4. září 2012 11:36, aktualizováno  16:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nečas v úzkých, nemá 101 hlasů pro vyšší daně. Proti je 6 poslanců ODS

Petr Tluchoř sděluje novinářům, že nepodpoří zvýšení DPH. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Tluchoř sděluje novinářům, že nepodpoří zvýšení DPH. |

PRAHA Poslanec ODS Petr Tluchoř a pět jeho stranických kolegů nebude podle informací LN hlasovat pro vládní daňové změny. Osud stabilizačního balíčku, který obsahuje například zvýšení daně z přidané hodnoty a solidární daň z vyšších příjmů, je v dolní komoře po senátním vetu nejistý. Nečas v případě jeho nepřijetí balíček předloží znovu a spojí s ním hlasování o vládě.

Kromě Tluchoře nepodpoří vládní návrh ani Tomáš Úlehla, Ivan Fuksa, Radim Fiala, Jan Florián a Marek Šnajdr. Nečas se nemůže opřít ani o bývalého spolustraníka Michala Doktora. Jak bude hlasovat, tají i Pavel Bém. Vláda tak potřebných 101 poslanců na přehlasování Senátu patrně nezíská.

Premiér Petr Nečas v úterý na zasedání sněmovního klubu ODS řekl, že pokud Sněmovnou neprojdou daňové změny, vláda předloží sněmovně totožný zákon s žádostí o důvěru.

Daňovou předlohu nepodpoří ani nezařazený poslanec Michal Doktor (dříve ODS). "Panu premiérovi to říkám už tři čtvrtě roku," řekl. Svůj postoj dal Doktor najevo i nápisem proti zvyšování daní na svém automobilu, který parkuje před sněmovnou.

Rozhovor s Michalem Doktorem:

Také opoziční strany podle očekávání avizovaly, že ve sněmovně vládní balíček daňových změn nepodpoří. Věci veřejné hodlají vládě "vystavit vysvědčení".

Nečas už dříve označil balíček daňových změn za klíčový vládní návrh a podmínku pro sestavení úsporného rozpočtu. Od všech vládních poslanců žádal, aby podpořili zákon, který je podle něho podmínkou pokračování vlády.

Předloha vyvolala v ODS již dříve bouřlivou debatu. Podle kritiků jde proti programu nejsilnější vládní strany. Mezi kritiky patří i prezident Václav Klaus, podle kterého je zvyšování daní v této době ekonomická sebevražda.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...