„Nečekám živou diskusi. Čekám normální diskusi, která je ke každému zákonu. Každý má právo na svůj názor,“ vyprávěl v rozhovoru pro server Lidovky.cz před hlasováním poslanec Klučka. Serveru Lidovky.cz už přitom šéfové koaličních poslaneckých klubů ANO i KDU-ČSL potvrdili, že Klučkův návrh nepodpoří.
Lidovky.cz: Proti je třeba i Výbor pro práva cizinců Rady vlády ČR pro lidská práva, jenž váš návrh označil za protiústavní. Důvodem k jeho stanovisku je mimo jiné to, že v případě neprodloužení pobytu by se podle vašeho návrhu nemohl dotyčný cizinec odvolat k soudu. Co o stanovisku výboru soudíte?
Znovu opakuju, každý má právo na svůj názor. Směrnice, na kterou se odvolává státní a neziskový sektor, který se zabývá ve své práci migranty, mluví o tom, že ten člověk má právo na přezkum. Nenajdete tam jediné slovo o tom, že to mají být soudy.
Kladivo na cizince projednají poslanci, imigrantům hrozí vyhoštění bez soudu |
Lidovky.cz: Směrnice má ale na mysli nezávislý přezkum. Právě jeho absenci vám výbor vyčítá.
V roce 2010, když celá agenda azylové politiky přecházela z policie na ministerstvo vnitra, tak v té době, se dostal do zákona přezkumový orgán, kterýmžto je nezávislá komise (Komise pro rozhodování ve věcech pobytu cizinců, pozn. aut.), která funguje v úrovni ministerstva vnitra. Ale nejsou to zaměstnanci ministerstva vnitra, je tam zastoupena kancelář ombudsmana, jsou tam nestání neziskové organizace, které jsou tím přezkumovým orgánem rozhodnutí toho správního řízení.
Lidovky.cz: Ale ta komise není tak úplně nezávislá, protože podléhá ministrovi vnitra, který může její členy odvolat, co myslíte?
Tady dochází k situaci, že když to u toho přezkumného orgánu nedopadne dobře, tak se cizinci se odvolávají k soudu. Myslím si, že to je v příkrém rozporu s tím, jak má vypadat rychlé jednání azylovém řízení. Jestliže nezávislá komise ve svých senátech rozhodne, tak pak už podle mého názoru nemá následovat nic jiného než výkon rozhodnutí.
Nejsem kaskáder, proto jsem změny konzultoval s ministerstvem, vysvětluje poslanec
Lidovky.cz: Vy jste svůj pozměňovací návrh konzultoval s experty s ministerstvem vnitra. Podle některých kuloárních informací jste však byl v tomto případě jen prodlouženou ruku ministra, jehož vůli jste de facto plnil. Je to pravda?
Poslanec, když chce řešit určitý problém, tak se pochopitelně obrátí na aparát ministerstva, který mu pomáhá. Já přece nejsem žádný kaskadér, abych vymýšlel své vlastní pozměňovací návrhy, přestože trošku bezpečnosti rozumím. Netroufnu si tu legislativní práci přenést pouze na svou odpovědnost.
Lidovky.cz: Někteří kritici vám také vyčítají, že jste vynechal standardní legislativní řízení, váš návrh neprošel de facto žádným připomínkovým řízením. Proč?
Návrhy byly mnohokrát konzultovány, proto také ty šly až v poslední fázi. Opravdu jsme chtěli mít takovou přípravu, která bude legislativně bezvadná a ona bezvadná je.
Lidovky.cz: Kdy jste začal pracovat na změnách původně předložené novely?
Diskutovali jsme to od doby, kdy ten sněmovní tisk sem přišel (návrh zákona byl poslancům rozeslán loni 13. prosince, pozn. aut.). Nejde o impuls, já jsem říkal ministerstvu: jste málo přísní. Je třeba zpřísnit některé věci z hlediska vnitřní bezpečnosti a rizik, které souvisí s azylovou politikou. Poslanci mají zítra dvě možnosti. Buďto odmítnou a zůstane to tak, jak to je, se všemi problémy, které souvisí se správním řízením, anebo to neodmítnou, zpřísní tedy a budou tedy postupovat, jako postupují další evropské země.