Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslanci vyfasovali plánek, aby nebloudili, Babiše zaujaly jogurty z dovozu

Česko

  19:57
Už od rána prochází sněmovnou hloučky nových poslanců. Přesto, že ještě nemají průkazy, už jim fungují magnetické karty, takže se mohou v prostorech dolní komory volně pohybovat. Aby se ve sněmovním labyrintu neztratili, vyfasovali orientační plánek a pomáhají jim i pracovníci sněmovny nebo poslanečtí asistenti. I když i ti mají často problém najít ve změti chodem správnou cestu. Také mezi nimi je totiž řada nováčků.

Šéh hnutí ANO Andrej Babiš s ministrem obrany Martinem Stropnickým foto: MAFRA - Michal Šuka

První schůze sice začíná až za pár hodin, ještě předtím ale musí poslanci stihnout focení, převzít osvědčení o zvolení a hlavně si nanečisto zkusit hlasování. Šéf sněmovního odboru informatiky je proto dopoledne učí, jak se přihlásit, jak hlasovat pro a proti a co dělat, když budou chtít během rozpravy vznést faktickou poznámku.

Hymna, slib a za hodinu hotovo

Deset minut před začátkem ustavující schůze se poslanci začali sbíhat do foyer. Na mnohých nováčcích byla znát mírná nervozita, když se rozhlíželi po desítkách neznámých tváří.

Šéh hnutí ANO Andrej Babiš skládá poslanecký slib.

"Atmosféra je jistě podobná jako na magistrátu. Tady je to ale takové méně na tělo a v téhle první fázi hodně neosobní. Neznáme se, spojujeme si obličeje se jmény, které člověk třeba zná z prohlášení," přibližuje LN své pocity bývalý pražský primátor a nový poslanec ODS Bohuslav Svoboda, který před jednacím sálem svým pověstným pevným stiskem ruky zdraví známé. A tipuje, že než si dokáže ke jménům správně přiřadit všech dvě stě obličejů, potrvá mu to zhruba dva měsíce.

ČTĚTE TAKÉ:

Samotná schůze trvala pouhou hodinu. Po úvodní hymně poslanci skládali slib. Odchod ze sálu a hledání spolustraníků ale provázel chaos: poslanci totiž ještě nesedí podle svých mateřských klubů, ale podle abecedy. A ke stranickým kolegům tak často měli daleko.

Levná restaurace a jogurty z dovozu

"Jaké to bylo? Zvláštní, zvláštní," řekl po jednání novinářům šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který prý potkal některé z politiků, kvůli nimž své hnutí zakládal. "Ale zjistil jsem teda, že v bufetu mají dovozové jogurty a je tady levná restaurace. Jinak mám pocit, že jsem dneska nic neudělal," přiznal.

Další podrobnosti o jednání sněmovny najdete v úterním vydání deníku Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat