White Media: Záhadný web bojovníků za rasovou čistotu |
Komentářem, v němž odkazoval na obsah na xenofobně a rasisticky orientovaném serveru White Media, chtěl Chalupa svého názorového oponenta upozornit na přepisy emailů premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), které na začátku loňského roku unikly na veřejnost. O jejich zveřejnění se tehdy zajistila právě skupina White Media, považována za pravicově extremistickou.
Poslanec však o zaměření stránky nevěděl a před sdílením ji podrobněji nezkoumal. „Zadal jsem do vyhledávače ‚emaily pana Sobotky‘ a vyjelo mi tohle,“ vysvětlil Chalupa, který na Twitteru vystupuje pod svým jménem a s profilovou přezdívkou „@panbuch007“.
Jen pro zajímavost, jaký zdroj používá poslanec vládního hnutí. Radši sem to pro jistotu oscreenoval, tvrdě rasistický,neonacistický web. pic.twitter.com/x6TJ0LGD8M
— Roman M (@Fbeyeee) 22. května 2017
Chalupa už se omluvil
Sami autoři o sobě přitom přímo na stránkách tvrdí, že „publikují informace o akcích nacionálních hackerů, vystavují jejich trofeje a snaží se motivovat lidi k boji proti neomarxismu, pseudohumanismu, xenofilii, antirasismu a antifašismu, islamizaci, homosexualismu a všem formám multikulturního levičáctví“.
Ministerstvo vnitra uskupení White Media několikrát zařadilo do svých zpráv o extremismu, kde jej vykreslovalo jako „aktivistickou xenofobní, rasistickou a islamofobní skupinu“. Podobný názor zastává i přední odborník na extremismus Miroslav Mareš. „Zřejmě se jedná o skupinu českých a možná slovenských rasistů, část z nich zřejmě pobývá v západní Evropě či zámoří,“ řekl už dříve LN.
Chalupa přiznává, že coby člen Poslanecké sněmovny by se měl podobným zdrojům informací vyvarovat. „Nemám ale detektivní kancelář, aby mně zjišťovala, jestli místa, na která se na internetu dívám, jsou v pořádku, nebo ne. Zajímá mě věcná stránka,“ dodal. Server odteď již nebude používat, neboť jej dále nepovažuje za důvěryhodný.
Twitterovým diskutérům, kteří jej za tento krok kritizovali, se už omluvil. Svůj příspěvek zároveň smazal. „Omlouvám se. V rychlosti diskuse jsem vzal první odkaz na uniklé e-maily pana premiéra a neřešil zaměření zdroje. Nebyl v tom žádný jiný záměr,“ vysvětlil na sociální síti. V budoucnu bude podle svých slov při výběru zdroje informací mnohem obezřetnější.
Podpora Breivika a seznam „levicových odpůrců“
Ačkoliv je zmiňovaná stránka v rozporu s českým právem, policie ji nemůže zakázat ani její provozovatele jakkoliv postihnout. Je totiž registrována na serveru v USA, čímž se správci snaží vyhnout problémům s českými zákony. Tamní legislativa totiž umožňuje širší svobodu projevu než u nás.
Mediální pozornost získala podporou norského atentátníka Anderse Breivika a zevrubným seznamem „levičáckých nepřátel“, do něhož patří každý, kdo chrání lidská práva, pomáhá cizincům nebo se netají sympatiemi k sexuálním menšinám.
Vedle pošty premiéra Bohuslava Sobotky se na ní v minulosti objevily také soukromé emaily někdejšího ministrů Michaela Kocába, Džamily Stehlíkové nebo Jana Kavana, bývalého premiéra Vladimíra Špidly či kněze Tomáše Halíka. Terčem útoků se stal rovněž festival Prague Pride, pochod hrdosti leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů. Web funguje od roku 2009.