Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav -1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslanec si přivydělává na ministerstvech. Rozdává rady o uhlí i vězeňství

Jan Kubata  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Kubata | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Zatímco stranická kariéra bývalého primátora a nyní poslance ODS Jana Kubaty v poslední době upadá, coby ministerský poradce je na roztrhání. O jeho zkušenosti a znalosti mají zájem hned dva rezorty, oba spravované ministry z ODS.

Kromě poslaneckých povinností stíhá Kubata úřadovat i na dvou ministerstvech: průmyslu a obchodu a spravedlnosti. Šéfové obou rezortů - Martin Kuba a Pavel Blažek (oba ODS) si ho platí jako poradce. Pro jaké know-how? 

"Jde o poradenství v oblasti limitů těžby hnědého uhlí," upřesňuje působení v rezortu průmyslu sám Kubata a připomíná, že stejné problematice se věnuje i jako poslanec. A jedním dechem dodává, že angažmá u Kuby není nijak lukrativní. "Beru pět tisíc korun měsíčně, hrubého," vyčísluje poslanec, kolik dostává z eráru za své rady.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Zda je to pravda, nelze ověřit. Ministerstvo průmyslu totiž odmítá platy svých poradců zveřejnit. Uvedlo pouze tolik, že měsíční odměny poradců vychází průměrně na 20 400 korun na jednoho. A to je podstatně vyšší částka, než kterou zmínil Kubata. Jinak však ministr Kuba dramaticky snížil počet poradců.

Expert přes vězeňství

Nicméně, na ministerstvu spravedlnosti si jeho rad cení více a to přesně trojnásobně. Bere 15 tisíc korun měsíčně, což uvedl jak on sám, tak i ministerstvo. "Víte, že jsem byl náměstkem ministra Pospíšila pro vězeňství. Nyní na ministerstvu působím jako poradce právě pro tuto oblast," vysvětluje Kubata na dotaz serveru Lidovky.cz, kvůli čemu se na něj obrací současný ministr.

Zájem o vězeňství ale bývalému ústeckému primátorovi, původně vystudovanému učiteli tělocviku a zeměpisu, vynáší ještě další peníze navíc. Obsadil totiž také křeslo místopředsedy sněmovního podvýboru pro vězeňství. K základnímu poslaneckému platu 55 900 korun tak inkasuje téměř šest tisíc navíc.

ČTĚTE TAKÉ:

Když byl Kubata ještě primátorem v Ústí nad Labem, teklo mu do rodinného rozpočtu navíc 700 tisíc korun ročně, protože působil v představenstvech, správních nebo dozorčích radách hned devíti firem. V současnosti sedí poslanec už jen v dozorčí radě Severočeských vodovodů a kanalizací.

Na jaře 2011 totiž z primátorského křesla zamířil do poslanecké lavice - místo Petra Gandaloviče, který zamířil na velvyslanectví Česka v USA.

Kuloární ministr

Podle informací z kuloárů měl Kubata naposledy zamířit na neobsazené místo ministra obrany. Spekulace však tuto neděli odmítl premiér Petr Nečas, který chce místo exministra Alexandra Vondry dosadit odborníka-nestraníka.

V lednu navíc Kubata oslabil v ODS. Rezignoval totiž na funkci předsedy Regionálního sdružení ODS Ústeckého kraje a člena Výkonné rady ODS.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!