Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslancova cesta dělohou

Česko

Komedie Milana Šteindlera nazvaná O život je hodně šílená. Road movie, v níž leckdo o život přijde, se hemží duchy a spermiemi.

Těžko vystopovat, kde se to celé zvrtlo a z filmu, který možná mohl mít potenciál být solidní komedií, se stal paskvil. Ono je totiž vůbec dost těžké sdělit, oč tu jde. Posuďte sami: Lehce natvrdlý medik Michal (Vojtěch Kotek) a koktavá modelka Zita (Dorota Nvotová) si spolu užijí na kamarádově chatě. Noc je to divoká a prezervativ aušusový. Nechtěnému početí chce dvojice zabránit ihned a za každou cenu a ještě v noci vyrazí do civilizace, aby Zita mohla pozřít pilulku.

V nočním lese na ně číhá duch poslance KDU-ČSL Palcáta (Bohumil Klepl), kterému vlak uřízl hlavu (tu si napíchl ježek na hřbet a odcupital středem). Palcátův duch doprovázený Bytostí (Robert Nebřenský) - jako by samotný Palcát nestačil - pronásleduje dvojici, aby zachránil rodící se život. Když ovšem zjistí, že by se mohl vrátit na svět právě jako Zitino a Michalovo dítě, přehodnotí svůj postoj a chce být raději potracen.

A to ještě nebyla řeč o setkání se štábem, který točí v lese pornofilm, epizodě s šílenou řidičkou, scéně v hospodě plné vypitých hlav, střetu s muži zákona a kolouškovi se vzteklinou.

Film je rozpolcený mezi dvě prakticky neslučitelné polohy. V té první sledujeme dva mladé lidi, kteří se pokoušejí nějak vyřešit svou lapálii. Tahle rovina je dokonce místy zábavná, obě postavy mají svou osobitou a celkem sympatickou stylizaci. Kotek i Nvotová si jejich nedokonalost užívají a dohromady jim to ladí. Respektive ladilo by, kdyby na jejich historku o prasklém prezervativu (ta by vystačila tak na televizní čtyřicetiminutovku) nebylo navěšeno množství nesmyslů a šíleností, jejichž nositelem je Palcát a spol.

Motiv poslance KDU-ČSL, který je ochotný změnit radikálně svůj názor, se ovšem tváří jako hnací motor vyprávění. Dokonce může vnucovat pocit, jestli není celý film míněn jako pamflet na podporu antikoncepce - potažmo umělého přerušení těhotenství. (Nebo že by to bylo naopak? Tady si člověk opravdu nemůže být jistý ničím.)

Na to, aby se dal film klasifikovat jako crazzy komedie - což by mohlo leccos ospravedlnit - se vlastně drží příliš při zemi a odlepuje se od ní jen prostřednictvím nárazových šílených nápadů (viz uříznutá hlava).

Aby to celé nebylo stylově jalové, pojali tvůrci myšlenku vyšperkovat film četnými flashbacky a odbočkami. A tak máme šanci vidět epizody z dětství obou hlavních hrdinů, Michalovu matku zápasící se strojem na kontrolu prezervativů nebo ducha poslance Palcáta putujícího na spermii dělohou.

Štáb se musel nadřít, herci se také neflákali, O život není neumětelsky natočený film. Je to jen zoufalá slátanina.

HODNOCENÍ LN 2

O život

ČR 2008 Scénář: Jaroslav Pozzi, Halina Pawlowská, Jiří Vejdělek, Tomáš Putna Režie: Milan Šteindler Kamera: Tomáš Sysel Hudba: Miroslav Chyška Hrají: Dorota Nvotová, Vojtěch Kotek. Bohumil Klepl a další Distribuce v ČR: HCE Premiéra: 7. 2. 2008

Autor:

Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!
Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!

Pokud se na vás neusmálo štěstí na jaře, kdy naši testeři vyzkoušeli prací gel Persil, tak pak je takhle testovačka přímo pro vás! Hledáme 40...