Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Sněmovna zvolila novým ombudsmanem Stanislava Křečka, Zemanova favorita

Právo

  14:25aktualizováno  19:43
Praha - Novým veřejným ochráncem práv bude bývalý zástupce ombudsmana Stanislav Křeček. Sněmovna ho ve středu zvolila ve druhém kole tajné volby. Kandidát prezidenta Miloše Zemana získal 91 hlasů ze 175 odevzdaných, oznámil poslancům předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník.

Stanislav Křeček. foto: MAFRA

Špatný ombudsman může instituci paralyzovat, říká Minář. Ve čtvrtek Milion chvilek zveřejní další postup

Křečkovým soupeřem byl ve finále vládní zmocněnec u Evropského soudu pro lidská práva Vít Alexander Schorm, kterého navrhoval Senát. Ve druhém kole získal podporu 53 poslanců. Ke zvolení bylo třeba 88 hlasů.

Jednaosmdesátiletý Křeček, který byl také dlouholetým předsedou Sdružení nájemníků ČR, nastoupí na místo po Anně Šabatové. Její šestiletý mandát skončí příští týden.

Novým veřejným ochráncem práv bude bývalý zástupce ombudsmana Stanislav Křeček...
Kandidát na ombudsmana Stanislav Křeček (na snímku z 22. června 2010 ), kterého...

Šabatová za své vhodnější nástupce označila Křečkovy protikandidáty, tedy Schorma a advokáta Jana Matyse, kterého rovněž nominoval Senát. Matys skončil už v prvním volebním kole, když mu hlas dalo jen 20 poslanců. Ke zvolení Křečka se na dotaz ČTK ve středu odmítla vyjádřit.

Přehled dosavadních ombudsmanů:

  • Otakar Motejl (prosinec 2000 až květen 2010)
  • Pavel Varvařovský (září 2010 až prosinec 2013)
  • Anna Šabatová (únor 2014 až únor 2020)
  • Stanislav Křeček (únor 2020 až ?)

„Pan prezident blahopřeje Stanislavu Křečkovi ke zvolení do funkce ombudsmana a děkuje všem, kdo mu vyslovili podporu,“ uvedl na Twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

„Naprosto otřesné, je to degradace celého tohoto úřadu. Veřejný ochránce práv je tady od toho, aby se zastával slabších, menšin, lidí, kteří to potřebují. Pan Křeček se naopak velmi jasně vyjadřuje proti těmto lidem, často jsou jeho názory až rasistické,“ řekla Pekarová Adamová. „Navíc je to častý šiřitel různých dezinformací. To je další věc, která jej činí naprosto nedůvěryhodným. Tímto způsobem tady koalice, která jej zvolila, učinila celý tento úřad naprosto nedůvěryhodným,“ dodala.

Hnutí STAN podle Rakušana v obou kolech volilo Schorma. „Tomu úřadu vtiskl svoji jasnou duši pan (někdejší ombudsman) Otakar Motejl. Člověk, který úřad formuloval jako ten, který se zastává slabých. Pokud je tady člověk, který do veřejného prostoru šíří mnohokrát i nezaručené dezinformační záležitosti, tak to je člověk, který pro nás od začátku byl diskvalifikován z toho, aby mohl tuto funkci rádně vykonávat,“ uvedl Rakušan. Spolek Romea výsledek volby označil za výsměch úřadu ombudsmana.

‚Nepočítal jsem ani s kandidaturou, ani se zvolením.‘ Křeček bere pozici ombudsmana jako ocenění své práce

Podle Kolovratníka volba možná ilustruje rozdělení společnosti. Část poslanců podle něj cítila větší náklonnost k lidsko-právní rovině, kterou v úřadu nastavila končící ombudsmanka Anna Šabatová a které by se podle něj drželi kandidáti Senátu, a část poslanců to viděla opačně a podpořila Křečka. Klub ANO měl podle něj volné hlasování.

Milion chvilek sehrál významnou roli, říká Foldyna

„Ale také mohu prozradit, že pro některé možná trochu překvapivě zapůsobily informace, které do Sněmovny proudily. Takové to ‚vyhrožování‘, že pokud bude zvolen pan Křeček, tak budou nové demonstrace a podobně,“ řekl. Názor podle svých slov nevnímal od jednoho či dvou kolegů, ale od více lidí. Křeček podle Milionu chvilek v době normalizace chválil socialistickou revoluci a socialistické volby. Spolek uvedl, že v případě jeho zvolení je připraven uspořádat demonstraci.

Opozice ve volbě ombudsmana nepodpoří Křečka, svůj hlas dají Schormovi či Matysovi

Poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna označil výsledek volby za příjemné překvapení. Také podle něj „nezadatelnou úlohu“ sehrál Milion chvilek. „Ta urputnost a agresivita, s jakou zaútočili na všechny poslance prostřednictvím mailů a facebookových zpráv, sehrála velmi významně svoji roli, o tom jsem naprosto přesvědčen,“ řekl novinářům.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš výsledek označil za špatnou zprávu. „Lidé by si zasloužili důstojného veřejného ochránce práv. Ne někoho, kdo nezná rozsah činností úřadu a nedokáže vystoupit z vlastních předsudků, natož aby vystoupil v zájmu někoho, komu se děje křivda,“ uvedl na Twitteru.

