Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tři poslanci opouštějí SPD. Vadí jim porušování předpisů i rasisté ve straně

Česko

  16:10aktualizováno  21:20
PRAHA - Poslanci Lubomír Volný, Marian Bojko a poslankyně Ivana Nevludová vystupují z hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Volný i Bojko se k odchodu z hnutí rozhodl kvůli postupu nového vedení organizace hnutí v Moravskoslezském kraji, která podle Volného přijala do SPD usvědčeného rasistu a neonacistu. Oba poslanci byli do dolní komory Parlamentu zvoleni právě za Moravskoslezský kraj. Vedení SPD vyzvalo Volného, aby se po odchodu z hnutí vzdal i mandátu ve Sněmovně. Volný řekl, že se svého mandátu nevzdá, SPD, za kterou kandidoval, podle něj dnes už neexistuje.

Poslanec SPD Lubomír Volný křičel na kolegu Jana Birkeho „Pojď ven!“ foto: Adolf Horsinka

‚Pojď ven!,‘ křičel poslanec SPD na oponenta. Přáli by si, abych po něm hrábl, reaguje Birke

Volný v minulosti vedl moravskoslezskou organizaci SPD, kterou ale v únoru celostátní vedení hnutí zrušilo. Zdůvodnilo to systematickým porušováním stanov a krácením demokratických práv členů. Volný nyní na facebooku kritizoval nové krajské vedení, jeho kroky označil za zákeřný útok proti vlasteneckým silám. 

Volný zejména kritizoval přijetí Milana Kuchára do moravskoslezské organizace SPD. „Pan Milan Kuchár byl navržen na vyloučení bývalým regionálním vedením za rasistické a neonacistické verbální i internetové projevy, včetně zasílání fotografií s Adolfem Hitlerem a rasistickým textem,“ uvedl. Nové vedení organizace podle Volného přijalo Kuchára do hnutí zpět.

„Toto je další zákeřný útok proti vlasteneckým silám, řízený přímo z předsednictva SPD. Odmítám být součástí této špinavé hry,“ uvedl Volný s tím, že vystupuje z SPD, stejně jako další členové bývalého vedení hnutí v kraji.

Předloni na podzim Mladá fronta Dnes (MfD) napsala, že z SPD v Moravskoslezském kraji odcházejí členové, protože Volný se podle nich chová jako diktátor, obklopuje se lidmi, kteří hlasují podle něj, a strana tak není demokratická. Volného plánovali prostřednictvím petice zbavit mandátu. Okamura následně uvedl, že na krajské členské konferenci nikdo odvolání Volného nenavrhl.

SPD zrušila ostravskou krajskou organizaci. Její šéf, poslanec Volný, chce kandidovat na předsedu strany

V únoru Volný uvedl, že hodlá kandidovat proti Okamurovi na šéfa SPD. Volba předsedy hnutí ale bude až za 2,5 roku, jelikož mandát je tříletý. Okamura byl znovuzvolen loni v červenci. 

Volný na sebe upozornil v únoru při vyostřené debatě o cizinecké novele. Při jeho projevu se v jednacím sále ozývaly smích, výkřiky a následně bušení do lavic. Poslanec Jan Birke (ČSSD) na něho, jak později uvedl, pokřikoval, aby „toho už nechal“. Volný Birkemu zase údajně řekl, aby „šel ven“. Věc tento týden probíral mandátový a imunitní výbor Sněmovny, disciplinární řízení s Volným nezahájil.

‚Složte mandát‘

V médiích se také objevily informace, že Volný pronajímá byty ve dvou zchátralých domech v romském ghettu v ostravské čtvrti Přívoz a od nájemců inkasuje peníze ze státních příspěvků na bydlení. SPD přitom příjemce dávek označuje za parazity.

Z SPD podle Deníku N vystupuje i poslanec Marian Bojko. Byl zvolen v Moravskoslezském kraji stejně jako Volný, který oznámil odchod před ním. Bojko oznámil, že má pro odchod z SPD stejný důvod jako Volný. „Držíme spolu, nesouhlasíme s protektorátně dosazeným nikým nevoleným novým vedením kraje,“ řekl Deníku N. V Moravskoslezském kraji byla za SPD zvolena ještě Ivana Nevludová, zatím se k postupu obou kolegů nevyjádřila.

Hnutí SPD vyzvalo Volného, aby složil poslanecký mandát. Oznámení odchodu z SPD prostřednictvím facebooku považuje hnutí za lidsky neslušné. Volný řekl, že náhradníkem do Sněmovny na kandidátce SPD je Václav Kubín, jenž všechna rozhodnutí, která prozatím učinil, naprosto respektuje, takže by to podle něj dopadlo stejnou patovou situací.

„Já jsem svůj mandát získal i díky tvrdé práci členské základny SPD v Moravskoslezském kraji a také díky tomu, že jsem měl druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů za SPD hned po Tomiovi Okamurovi. Takže já se určitě práce pro přirozenou lidskou svobodu a přímou demokracii nevzdám, i vzhledem k tomu, že SPD, do které jsem vstoupil, za kterou jsem kandidoval a pro kterou jsem tři a půl roku pracoval, dnes již neexistuje,“ řekl Volný. 

Z SPD odchází i další moravskoslezská poslankyně Ivana Nevludová.

Podle Deníku N opouští hnutí SPD také další moravskoslezská poslankyně Ivana Nevludová. „Pokud bych byla vyzvána ke složení mandátu, tak mandát nesložím. Byla jsem jednou z prvních členek hnutí v okrese Opava, kterou se nám s manželem podařilo vybudovat ve fungující místní organizaci, a to poctivou prací pro hnutí SPD ve svém volném čase a za nemalé finanční prostředky, na úkor času, který jsem mohla věnovat své rodině. Věnuji se legislativní činnosti, ve které chci pokračovat,“ napsala Nevludová vedení SPD v rezignačním dopise, který má Deník N.

Autor: