Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslanec Šincl navrhne sněmovně disciplinární řízení s Babišem

Česko

  20:56
Poslanec ČSSD Ladislav Šincl navrhne příští týden mandátovému a imunitnímu výboru Sněmovny, aby zahájil disciplinární řízení s předsedou ANO a ministrem financí Andrejem Babišem. Šincl to řekl Českému rozhlasu. Pokračuje tak jejich spor, který vypukl v tomto týdnu kvůli novele zákona o pojišťovnictví.

Ministr financí Andrej Babiš vystoupil na schůzi Poslanecké sněmovny. foto: ČTK

Šincl říká, že Babiš jeho a jeho rodinu při diskusi o zákonu obvinil z korupce a zastrašoval ho. Babiš obvinění ze zastrašování odmítá, prý jen četl citace z tisku o Šinclovi, aby ukázal nedůvěryhodnost vládního poslance.

Podání návrhu na zahájení disciplinárního řízení s Babišem doporučil Šinclovi poslanecký klub sociální demokracie. „Na základě dalších výstupů pana vicepremiéra Andreje Babiše, pokračování jeho lživých útoků na mou osobu zejména v Právu v sobotu a na Novinkách.cz, jsem se rozhodl návrh na disciplinární řízení na pana vicepremiéra podat,“ řekl Šincl Českému rozhlasu. Babiš v sobotním rozhovoru pro Právo mimo jiné zopakoval, že je Šincl zlobbovaný a že lže. K omluvě vicepremiér nevidí důvod.

Spor obou politiků řešila i koaliční rada, která se shodla na tom, že by si ho měli vyjasnit Babiš se Šinclem. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) i dalších vládních politiků nejde o koaliční spor, ale o otázku fungování demokracie a pověst ministra financí. Babiš řekl, že se s poslancem sejde, trvá ale na tom, že se mu omlouvat nebude. Šincl uvedl, že se s Babišem scházet nechce.

V disciplinárním řízení hrozí až pokuta ve výši jednoho poslaneckého platu.

Autor: