Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Poslancům dopravu zdarma!

Česko

ARCHIV

Od prvního února nemohou čeští poslanci jezdit ve veřejné dopravě zdarma. Začal totiž platit zákon, který na sklonku minulého roku navrhla místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová (VV). Jakousi chybou, v českém Kocourkově nijak udivující, neplatí zákon i pro senátory, ale to teď není podstatné. Důležité je, že se ničí jedna velmi stará tradice, která má dobré demokratické důvody. Poslanci u nás jezdí veřejnou dopravou zdarma odjakživa: již za Rakouska-Uherska měl poslanec říšské rady nárok na celoroční volnou jízdenku první třídy ve všech vlacích. První republika dobré zvyky monarchie nerušila. Proč také? Poslanec je zástupce lidu, a tak se musí velmi často přepravovat mezi volebním okrskem, který zastupuje, a parlamentem.

Současní čeští poslanci byli léta kritizováni za to, že kromě veřejné dopravy zdarma mají ještě nárok na cestovní náhrady, jejichž výše může dosáhnout částky přes 30 tisíc korun měsíčně. A tak přišly Věci veřejné s návrhem, který celkem dobře ilustruje laciný populismus této strany: vychází vstříc veřejnému mínění, ale zároveň vlastně poslancům nic moc nebere. Je přeci evidentní, že neměla být zrušena veřejná doprava zdarma, ale paušální cestovní náhrady! Z čeho by si pak ale poslanci stavěli své domky na předměstích nebo kupovali luxusní byty?

Zrušení poslaneckých cestovních náhrad, odebrání jejich služebních automobilů a naopak ponechání jejich volných jízdenek na hromadnou dopravu by mělo na kvalitu české demokracie blahodárný vliv. Poslanci by přišli více do styku s těmi, které - alespoň podle svých slov - zastupují. Četnější zkušenosti z pražských tramvají by jistě zkvalitnily jejich pohled na řadu sociálních otázek. Využívání spojů Českých drah k pravidelnému dojíždění na parlamentní zasedání by zase stimulovalo jejich schopnost přežít v extrémních podmínkách a řešit nečekané problémy, což by se jim, až postoupí do vládních lavic, mohlo hodit. Kromě toho by ve vlacích rychle a zdarma získali mnoho nových poznatků z oblasti ekologie, psychologie, sociologie a hygieny.

Když jsme v příloze LN Orientace před deseti dny diskutovali o vývoji v Tunisku, shodli se čtyři pozvaní odborníci na jedné věci: žádný dominový efekt nehrozí. Týden se s týdnem sešel a máme tu revoluci v Egyptě.

Možnosti sociálních vědců predikovat vývoj společnosti jsou skutečně velmi omezené, nevidíme do hlav jednotlivců, natožpak mas. Pád komunismu byl pro štědře dotované sovětology také velkým překvapením, a pokud ho někdo v předchozích desetiletích předvídal, jako například francouzský demograf Emmanuel Todd, všichni se mu tak leda smáli.

Naši odborníci se také shodli v tom, že v Tunisku nehrozí islámská revoluce. Doufejme, že ne, ale co v Egyptě? Jak říká kolega Petráček: výplatu bych na to nevsadil.

O autorovi| PETR ZÍDEK, redaktor LN

Autor: