Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Elektronické cigarety mohou způsobit otravu, míní Šťastný

Předseda pražské ODS Boris Šťastný (vlevo) a místopředsedkyně Andrea Vlásenková 13. prosince při zahájení regionálního sněmu ODS v pražském TOP hotelu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda pražské ODS Boris Šťastný (vlevo) a místopředsedkyně Andrea Vlásenková 13. prosince při zahájení regionálního sněmu ODS v pražském TOP hotelu. | foto: ČTK

PRAHA Elektronické cigarety představují podle předsedy sněmovního zdravotního výboru Borise Šťastného vážné riziko otravy. Vyzval proto ministra zdravotnictví Leoše Hegera, aby tyto cigarety začal řešit. Podle Šťastného je neudržitelné, aby na trhu bylo velké množství nekontrolovaných elektronických cigaret, u nichž kuřáci neznají složení látek, jež vdechují. Výrobci považují elektronické cigarety s ověřenou kvalitou za bezpečné.

Heger řekl, že zákon, který chystá, zachází s elektronickými cigaretami jako s rizikovou záležitostí, hlavně z pohledu ochrany dětí a mladých lidí.

Kdo ručí za náplň elektronických cigaret

"Elektronické cigarety se nebudou smět kouřit všude tam, kde bude kouření zakázáno," uvedl. Dosavadní zákaz kouření chce Heger od roku 2014 rozšířit na restaurace. Chce také zvýšit pokuty prodejcům, pokud cigarety, včetně elektronických, prodají dětem a mladistvým.

ČTĚTE TAKÉ

Za obsah náplní elektronických cigaret mají podle ministra ručit výrobci a prodejci. Připravovaný zákon počítá s tím, že složení bude na výrobku uvedeno a limity budou přesně určené.

Podle výrobců, kteří na semináři ve Sněmovně oslovili zákonodárce, je riziko elektronického inhalátoru srovnatelné s používáním žvýkaček, které obsahují stejné nebo podobné složky. "Při porovnání chemického složení par při inhalaci se škodlivostí látek vznikajících při kouření klasické cigarety je riziko inhalování téměř nulové," uvedli s doporučením, aby lidé kupovat tyto cigarety jen od výrobců s ověřenou kvalitou výrobku.

Vyhláška na ochranu zdraví občanů

Šťastný, který dlouhodobě bojuje proti kouření, však slova o bezpečnosti elektronické cigarety odmítl. "Již 50 až 60 miligramů nikotinu je smrtící dávka jedu. Dnes koupíte mnohonásobně víc této látky kdekoli na ulici nebo přes internet, a to bez omezení a povinnosti takové výrobky kontrolovat a značit," řekl.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger zakázal vývoz alkoholu od 20 procent z Česka, a to s okamžitou platností.

Ministerstvo by podle Šťastného mělo vydat vyhlášku a určit kontrolní orgány a postupy, aby ochránilo zdraví občanů. Elektronické cigarety odmítá poslanec brát jako prostředek k odvykání kouření, je to podle něj jen jiná aplikační forma nikotinu. Heger naproti tomu soudí, že elektronické cigarety jsou přínosem při odnaučování kouření. Vidí ale i jejich problémy, co se týče obsahu nikotinu v náplních. Evropská unie k tomu připravuje regulaci.

Ministr rovněž uvedl, že je relativně obtížné z pohledu ochrany prostředí a nekuřáků odlišovat, kdo kouří elektronické cigarety a kdo klasické. "I proto chystaný zákon zachází s elektronickými cigaretami jako s rizikovou záležitostí, zejména z pohledu ochrany mladých lidí. Takže my se jim budeme bránit podobně jako cigaretám normálním," shrnul.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!