Neformální koalice ANO, ČSSD, KSČM a SPD

Podle prvního místopředsedy a šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury a poslance a bývalého předsedy KDU-ČSL Marka Výborného se ukázalo, že ve Sněmovně funguje neformální koalice ANO, ČSSD, KSČM a SPD.

Milion chvilek plánuje demonstrovat, stane-li se ombudsmanem Křeček

„Řekl bych, že jsme dospělí lidé a že se rozhodujeme na základě toho, že posoudíme jednotlivé kandidáty, a nikoli podle toho, co o nich říká někdo další. Myslím, že každý z poslanců se mohl seznámit s životopisy, s tím, co ti lidé dělali, jakou měli kariéru, jaké mají názory,“ reagoval Stanjura na Foldynovo sdělení.

Zeman původně na funkci navrhoval poslankyni ANO a vládní zmocněnkyni pro lidská práva Helenu Válkovou. Ta se ale nominace vzdala poté, co vyšlo najevo, že za předlistopadového režimu spolupracovala na jednom z odborných článků s někdejším komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. Ten se podílel na politických procesech s Miladou Horákovou nebo Rudolfem Slánským.

PETRÁČEK: Nekonformisté. Ombudsman má být člověk s povahou disidenta

Případné zvolení Křečka jako nástupce končící ombudsmanky Anny Šabatové vyvolalo odmítavou reakci spolku Milion chvilek. Křeček podle nich v době normalizace chválil socialistickou revoluci a socialistické volby. V případě jeho zvolení je spolek připraven uspořádat demonstraci. Poslanci Václav Klaus (Trikolóra) a Pavel Plzák (ANO) nebo Jaroslav Foldyna to před volbou označovali za nepřiměřený nátlak na poslance.

Stanislav Křeček - nový ombudsman:

  • Na ombudsmana ho v polovině ledna navrhl prezident Miloš Zeman, který řekl, že Křeček má na funkci nejlepší předpoklady. Uvedl, že mu nechybí zkušenosti a má jasnou představu o směřování úřadu. Podle Zemana projevoval Křeček zájem o ochranu práv jednotlivců už jako advokát, kdy založil Sdružení nájemníků ČR, stal se předsedou tohoto sdružení a dosud je jeho čestným předsedou.
  • Zeman přitom už loni dvakrát neúspěšně navrhoval, aby Křeček pokračoval ve funkci zástupce ombudsmanky. Sněmovna to ale neakceptovala. Jeho šestiletý mandát měl původně skončit v dubnu 2019, Křeček ale ve funkci nakonec zůstal až do zvolení nástupkyně, kterou se v prosinci stala Monika Šimůnková.
  • Křeček řekl, že ombudsman je zahlcen agendami a mají přibýt další. "To se pak ale z úřadu stává nepřehledný moloch, který nemůže fungovat. Ombudsman musí zůstat ochráncem obyčejných lidí před běžnými soudy v denním střetávání se s právem, a ne na sebe nabalovat další věci," dodal. Veřejný ochránce práv by se podle něj neměl třeba zabývat diskriminací. Tu by měly podle Křečka řešit soudy.
  • Ve funkci ombudsmana nahradí Annu Šabatovou, s níž se v době, kdy byl jejím zástupcem, opakovaně neshodl. Opačný názor vyjádřil například v roce 2014 ve sledované kauze studentky, které škola nepovolila nosit hidžáb. Zatímco podle Šabatové škola dívku nepřímo diskriminovala, protože šátek je projevem náboženství, podle Křečka měla škola právo určit, jak mají žáci při výuce vypadat.
  • Šabatová také ke Křečkově kandidatuře dříve řekla, že ji nepovažuje za šťastnou. "... On není vnitřně připraven zastávat se každého bez rozdílu. A deklaruje to. K tomu ombudsman připraven být musí, i kdyby to mělo přinést nevoli veřejnosti. Když jste přesvědčen o tom, že je něco správně, nesmíte se zabývat tím, jestli vás za to někdo pochválí, nebo ne," uvedla Šabatová pro Hospodářské noviny.
  • Někteří kritikové například poukazují na to, že Křeček relativizoval práva menšin, jako jsou příslušníci LGBT komunity či Romové. Podle Křečkova vyjádření například není případ, kdy nájemce odmítne ubytovat Roma či zaměstnavatel dát Romovi práci, případem pro ombudsmana, ale má ho řešit pouze soud.
  • Kandidátem na ombudsmana byl Křeček už v roce 2014 poté, co koncem roku 2013 z postu odešel Pavel Varvařovský. Do funkce ale byla nakonec zvolena Šabatová. Křeček tak zůstal na místě zástupce ochránkyně práv, do funkce byl tehdy nominován jak Senátem, tak bývalým prezidentem Václavem Klausem.
  • V minulosti se Křeček dvakrát neúspěšně ucházel o senátorské křeslo. Poprvé neuspěl v roce 1996, kdy v Praze 8 prohrál ve druhém kole s Alenou Palečkovou (ODS). V roce 2012 jej ve finále volby v Praze 2 porazil Libor Michálek (nestraník navržený Piráty).
  • V roce 1998 se ukázalo, že Křeček řadu let neoprávněně používal titul JUDr., později ale rigorózní zkoušku složil a titul doktora práv tak řádně získal (2005).
  • Je dlouholetým příznivcem skautingu.
Autor: