Středa 21. října 2020svátek má Brigita 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslanec prodal pozemky pod D3 za více než milion

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Ředitelství silnic a dálnic zaplatilo poslanci Václavu Baštýřovi (ODS) za jeho pozemky pod právě budovanou dálnicí D3 a v okolí přes milion korun. Poslanec přitom v pondělí tvrdil, že za pozemky dostal zhruba 200.000 korun. O prodej se zajímá protikorupční policie.

Informuje o tom MF Dnes. Baštýř podle svého pondělního vyjádření koupil v letech 2010 a 2011 v katastru obce Ševětín 101.672 metrů čtverečních zemědělské půdy. ŘSD pak údajně prodal zhruba 2000 metrů čtverečních, což mu mělo vynést asi 200.000 korun. Metr čtvereční tedy prodával za 100 korun, pozemky ovšem koupil za šest až osm korun za metr čtvereční.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle šéfa českobudějovického ŘSD Josefa Pešla dostal ale poslanec za pozemky v katastru obce Ševětín 326.000 korun. "A za pozemky v katastru Neplachova to bylo 735.000 korun. Smlouvy jsme podepsali 23. dubna. Na obou smlouvách je stejné datum," řekl Pešl s tím, že podobně se uzavíraly smlouvy i s dalšími majiteli pozemků v oblasti a stát s nimi vyjednával přes rok.

Říkal, že chce hospodařit

"Prodal jsem přesně 2059 metrů, což činí 205.900 korun. Rozdíl 1205 metrů, respektive 120.500 korun, souvisí s pozemky, které jsem ŘSD také prodal, ale které se nenacházejí pod trasou dálnice D3. Tyto pozemky potřebuje ŘSD pro vybudování obslužných komunikací," sdělil v úterý deníku Baštýř.

Přiznal také, že od ŘSD dostal peníze za pozemky u Neplachova. Nezmínil se o nich dříve prý pro to, protože podle něj nesouvisejí s původním článkem v MfD.

Dálnice D3 z Prahy do Českých Budějovic

Dálnice D3 z Prahy do Českých Budějovic

Lidé, kteří Baštýřovi pozemky v letech 2010 a 2011 prodali, se prý cítí podvedeni. Poslanec jim podle listu řekl, že chce na pozemcích hospodařit, o dálnici údajně nepadlo ani slovo. Baštýř ale tvrdí, že žádné informace nezamlčel. "Přibližný koridor dálnice D3 byl stanoven již v roce 1968. V roce 2002 trasu budoucí dálnice zpřesnilo krajské zastupitelstvo svou vyhláškou. Jedná se tedy o deset let starou veřejnou informaci a všichni dotčení byli o této skutečnosti informováni," uvedl v pondělním prohlášení a dodal, že pozemky kupoval za účelem rozšíření zemědělské prvovýroby.

Oslíčku, otřes se

Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) Baštýře v pondělí vyzval, aby pozemky prodal za stejnou cenu, za kterou je nakoupil. "V opačném případě bych si nejen já musel myslet, že své postavení zneužívá a dělá si z ŘSD oslíčka, který se má náležitě otřást," dodal hejtman.

Ministerstvo dopravy už na konci března vypsalo výběrová řízení na stavbu úseků dálnice D3 mezi Úsilným a Borkem na Českobudějovicku a mezi Veselím nad Lužnicí na Táborsku a Bošilcem na Českobudějovicku. Budování těchto úseků dálnice by mohlo začít na podzim. Náklady na celou dostavbu D3 mezi Prahou a hraničním přechodem Dolní Dvořiště na Českokrumlovsku se odhadují asi na 50 miliard korun.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...