25. září 2009 8:54, aktualizováno  12:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslanci schválili Janotův balíček. Schodek bude 162,8 miliardy

Premiér Jan Fischer a ministr financí Eduard Janota (vlevo) na mimořádné schůzi poslanecké sněmovny 25. září v Praze o rozpočtu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Jan Fischer a ministr financí Eduard Janota (vlevo) na mimořádné schůzi poslanecké sněmovny 25. září v Praze o rozpočtu. | foto: ČTK

PRAHA Poslanci dnes schválili vládní protikrizový balíček s některými úpravami. Předlohu podpořili poslanci ODS, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a Strany zelených. Proti byli jen zástupci KSČM. Schodek rozpočtu na příští rok bude 162,8 miliardy korun. Premiér Fischer k hlasování řekl, že schválení balíčku bere jako vyjádření podpory vládě. "Kabinet předloží na jeho základě rozpočet a připraví program až do řádných voleb," dodal.

12:55 Předsedající Vojtěch Filip ukončil jednání sněmovny.

12:46 Poslanci souhlasili se snížením platů ústavních činitelů o 4%, stejně jako mzdy zaměstnanců placených ze státního rozpočtu. Návrh nyní posoudí Senát. Strana zelených neuspěla s návrhem o dvojnásobné snížení platů. Ani ČSSD neprosadila snížení platů o pětinu a rozšíření okruhu představitelů státní moci, jichž by se to mělo týkat.

12:30
Petr Gandalovič (ODS): "S pozměňujícími návrhy jsme spokojeni, odpovídají tomu kompromisu, který byl dohodnut v Kramářově vile. Pro nás je důležité, že zůstala rovná daň a že se zmírnily dopady na rodiny s dětmi. Klub ODS od začátku vystupoval konzistentně, což snad vedlo k přehodnocení nerealistických požadavků levice."

12:16
Poslanci schválili vládní balíček úsporných opatření. Předseda vlády Jan Fischer děkuje sněmovně. Deficit státního rozpočtu bude podle balíčku 162,8 miliardy korun.

12:12
Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik řekl, že to není žádný kompromis. "Jde o diktát," řekl.

12:09 Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka potvrdil, že sociální demokracie bude hlasovat pro přijetí balíčku. Zároveň dodal: "Nejde o dobrý kompromis ale je to jediný kompromis, na kterém jsme se mohli shodnout."

12:03
Sněmovna se vrátila k jednání. Komunista Pavel Kováčik zahájil rozpravu. Podle něj se poslanci i vláda tímto balíčkem obrací k lidem, kteří jsou na tom špatně, zády. "Komunisté nebudou hlasovat pro tento balíček," dodal.

11:50
Miroslav Kalousek (TOP 09): V zásadě musím říct, že jsem spokojen. Je vidět, že i v sociální demokracii zvítězil navzdory jejímu předsedovi zdravý rozum. Samozřejmě podpoříme celý balíček.

Petr Nečas (ODS): Dali jsme jasně najevo, že pokud bude porušena základní dohoda, tak ODS nepodpoří balíček, ten zřejmě neprojde a nebude možné vyloučit demisi Fischerovy vlády. (Nečas popisuje, proč ČSSD couvla od vyšší podpory nezaměstnanosti.)

Pavel Kováčik (KSČM): Byla učiněna dohoda proti občanům. S vysokou pravděpodobností takto odhlasovaný balíček nemůžeme podpořit. Nebudeme odcházet, vyjádříme svoje stanovisko proti.

Cyril Svoboda: Je to přijatelné. (O balíčku jako celku.) Je mi líto, že lobbisti mají ve sněmovně takový vliv. (lituje, že neprošlo zdanění hazardu...)

11:31 KSČM požádala o přestávku. Předsedající Vojtěch Filip vyhověl a vyhlásil do 12:00 pauzu.

