25. února 2016 17:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Obnovme státní branný spolek a brannou výuku, vyzývá poslanec Chalupa

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Plynová maska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynová maska. | foto: Shutterstock

PRAHA Obnovení státního branného spolku či rozšířené vyučování přípravy lidí na krizové situace by rád prosadil poslanec Bohuslav Chalupa (ANO). Ve Sněmovně proto na čtvrtek svolal jednání zástupců armády, ministerstva obrany, hasičů nebo vysokých škol.

Účastníci schůzky se shodli v tom, že lidé v Česku postrádají základní znalosti, jak by se měli zachovat v krizových situacích; ať už při poskytování první pomoci, při živelní katastrofě, havárii chemické továrny nebo při válečném ohrožení. Podobné informace se mají žáci základních a středních škol od roku 2013 dozvídat při běžné výuce, podle diskutujících ale záleží na konkrétní škole a učitelích, nakolik a v jakých předmětech s těmito informacemi žáky seznámí.

„Zaznělo tady většinově, že shoda je na tom, aby to byl jasně definovaný předmět (ve škole),“ poznamenal Chalupa. „Jde o to nastavit to tak, aby byla základní osnova, podle které se bude v celé republice učit stejně,“ řekl.

Komunistické termíny - výzva k debatě

Chalupa iniciativu v minulých týdnech představil jako obnovení branné výchovy a Svazarmu (Svaz pro spolupráci s armádou), což byla od 50. do počátku 90. let státní branná organizace. Před návratem ke starým termínům spjatým s obdobím komunismu několik řečníků varovalo. Podle Chalupy zvolení jiných termínů není problém. Svazarm a brannou výchovu zvolil kvůli tomu, aby vyvolal diskusi, zdůvodnil.

Poznamenal, že vytvoření branného spolku by nemělo být násilným sdružováním lidí a subjektů, ale jejich dobrovolnou spoluprací se státem. V případě krizové situace by se na ně zástupci státu mohli obrátit se žádostí o pomoc. Sdružovat by se takto mohly třeba aerokluby nebo střelecké či potápěčské spolky a další zástupci takzvaných technických sportů.

Chalupa chce nyní sestavit pracovní skupinu, která z čtvrtečního jednání připraví analýzu současného stavu a nachystá také konkrétní organizační, zákonné i finanční řešení a další postupy. Těmi by se mělo zabývat v dubnu nebo květnu další podobné setkání odborníků.

Nezájem politiků

Poslanec přiznává, že hlavním úskalím prosazení iniciativy může být politika. Na čtvrteční setkání se mu nepodařilo přilákat žádného z kolegů ze sněmovního výboru pro obranu ani významnější funkcionáře ministerstva školství. Je prý ale připraven návrhy prosazovat i přes Bezpečnostní radu státu, vojenskou kancelář prezidenta nebo poslanecké výbory.

ČTK
  • 4Diskuse
Najdete na Lidovky.cz