1. února 2012 11:47, aktualizováno  11:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslanci schválili zvláštní zákon o zásluhách Václava Havla

Vzpomínka na Václava Havla, Václavské náměstí, Praha | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vzpomínka na Václava Havla, Václavské náměstí, Praha | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Poslanci schválili dnes zrychleně už v prvním čtení zvláštní zákon o zásluhách zesnulého prezidenta Václava Havla. Předloha, která míří do Senátu, je stručná. Konstatuje pouze, že "Václav Havel se zasloužil o svobodu a demokracii". Havel zemřel v prosinci ve věku 75 let. Pro vládní předlohu zvedli ruku poslanci ze všech sněmovních stran kromě komunistů.

Havel patří podle premiéra Petra Nečase (ODS) mezi nejvýznamnější osobnosti v českých dějinách. Zasadil se o pád komunistického režimu, prosazoval myšlenky demokracie, svobody a humanismu a dosáhl uznání v zahraničí, připomněl premiér.

ČTĚTE TAKÉ:

Předlohu podpořili o opoziční sociální demokraté. František Bublan (ČSSD) podotkl, že zákon není jen o vyjádření vděčnosti Havlovi, ale i o jeho odkazu.

Komunisté byli proti

Proti byli jen komunisté. Jejich předseda Vojtěch Filip citoval z Havlova někdejšího porevolučního projevu, že komunisté straší nezaměstnaností a tvrdí, že je nepřítel socialismu. Filip také podotkl, že Havel chtěl být prezidentem jen jedno volební období. "Slova byla jedna, činy byly druhé," uvedl předseda KSČM.

V českém právním řádu se stalo tradicí, že stát formou zákona vyjadřuje uznání osobnostem, které vykonávaly funkci hlavy státu. Již za první republiky takto stát ocenil prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, v roce 2004 ocenil parlament jeho nástupce Edvarda Beneše.

Také Federální shromáždění v roce 1990 ocenilo zásluhy Milana Rastislava Štefánika na vzniku samostatného československého státu slovy, že se zasloužil o vznik společného státu Čechů a Slováků.

Lidovky.cz, ČTK