24. května 2018 12:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslanec Pirátů těžil ve služebním bytě kryptoměny. Prý si tím topil

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 59Diskuse
Tomáš Vymazal. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Vymazal. | foto: ČTK

PRAHA Poslanec Pirátů Tomáš Vymazal ve svém poslaneckém bytě těžil kryptoměnu. Poslanecká sněmovna na těžbu přišla díky několikanásobně vyšším účtům za elektřinu než jaké jsou běžné v ostatních poslaneckých bytech. Vymazal se hájí, že mu byla zima a počítačem si přitápěl. Těžbu však přiznává a výtěžek chce poslat na charitu.

Tomáš Vymazal kryptoměnu těžil ve svém služebním bytě v Nerudově ulici v historickém centru Prahy. Informoval o tom server Aktuálně.cz. 

Spotřeba elektřiny tohoto bytu v prosinci byla tak vysoká, že upoutala zájem Poslanecké sněmovny. „Je pravda, že v prosinci byla zjištěna vysoká spotřeba elektřiny v jednom z bytů, které využívají členové České pirátské strany. Vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny toto zjištění neprodleně projednal s klubem pirátů, jehož členové zjednali nápravu. Tím byla celá záležitost vyřešena,“ uvedl pro Aktuálně.cz Roman Žamboch, ředitel tiskového odboru Kanceláře Poslanecké sněmovny.

Vymazal přiznal, že v bytě skutečně po dobu tří týdnů těžil kryptoměnu Zcash. Za tento čin se posléze omluvil a vytěžené peníze hodlá darovat na charitu. Částka se podle něj pohybuje v řádu stovek korun.

Zároveň ale uvádí, že v bytě bylo 16 stupňů a než mu Poslanecká sněmovna poskytla přímotop, využíval počítač mimo těžby i k tomu, aby si přitopil a neumrzl.

Podle informací Aktuálně.cz se cena za elektrický proud mohla vyšplhat až ke třem tisícům korun. Je to způsobeno tím, že k těžbě kryptoměn jsou potřeba počítače s vysokým výkonem a tím pádem i vysokou spotřebou energie. Vymazalovi se přesto cena za elektřinu zdá příliš vysoká. V bytě měl prý jen jeden počítač se třemi grafickými kartami. Konkrétní čásku si vyžádá od vedení sněmovny.

Lidovky.cz
  • 59Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!