Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslanci zakázali televizím sprostá slova

Sprostá slova mají z televize zmizet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sprostá slova mají z televize zmizet. | foto: Lidové noviny

PRAHA Filmové snímky jako Pelíšky, v nichž Jiří Kodet nevybíravě glosuje heslo o proletářích všech zemí světa, budou muset zmizet z televizních obrazovek před desátou hodinou večer.

Takové jsou důsledky novely mediálního zákona, kterou včera schválila sněmovna. Zákon byl novelizován především proto, aby umožnil přechod na digitální televizní a rozhlasové vysílání.

Někteří poslanci se do něj ale pokoušeli "vpašovat" ustanovení, která s digitalizací nijak nesouvisejí. A protože pozměňovacích návrhů bylo více než sto dvacet, některým z nich se to ve zmateném hlasování podařilo.

Komunistka Ivana Levá, která je známa jako bojovnice za čistotu českého jazyka, prosadila paragraf, jenž televizím zakazuje zařazovat do programu "pořady a reklamy, které obsahují vulgarismy a nadávky, kromě uměleckých děl, v nichž je to z hlediska líčeného kontextu nutné".

I taková díla je ale podle schválené verze zákona možné vysílat pouze v době mezi desátou hodinou večerní a šestou ranní.

Pokud by ovšem televize nařízení nedodržovaly, nic se jim nestane. Poslanci totiž opomněli za porušení zákona stanovit sankce.

Poslanec Zdeněk Jičínský (ČSSD) zase navrhoval, aby televize nesměly v publicistických pořadech zvýhodňovat žádné politické strany, "a to s přihlédnutím k jejich reálnému postavení v politickém a společenském životě". Jeho návrh ale podporu poslanců nakonec nezískal.
,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.