11:30
Poslanci vyřadili z vládního balíčku návrh na zvýšení daně z nemovitostí. Podle vládního návrhu měla vzrůst na dvojnásobek.

11:29
Ministr financí Janota: Deficit rozpočtu bude po změnách v balíčku 162,8 miliardy korun, to je 5,2 procenta hrubého domácího produktu.

11:25 Z protikrizového balíčku vypadne snížení rodinných
příspěvků, příspěvků pro postižené a zavedení nové sazby daně pro lidi s vyššími příjmy. Nebude v něm ani zdvojnásobení sazby daně z nemovitosti. KDU-ČSL neprosadila vyšší zdanění hazardních her.

11:10
Podle informací z kuloarů dospěly strany k dohodě. Z Janotova balíčku mají vypadnout škrty týkající se rodičovské, porodného a sociálních služeb. Levice se na oplátku vzdá požadavku na progresivní daň. ČSSD údajně i ustoupí od požadavku na zrušení snížení podpory v nezaměstnanosti a umožní tak hladké schválení Janotova balíčku

11:07
Bohuslav Sobotka nyní čte jednotlivé návrhy. Poslanci rozhodují jakým jakým způsobem o nich budou hlasovat.

11:02
Předsedající Vojtěch Filip (KSČM) znovu zahájil jednání. Zpravodaj ČSSD Bohuslav Sobotka oznamuje hlasovací proceduru.

10:50
Poslanec ČSSD Jeroným Tejc řekl LN, že "na všem je shoda, jediný sporný bod jsou příspěvky v nezaměstnanosti. Zvažujeme kompromis, aby si to někdo nevzal jako záminku k odsunutí celého balíčku."

10:33
Tentokrát požádala o přestávku ODS. Talmanová tedy opět vyhlásila přestávku - do 11:00

10:31
Lucie Talmanová znovu zahájila rozpravu. Poslanci se postupně vracejí do svých lavic.

10:08
Jednání mělo pokračovat v 10:00. Přestávka se protahuje. Podle redaktorky LN požádala sociální demokracie opět o prodloužení přestávky do 10:30.

9:14
Lucie Talmovanová vyhlásila na žádost klubu ČSSD přestávku do do 10 hodin.

9:13 Miroslav Kalousek (TOP 09) připomněl, že jeho strana nebude podporovat pozměňovací návrhy, podpoří však Janotův balíček jako celek.

9:05 Předsedající Lucie Talmanová zahájila jednání sněmovny o pozměňovacích návrzích. Rozpravu zahájil místopředseda ODS Petr Nečas, ten stručně přečetl legislativně-technické úpravy svého pozměňujícího návrhu, stejně tak učinil i poslanec ČSSD Zdeněk Škromach.

Přestože ve středu se lídři stran dohodli na podobě balíčku, kterou všichni podpoří, ve čtvrtek už bylo všechno jinak. Po téměř sedmihodinové debatě poslanci předložili dvě desítky pozměňovacích návrhů.

KSČM navrhovala například zavedení progresivní daně pro fyzické i právnické osoby, ČSSD pak zachování současné výše rodičovského příspěvku, příspěvku na péči či porodného. Lidovci přišli s návrhem zavedení daně z hazardu.

Poslanci budou nejprve hlasovat o všech změnách jednotlivě, nakonec budou muset schválit celý balíček. ODS už předem avizovala, že pokud by byly přijaty takové pozměňovací návrhy, které povedou ke schodku vyššímu než 170 miliard korun, patrně odejdou při hlasování ze sálu. I komunisté deklarovali, že pokud bude balíček příliš pravicový, nepodpoří ho.

Na stůl se zákonodárcům dostane i návrh na snížení platů představitelů státní moci. Vláda navrhla čtyřprocentní pokles, poslanci ve čtvrtek předložili návrh na dvacetiprocentní snížení. Kromě toho by se nově měly danit i poslanecké náhrady.

Lidovky.cz, Lidové noviny, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!