Čtvrtek 13. května 2021svátek má Servác 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslanec si půjčil dva miliony od specialisty na veřejné zakázky

Jan Kubata  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Kubata | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Poslanec Jan Kubata z ODS se ocitl na tenkém ledě. Půjčil si přes dva miliony korun od advokáta, jemuž coby ústecký primátor přiděloval veřejné zakázky. Lidovky.cz to vyčetly z jeho čerstvého majetkového příznání.

Poznali se před několika málo lety při tendrech na severu Čech. Vzniklo z toho pouto, které oba nazývají přátelstvím. Přátelstvím, které se zhmotnilo ve více než dvoumilionovou půjčku.

PSALI JSME:


Ale popořádku: podle dostupných dat uzavřelo v roce 2010 město Ústí nad Labem smlouvu se společností euroAWK, která mohla na tamní zastávky hromadné dopravy umísťovat reklamní poutače. Tendr tehdy pro město řídil Tomáš Machurek z advokátní kanceláře MT Legal.

Stejné jméno se nyní objevilo i v majetkovém přiznání exprimátora a poslance Jana Kubaty. V dokumentu, který musí zákonodárci odevzdat vždy do konce června, je Machurek uveden jako věřitel. Kubatovi totiž půjčil 2,2 milionu korun.

"Byla to přátelská půjčka, kterou jsem už splatil," řekl serveru Lidovky.cz Kubata. "Pan doktor Machurek odvedl před několika lety kvalitní práci. Já jsem odešel před dvěma roky z úřadu a s panem Machurkem se stýkám v osobní rovině," doplnil.

"Nepůjčoval jsem to politikovi"

A obdobně vypráví příběh půjčky i Machurek. "Udržujeme spolu dobré vztahy a to byl také důvod, proč jsem mu na jeho žádost ty prostředky poskytl. Ale to nemá jakoukoli souvislost s právními službami. To je čistě soukromá záležitost," uvedl Machurek, jenž neopomněl zdůraznit, že zakázky od ústeckého magistrátu dostávala jeho firma ještě před tím, než křeslo primátora obsadil Kubata.

ČTĚTE TAKÉ:


Oba navíc shodně tvrdí, že Kubata půjčku vrátil i s úroky. Jakými, ovšem neprozradí. "Půjčil jsem si od něj peníze na základě smlouvy, tu smlouvu jsem podepsal, peníze jsem dostal na účet, z účtu jsem mu je také vrátil. A to je vše, co vám k tomu můžu říci," podotkl Kubata.

 "Peníze jsem půjčoval panu Kubatovi nikoli jako politikovi, ale jako člověku, se kterým se znám," doplnil jej advokát Machurek. Peníze už mu prý poslanec vrátil i s úroky, jejichž výši Kubata označil za "běžnou".

Pozor na výhodné půjčky

I když je půjčka - podle jejich slov - splacena, Radim Bureš z protikorupční organizace Transparency international považuje takovou transakci za mimořádně rizikovou. "Když jde o půjčku od někoho, s nímž jsem jakožto zástupce veřejné moci v určitém obchodním vztahu, tak podle mého názoru není co řešit - je to problém," uvedl Bureš.

Kubata se vydal pro půjčku na tenký led už kvůli tomu, že soud nedávno v kauze obálek Víta Bárty "půjčky" mezi politiky trestal. "Soud řekl, že pokud je to půjčka v souvislosti s obstaráváním věcí obecného zájmu a je tam nějaké zvýhodnění, tak je to úplatek, i kdyby to bylo myšlenko jen jako výhodná půjčka," připomněl Bureš.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Jak vyplývá z majetkového přiznání, Machurek už samotnou půjčkou Kubatovi hodně pomohl. Bance totiž politik splácí další hypotéku ve výši přes čtyři miliony korun. Nadto si politik oproti minulosti pohoršil. Když byl ještě primátorem, teklo mu do rodinného rozpočtu navíc 700 tisíc korun ročně, protože působil v představenstvech, správních nebo dozorčích radách hned devíti firem.

Letos se podobná položka v jeho přiznání neobjevila. Kubata pouze uvedl, že si přivydělává poradenskými službami pro ministerstvo spravedlnosti a zasedá v dozorčí radě Severočeských vodovodů a kanalizací. Kolik si touto cestou vydělal, neuvedl.

Kdo je Tomáš Machurek

Tomáš Machurek se právně specializuje na oblast veřejných zakázek a koncesí, přičemž pro otázky z této oblasti byl například v letech 2006 až 2011 certifikovaným lektorem ministerstva pro místní rozvoj. "Souhrnná hodnota jím realizovaných projektů představuje hodnotu v řádech desítek miliard korun," uvádí se na stránkách jeho advokátní kanceláře MT Legal. MT Legal získává zakázky v soukromém sektoru, ale i ve státní správě a samosprávě. Na svých stránkách se chlubí například realizací zadávacího řízení v hodnotě několika set milionů korun na dodávku informačních a komunikačních systémů pro České dráhy, VZP či Moravskoslezský kraj.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Čistá podlaha včetně všech rohů? S mopem Vileda Spin & Clean to zvládnete snadno
Čistá podlaha včetně všech rohů? S mopem Vileda Spin & Clean to zvládnete snadno

Přihlaste se o testování lehkého a praktického mopu od Viledy Spin & Clean. Zaujme nejen kulatou rotační hlavou, ale hlavně pak unikátní konstrukcí...