Zda tím mínil i fakt, že v Tádžikistánu letos zakázali učitelům a univerzitním profesorům ve věku do 50 let nosit vousy a veřejným činitelům nosit zlaté zuby, nespecifikoval. „Naší hlavní náplní bude otevírání Českého kulturního centra a tím splníme i reciproční návštěvu za tádžického předsedu parlamentu, který byl letos u nás. Původně tam měl jet předseda sněmovny Miloslav Vlček, ale má na tu dobu jinou cestu. Budeme tam dohadovat studijní výměny několika studentů,“ uvedl Bartoš a doplnil, že letos školský výbor nikam nejel, i když má právo na tři zahraniční cesty.
Pokračování na straně 4
Poslanci se poučí o školství v zemi, kde...
Dokončení ze strany 1
I přes některé pochybnosti Bartoš dál trvá na opodstatnění cesty do Tádžikistánu. „To není triviální legrační cesta, má to svoje důvody. Nás zajímá ochrana památek, systém podpory vědy, takže to má svůj význam a nerad bych to bagatelizoval,“ řekl ČTK.
Informaci o zákazu vousů přinesla koncem září agentura Reuters. Je to součást boje tádžického státu proti radikálním islámským skupinám a náboženským hnutím, která nejsou v souladu se státem prosazovanou formou islámu.
Do zahraničí ovšem nevyjedou pouze poslanci ze školského výboru. Hospodářský výbor narozdíl od ostatních uskuteční cesty dvě, protože do příštího roku převedl letošní plánovanou cestu na Kypr. Na druhé pracovní cestě zamíří do Vietnamu a Koreje. Odhadované náklady představují 1,1 milionu korun. Předseda tohoto výboru Oldřich Vojíř připomíná investice korejských firem na Ostravsku, například automobilku Hyundai v Nošovicích. „Myslím si, že je s touto zemí dobré navázat o něco užší hospodářské styky, kdy bychom i my mohli v jejich zemi vytvořit prostor pro naše podnikatele,“ řekl Vojíř.
Petiční výbor by měl příští rok zase zamířit do Peru, kde chce spolu s výborem pro životní prostředí jednat o prevenci obchodování s drogami se zaměřením na závislost dětí. Tento výbor se ale běžně narkomafiemi nezabývá.