Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav -5 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslanci se vrhli na rozpočet. Budou porcovat medvěda?

Sněmovna - jednání. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sněmovna - jednání. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Sněmovna se začala zabývat formováním vnitřní podoby státního rozpočtu na příští rok. Strany chystají velké změny v jednotlivých kapitolách. Zatím ale nevědí, odkud se peníze vezmou.

Poslanci už nemůžou měnit základní parametry rozpočtu jako například deficit, mají ale možnost přesunovat peníze v rámci jednotlivých kapitol. 

Ministr financí Eduard Janota apeloval na poslance, aby návrhy na přesuny peněz zvážili návrhy.

KSČM podpoří při rozhodování o rozpočtu zvýšení mateřské, dotací na sociální služby a plateb zemědělcům. Tři čtvrtě mld. chce dát na školství.  Návrhy KSČM a ČSSD na zrušení poplatků ve zdravotnictví proberou poslanci v pátek. Budou jednat i o příspěvku k důchodu a o odebírání titulů.

ČSSD chce přesouvat nejvíc
ČSSD se chystá k přesunům v celkové hodnotě přes 11 miliard. A vlastní požadavky na změny v rozpočtu mají i lidovci, komunisté a TOP 09.

Vadí jim třeba škrty v sociální oblasti, nedostatečné financování zemědělství či snižování platů zaměstnanců ve veřejné sféře.

ODS protestuje proti výrazným změnám
Proti výraznějším změnám naopak protestuje ODS. Pro rozpočet, ve kterém by případná hlasovací koalice sociálních demokratů, komunistů a lidovců prosadila pozměňovací návrhy na přesun peněz do spotřeby, by prý hlasovala jen těžko.

"Jsme ochotni podpořit pouze minimální přesuny prostředků mezi kapitolami rozpočtu, a to jen za předpokladu, že budou posíleny výdaje na tzv. odloženou spotřebu či investice, nikoliv však výdaje spotřební," prohlásil včera předseda ODS Mirek Topolánek. Jakékoliv hlubší změny by podle něj byly zpochybněním kompromisních dohod i mandátu Fischerovy vlády.

ČSSD předloží tři pozměňovací návrhy
Sociální demokraté jsou nicméně připraveni v debatě o rozpočtu předložit hned tři pozměňovací návrhy. Zvýšit chtějí přímé platby zemědělcům, příspěvek pro poskytovatele sociálních služeb a platy zaměstnanců ve veřejném sektoru. Například učitelé, hasiči nebo policisté by tak měli příští rok dostávat stejný plat jako letos i navzdory tomu, že jim mzda měla podle původního návrhu klesnout o čtyři procenta. "Z hlediska objemu výdajů státního rozpočtu jde o titěrné změny," komentoval šéf ČSSD Jiří Paroubek nevoli ODS k výrazným změnám.

Sociální demokraté jsou podle místopředsedy a stínového ministra financí Bohuslava Sobotky připraveni hledat pro své návrhy podporu napříč politickým spektrem. Minimálně zvýšení výdajů na sociální služby a dotace zemědělcům totiž požadují i komunisté a lidovci, kteří tak sociálnědemokratickým návrhům pravděpodobně dodají své hlasy.

"Pro pozměňovací návrhy ČSSD a lidovců budeme hlasovat, pokud neprojde náš vlastní návrh," řekl šéf KSČM Vojtěch Filip. KDU-ČSL zase může své hlasy pro ČSSD vyměnit například za pomoc při prosazování zachování současné výše mateřské.

Odkud se peníze vezmou, poslanci zatím nevědí
Jakékoliv masivnější přesuny však téměř dozajista povedou k rozbití jednotlivých kapitol rozpočtu. Dosud totiž není jasné, kde se peníze na navýšení výdajů v uvedených oblastech najdou, když už nelze zvyšovat celkové příjmy, výdaje ani schodek rozpočtu.

Sociální demokraté chtějí peníze získat z kapitol ministerstev financí, obrany, dopravy a z kapitoly všeobecná pokladní správa. "Dívali jsme se na položky, které meziročně rostou," zdůvodnil Sobotka. Vnitřní přesuny pak podle něj proběhnou i v rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí. "Náš návrh je uměřený a já věřím, že nakonec získá podporu v Poslanecké sněmovně," tvrdí Sobotka. Lidovci zase podle místopředsedkyně Michaely Šojdrové chtějí sáhnout například do Státního fondu dopravní infrastruktury. Proti tomu se ale včera postavila ČSSD. "V žádném případě neohrozíme rozpočet fondu dopravy," řekl Sobotka.

Není také vyloučeno, že poslanci v rámci debaty o rozpočtu ještě sáhnou i k takzvanému porcování medvěda, tedy posílání peněz svým regionům. Rozpočtový výbor nicméně většinu žádostí o dotace zamítl a i poslanci se dušují, že letos medvěd přežije. "Myslím, že žádné porcování medvěda, žádné individuální investiční akce nebudou," prohlásil Sobotka. A ostře to odmítl i místopředseda ODS Petr Nečas.

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...