11. února 2006 9:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslanci zakázali televizím sprostá slova

Sprostá slova mají z televize zmizet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sprostá slova mají z televize zmizet. | foto: Lidové noviny

PRAHA Filmové snímky jako Pelíšky, v nichž Jiří Kodet nevybíravě glosuje heslo o proletářích všech zemí světa, budou muset zmizet z televizních obrazovek před desátou hodinou večer.

Takové jsou důsledky novely mediálního zákona, kterou včera schválila sněmovna. Zákon byl novelizován především proto, aby umožnil přechod na digitální televizní a rozhlasové vysílání.

Někteří poslanci se do něj ale pokoušeli "vpašovat" ustanovení, která s digitalizací nijak nesouvisejí. A protože pozměňovacích návrhů bylo více než sto dvacet, některým z nich se to ve zmateném hlasování podařilo.

Komunistka Ivana Levá, která je známa jako bojovnice za čistotu českého jazyka, prosadila paragraf, jenž televizím zakazuje zařazovat do programu "pořady a reklamy, které obsahují vulgarismy a nadávky, kromě uměleckých děl, v nichž je to z hlediska líčeného kontextu nutné".

I taková díla je ale podle schválené verze zákona možné vysílat pouze v době mezi desátou hodinou večerní a šestou ranní.

Pokud by ovšem televize nařízení nedodržovaly, nic se jim nestane. Poslanci totiž opomněli za porušení zákona stanovit sankce.

Poslanec Zdeněk Jičínský (ČSSD) zase navrhoval, aby televize nesměly v publicistických pořadech zvýhodňovat žádné politické strany, "a to s přihlédnutím k jejich reálnému postavení v politickém a společenském životě". Jeho návrh ale podporu poslanců nakonec nezískal.
Robert Malecký, Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz