Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 8 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslanci začali navrhovat přesuny peněz uvnitř rozpočtu. Jedná se o více než 10 miliard korun

Prezident Miloš Zeman při projednávání státního rozpočtu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman při projednávání státního rozpočtu. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha Poslanci už začali předkládat své individuální návrhy na přesuny peněz uvnitř návrhu státního rozpočtu na příští rok. Poté, co rozpočet prošel prvním čtením, už nemůžou měnit jeho celkové parametry, můžou jen navrhovat přesuny uvnitř rozpočtu. Někteří opoziční poslanci chtějí například odebrat státní dotaci Českému svazu bojovníků za svobodu.

Dosud předložené návrhy celkem přesouvají přes deset miliard korun, nejvyšší sumu chce přesunout Dominik Feri (TOP 09).

Odebrat dotaci svazu bojovníků chce například Věra Kovářová (STAN). Peníze chce místo toho dát Československé obci legionářské na rekonstrukci Larischovy vily v Pardubicích. Alternativně chce převést polovinu této částky. „Larischova vila, nyní ve vlastnictví Československé obce legionářské, je spjata s tragickým osudem obyvatel nedaleké obce Ležáky. V podzemních prostorách vily byly v souvislosti s atentátem na (Reinharda) Heydricha vězněni čeští vlastenci z okolí,“ uvádí ve svém návrhu

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) hovoří na jednání sněmovního...
Zeman ve sněmovně.

S obdobným návrhem přišel Jakub Janda (ODS). Dotaci chce rozdělit mezi jiné spolky, například Spolek pro zachování odkazu českého odboje nebo Památník Šoa Praha. „Spolek pod současným vedením - tj. především pod předsedou Jaroslavem Vodičkou a aktivitám, které svým jménem zaštituje, vystupuje v přímém rozporu nejen se svým původním posláním, ale i s hodnotami svobody, demokracie a prozápadní orientací České republiky,“ zdůvodňuje Janda svůj návrh.

Jan Hrnčíř (SPD) chce v rozpočtu ministerstva školství odebrat dvě miliardy korun na inkluzi. Přesunout je chce na speciální školy, kde podle něj budou daleko přínosnější pro výchovu a vzdělávání dětí.

Poslanci Radek Zlesák (ANO), Antonín Staněk (ČSSD), Ivo Pojezný (KSČM), Lenka Kozlová (Piráti), Miloslava Rutová (ANO), Pavel Žáček (ODS) a Tomáš Martínek (Piráti) chtějí z peněz na státní dluh převést 20 milionů korun do rozpočtu ministerstva školství na podporu mládeže. Přidat 28 milionů na stejný účel chtějí i poslanci Starostů. Peníze chtějí brát také z peněz na státní dluh.

Devět pozměňovacích návrhů vložil do sněmovního systému poslanec Feri (TOP 09). Chce například vzít dvě miliardy ministerstvu zemědělství na podporu agropotravinářského komplexu a přesunout je ministerstvu životního prostředí na prevenci odvodňování krajiny. Z dotací na agropotravinářský komplex chce vzít další miliardu a dát ji na památky.

Deset milionů chce dále vzít ze slev na jízdném pro studenty a seniory a dát je chce krytí nákladů vzniklých v souvislosti s posílením dohledu v insolvenčních věcech. Stejnou částku ze slev chce přesunout na činnost Fondu ohrožených dětí. Z peněz na slevy chce vzít ještě miliardu na vědu a vysoké školy, další tři miliardy chce ze stejného zdroje přesunout do regionálního školství. Miliardu z peněz na slevy chce rozdělit rovným dílem mezi grantovou a technologickou agenturu.

Poslanci můžou předkládat své individuální návrhy do konce druhého čtení rozpočtu. Sněmovna by se k němu měla dostat 27. listopadu.

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Elitní trenér o zákulisí MMA, drogách, penězích i zženštilé společnosti

André Reinders | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pod jeho vedením vyrostl český šampion Martínek, o něhož projevila zájem slavná organizace UFC. Pro boj v kleci...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJÁŘ APLIKACÍ - JAVA/C++

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 40 000 - 70 000 Kč