Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslanci SPD jsou vlastizrádci, píše Aeronet kvůli návrhu zákona o domobranách. Strana se ohrazuje

Předseda SPD Tomio Okamura | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda SPD Tomio Okamura | foto: ČTK

PRAHA Z rezortu ministra vnitra Jana Hamáčka nedávno vyšel návrh nového zákona „o nakládání se zbraněmi v některých případech ovlivňujících vnitřní pořádek nebo bezpečnost České republiky.“ Podepsali ho i tři poslanci SPD. Podle serveru Aeronet.cz návrh zákona zakazuje domobrany a web proto označil poslance za vlastizrádce. SPD tvrdí, že Aeronet lže a označila ho za „fake server.“

Podle poslance SPD Jiřího Kobzy je zákon mířen proti džihádistům a islamistickým extremistům, napsal server Manipulatori.cz. O domobranách se v něm údajně nemluví.

„Vzpomeňme na výzvu bývalého imáma Kušnarenka k muslimům, aby se ozbrojili. Právě probíhá soudní proces s pražským imámem Samerem Shehadehem, který se mimo jiné hrdě přihlásil k organizaci a financování ozbrojených islamistických aktivit. Nezapomínejme ani na extremisty např. z Antify,“ upozorňuje Kobza.

Tři poslanci Svobody a přímé demokracie Jiří Kobza, Radek Koten a Radovan Vích podepsali návrh zákona, který zakazuje osobě držící zbrojní oprávnění sdružovat se a stýkat s ostatními držiteli zbraní v žádných spolcích, organizacích, ani klubech a skupinách, jestliže takové uskupení má v rámci své činnosti cokoli ve vztahu k zajišťování bezpečnosti bydliště, obce, regionu, nebo vlasti. Podle Aeronetu se za pomoci poslanců stanou Národní domobrana Marka Obrtela a další podobné spolky nelegálními.

Podle Kobzy se slovo domobrana v novém zákonu vůbec neobjevuje, i když z důvodové zprávy, vyplývá, že se právě podobných organizací dotkne. „Ozbrojenou skupinou, kterou zákon zakazuje, není totiž např. branný spolek, který organizuje výuku a výcvik ve střelbě fakticky ve formě vojenského výcviku, pokud jeho cílem je toliko zvyšovat znalosti a dovednosti svých členů, a nikoli ozbrojenými prostředky prosazovat svou na určité ideologii založenou společenskou agendu,“ vyplývá ze zprávy.

„Cílem návrhu zákona je zejména znemožnit, aby se paramilitární skupiny fungující mimo relevantní bezpečnostní systém České republiky vyzbrojovaly a aby se zbraněmi usilovaly o prosazování svých ideologických cílů; činnost takových uskupení je neslučitelná s demokratickou podstatou České republiky coby právního státu,“ píše se dále v důvodové zprávě.

Zpráva také zdůrazňuje ústavní zákon 110/1998 sb., který uvádí, že „zajištění svrchovanosti a územní celistvosti České republiky, ochrana jejích demokratických základů a ochrana životů, zdraví a majetkových hodnot je základní povinností státu.“

Pod návrh zákona se jako autoři vedle Jana Hamáčka podepsali poslanec ANO Jiří Mašek, Pavel Žáček z ODS, komunista Zdeněk Ondráček, Jiří Kobza z SPD, šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek a poslanec TOP 09 František Vácha.

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Karlův most v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Premium

Podivné zrcadlo z Turnova letí ke Slunci. Česká laboratoř se musela ukázat

TOPTEC Turnov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ke Slunci odstartovala sonda se speciálním zrcadlem pro sledování korony. Vyvinuli jej čeští výzkumníci v Turnově....

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

OVĚŘENO: Menstruační kalhotky si ženy oblíbily
OVĚŘENO: Menstruační kalhotky si ženy oblíbily

Český startup Snuggs na jaře minulého roku uvedl na trh menstruační kalhotky. Nyní přichází hned s několika novinkami. S kalhotkami pro silnou menstruaci, novou antibakteriální ochranou funkční vrstvy, dále modelem s vysokým pasem, před týdnem expandoval na Slovensko a bude následovat Německo.