Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslanec Pirátů těžil ve služebním bytě kryptoměny. Prý si tím topil

Tomáš Vymazal. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Vymazal. | foto: ČTK

PRAHA Poslanec Pirátů Tomáš Vymazal ve svém poslaneckém bytě těžil kryptoměnu. Poslanecká sněmovna na těžbu přišla díky několikanásobně vyšším účtům za elektřinu než jaké jsou běžné v ostatních poslaneckých bytech. Vymazal se hájí, že mu byla zima a počítačem si přitápěl. Těžbu však přiznává a výtěžek chce poslat na charitu.

Tomáš Vymazal kryptoměnu těžil ve svém služebním bytě v Nerudově ulici v historickém centru Prahy. Informoval o tom server Aktuálně.cz. 

Spotřeba elektřiny tohoto bytu v prosinci byla tak vysoká, že upoutala zájem Poslanecké sněmovny. „Je pravda, že v prosinci byla zjištěna vysoká spotřeba elektřiny v jednom z bytů, které využívají členové České pirátské strany. Vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny toto zjištění neprodleně projednal s klubem pirátů, jehož členové zjednali nápravu. Tím byla celá záležitost vyřešena,“ uvedl pro Aktuálně.cz Roman Žamboch, ředitel tiskového odboru Kanceláře Poslanecké sněmovny.

Vymazal přiznal, že v bytě skutečně po dobu tří týdnů těžil kryptoměnu Zcash. Za tento čin se posléze omluvil a vytěžené peníze hodlá darovat na charitu. Částka se podle něj pohybuje v řádu stovek korun.

Zároveň ale uvádí, že v bytě bylo 16 stupňů a než mu Poslanecká sněmovna poskytla přímotop, využíval počítač mimo těžby i k tomu, aby si přitopil a neumrzl.

Podle informací Aktuálně.cz se cena za elektrický proud mohla vyšplhat až ke třem tisícům korun. Je to způsobeno tím, že k těžbě kryptoměn jsou potřeba počítače s vysokým výkonem a tím pádem i vysokou spotřebou energie. Vymazalovi se přesto cena za elektřinu zdá příliš vysoká. V bytě měl prý jen jeden počítač se třemi grafickými kartami. Konkrétní čásku si vyžádá od vedení sněmovny.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy
Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy

Shodit vánoční kila je přetěžký úkol, ale jde to. Dokonce i doma a tak, aby vás to bavilo. Stačí se zapojit do padesátidenní novoroční výzvy od...