Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
29. dubna 2015 11:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslanci schválili úpravu exekucí. Všechny poškodíte, říkají exekutoři

Exekuce - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exekuce - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Seznam věcí, které exekutor nesmí dlužníkovi doma zabavit, se patrně rozšíří a zpřesní. Omezí se taky úhrady dluhů nuceným prodejem nemovitostí. Úpravy občanského soudního řádu, které to předpokládají, ve středu schválila Sněmovna hlasy 161 ze 185 přítomných poslanců. Proti nebyl nikdo.

Předloha míří k posouzení senátorům. Některé pasáže kritizuje Exekutorská komora. Změny podle ní sníží úspěšnost exekucí a prodlouží je.

Původní novelu poslanců ČSSD v čele s předsedou ústavně-právního výboru Jeronýmem Tejcem Sněmovna přijala v podobě doporučené ústavně-právním výborem. Z normy vypadlo například ustanovení, podle kterého by byly z exekuce vyloučeny věci se zjevně nižší než tisícikorunovou hodnotou.

Z původně navrhovaných 50.000 korun na 30.000 korun se taky snížila hranice výše pohledávek, do níž nebude možné uhradit je až na výjimky nuceným prodejem nemovitosti, v níž má dlužník trvalý pobyt. Prodej reality by mohli exekutoři nařídit kvůli pohledávkám na výživném a náhradě újmy na zdraví nebo újmy způsobené úmyslnými trestnými činy. Poslanci neschválili návrh Jana Chvojky (ČSSD), aby nemovitost byla chráněna před nucenou dražbou jen rok. K vyrovnání dluhu taky nebude moci sloužit penzijní připojištění.

Do normy se dostaly i některé návrhy ministerstva spravedlnosti. Zákon mimo jiné stanoví postup exekuce, kdy exekutor bude muset nejprve obstavit účet dlužníka a nucený prodej nemovitosti bude až na posledním místě. Pořadí kroků bude moci změnit jen se souhlasem dlužníka. Z exekucí v bytech se bude podle předlohy povinně pořizovat obrazový a zvukový záznam.

Jedná se o poškození dlužníků i věřitelů

Právě omezení dražeb nemovitostí, stanovení postupu výkonu exekuce a jejich natáčení se nelíbí Exekutorské komoře. „Podobná úprava se na první pohled může jevit smysluplně a v zájmu humanizace exekucí, ale ve skutečnosti výrazně poškodí dlužníky i věřitele. Průběh exekuce prodlouží až na dvojnásobek a dluh naroste o úroky,“ uvedla v úterý prezidentka komory Pavla Fučíková. Pořizování obrazového záznamu může být podle komory v rozporu s ochranou osobních údajů.

Zatímco nyní exekutoři nesmějí zajistit například běžné oděvní součásti a obvyklé vybavení domácnosti, novela jasně stanoví, že za vybavení se pokládá postel, stůl, židle, kuchyňská linka, kuchyňské nářadí a nádobí, lednička, sporák, vařič, pračka, vytápěcí těleso, palivo a ložní prádlo, pokud jejich hodnota zjevně nepřesahuje cenu obvyklého vybavení.

Nově exekutor nebude smět zabavit studijní a náboženskou literaturu a dětské hračky. Ke snubním prstenům a podobným předmětům norma výslovně přidává písemností osobní povahy a obrazové a zvukové záznamy, které se týkají dlužníka nebo jeho rodiny. Sněmovna podpořila návrh bývalé ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO), který legalizuje možnost srážek ze mzdy dlužníka na základě nepravomocného exekučního příkazu.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!