Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslancova cesta dělohou

Česko

Komedie Milana Šteindlera nazvaná O život je hodně šílená. Road movie, v níž leckdo o život přijde, se hemží duchy a spermiemi.

Těžko vystopovat, kde se to celé zvrtlo a z filmu, který možná mohl mít potenciál být solidní komedií, se stal paskvil. Ono je totiž vůbec dost těžké sdělit, oč tu jde. Posuďte sami: Lehce natvrdlý medik Michal (Vojtěch Kotek) a koktavá modelka Zita (Dorota Nvotová) si spolu užijí na kamarádově chatě. Noc je to divoká a prezervativ aušusový. Nechtěnému početí chce dvojice zabránit ihned a za každou cenu a ještě v noci vyrazí do civilizace, aby Zita mohla pozřít pilulku.

V nočním lese na ně číhá duch poslance KDU-ČSL Palcáta (Bohumil Klepl), kterému vlak uřízl hlavu (tu si napíchl ježek na hřbet a odcupital středem). Palcátův duch doprovázený Bytostí (Robert Nebřenský) - jako by samotný Palcát nestačil - pronásleduje dvojici, aby zachránil rodící se život. Když ovšem zjistí, že by se mohl vrátit na svět právě jako Zitino a Michalovo dítě, přehodnotí svůj postoj a chce být raději potracen.

A to ještě nebyla řeč o setkání se štábem, který točí v lese pornofilm, epizodě s šílenou řidičkou, scéně v hospodě plné vypitých hlav, střetu s muži zákona a kolouškovi se vzteklinou.

Film je rozpolcený mezi dvě prakticky neslučitelné polohy. V té první sledujeme dva mladé lidi, kteří se pokoušejí nějak vyřešit svou lapálii. Tahle rovina je dokonce místy zábavná, obě postavy mají svou osobitou a celkem sympatickou stylizaci. Kotek i Nvotová si jejich nedokonalost užívají a dohromady jim to ladí. Respektive ladilo by, kdyby na jejich historku o prasklém prezervativu (ta by vystačila tak na televizní čtyřicetiminutovku) nebylo navěšeno množství nesmyslů a šíleností, jejichž nositelem je Palcát a spol.

Motiv poslance KDU-ČSL, který je ochotný změnit radikálně svůj názor, se ovšem tváří jako hnací motor vyprávění. Dokonce může vnucovat pocit, jestli není celý film míněn jako pamflet na podporu antikoncepce - potažmo umělého přerušení těhotenství. (Nebo že by to bylo naopak? Tady si člověk opravdu nemůže být jistý ničím.)

Na to, aby se dal film klasifikovat jako crazzy komedie - což by mohlo leccos ospravedlnit - se vlastně drží příliš při zemi a odlepuje se od ní jen prostřednictvím nárazových šílených nápadů (viz uříznutá hlava).

Aby to celé nebylo stylově jalové, pojali tvůrci myšlenku vyšperkovat film četnými flashbacky a odbočkami. A tak máme šanci vidět epizody z dětství obou hlavních hrdinů, Michalovu matku zápasící se strojem na kontrolu prezervativů nebo ducha poslance Palcáta putujícího na spermii dělohou.

Štáb se musel nadřít, herci se také neflákali, O život není neumětelsky natočený film. Je to jen zoufalá slátanina.

HODNOCENÍ LN 2

O život

ČR 2008 Scénář: Jaroslav Pozzi, Halina Pawlowská, Jiří Vejdělek, Tomáš Putna Režie: Milan Šteindler Kamera: Tomáš Sysel Hudba: Miroslav Chyška Hrají: Dorota Nvotová, Vojtěch Kotek. Bohumil Klepl a další Distribuce v ČR: HCE Premiéra: 7. 2. 2008

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....