Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fiala opustil ODS, Nečasova koalice má jen 99 hlasů. Útěk, zlobí se premiér

Česko

  12:57aktualizováno  14:33
PRAHA - Poslanec a jeden z odpůrců vládního daňového balíčku Radim Fiala opustil ODS. Zdůvodnil to neshodami s vedením strany především v otázce daní. Poslanecký mandát si ponechá. Podle předsedy ODS Petra Nečase je odchod Fialy útěkem od politické odpovědnosti.

Poslanec Radim Fiala. foto: ČTK

Fiala to uvedl v rezignačním dopise. Dalších pět nespokojených poslanců ODS odchod ze strany neplánuje. Doufají, že se vrátí k pravicové politice, komentovali odchod Fialy z ODS.

POslanci Radim Fiala, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa.

Poslanci Radim Fiala, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa.

"Důvodem jsou názorové rozdíly, které se v poslední době prohloubily především v zásadní otázce zvyšování daní. Na mé rozhodnutí mělo vliv i to, že ODS na různých úrovních není schopna vyvodit hlubší závěry z výsledků posledních krajských voleb," uvedl Fiala. Fiala dodal, že je připraven ve Sněmovně podporovat kroky nynější koaliční vlády, "pokud budou vycházet z programového prohlášení vlády a nebudou-li v rozporu se středopravým politickým konceptem vládnutí".

"Rozhodnutí pana poslance Fialy opustit řady ODS beru na vědomí. Jakkoli na ně má plné právo, v současné situaci ho nelze považovat za nic jiného než útěk od vlastní politické odpovědnosti. Věřím však, že i jako nezařazený poslanec bude nadále podporovat program vládní koalice, pro který hlasoval v roce 2010," reagoval na Fialovo rozhodnutí předseda ODS Petr Nečas.

Prostějovský poslanec byl členem výkonné rady ODS i vedení regionu. Fiala dodal, že je připraven ve Sněmovně podporovat kroky nynější koaliční vlády, "pokud budou vycházet z programového prohlášení vlády a nebudou-li v rozporu se středopravým politickým konceptem vládnutí".

Vzbouření poslanci ODS: Věděli jsme o tom předem

O kroku našeho kolegy jsme byli s předstihem informováni. Jeho motivům rozumíme a vnímáme jako závazek nadále podporovat kroky koaliční vlády, které nebudou v rozporu s pravicovým konceptem vládnutí.

Radim Fiala byl 15 let členem ODS a jeho odchodu je nám velmi líto. Podobný krok neplánujeme a doufáme, že se podaří ODS vrátit k dodržování pravicové politiky.

Ivan Fuksa, Jan Florián, Marek Šnajdr, Petr Tluchoř, Tomáš Úlehla.

Pokud Fiala opustí poslanecký klub ODS, ztenčí se vládní tábor složený z ODS, TOP 09 a strany LIDEM na 99 poslanců z 200. Opozice má k dispozici 93 hlasů (ČSSD 54, KSČM 26, VV 13).

S vládou pak patrně nepodpoří ani nikdo ze šesti poslanců, kteří nejsou nyní členy žádného klubu: Bém, Doktor, Kočí, Škárka, Paroubek, Šlégr. Hlasování se nemůže účastnit vazebně stíhaný zákonodárce Rath.

Autoři: ,

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat