31. března 2017 14:27, aktualizováno  15:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslanec Tejc končí v politice. Nesouhlasí s vedením ČSSD, proti Chovancovi neuspěl

Tejc Chovancovi pogratuloval, jeho role podle něj nebude jednoduchá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tejc Chovancovi pogratuloval, jeho role podle něj nebude jednoduchá. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Poslanec Jeroným Tejc (ČSSD) nebude kandidovat v letošních volbách do Poslanecké sněmovny. V pátek řekl, že nesouhlasí s některými názory znovuzvoleného vedení strany. Po vypršení současného mandátu fakticky odejde z aktivní politiky. Šéf sněmovního ústavně právního výboru neuvažuje o tom, že by ve Sněmovně působil v jiné straně než sociální demokracii.

Tejc řekl, že vnímá silnou podporu v Brně a na jihu Moravy, kde ho okresy nominovaly na dvojku kandidátky za premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD). „Bylo by ale pokrytectvím, kdybych za současné situace přijal volitelné místo na kandidátce a vyměnil své názory za to, že budu další čtyři roky zasedat ve Sněmovně,“ uvedl.

Tejc na nedávném sjezdu ČSSD v Brně neúspěšně kandidoval na statutárního místopředsedu strany, funkci uhájil ministr vnitra Milan Chovanec. Tejcovi, který byl na sjezdu nejhlasitějším kritikem vedení spolu s jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou, se pak nepodařilo prosadit ani mezi pět řadových místopředsedů.

Sjezdu Tejc podle svého názoru nabízel změnu. Kritizuje například změny daňových sazeb, s kterými ČSSD přišla. „Považuji za smysluplnější motivovat změnou daní úspěšné firmy k reinvestování jejich zisků v naší zemi a přimět je k vytváření dobře placených míst,“ uvedl. Připomněl i slib změnit církevní restituce či svůj nesouhlas s loňskou policejní reorganizaci.

Současné vedení podle Tejce neovlivní ČSSD jen do letošních voleb, ale na dlouhé roky dopředu. „Do politiky jsem šel proto, abych věci měnil. Současná situace v ČSSD a rozhodnutí sjezdu mi však tuto možnost nedává,“ uvedl. Považoval by za nepoctivé vůči voličům, kdyby přijal volitelné místo a ve Sněmovně pak musel hlasovat i pro návrhy, s nimiž nesouhlasí.

Den říjnových voleb tak bude fakticky dnem Tejcova odchodu z politiky. „I když se to bude možná některým kariérním politikům zdát nepochopitelné - odejít nemusím, ale chci,“ řekl. Na dotaz ČTK Tejc upřesnil, že dokončí svůj mandát jako člen nejužšího vedení v Jihomoravském kraji, pak ale nebude usilovat o žádné funkce a v ČSSD bude pouze řadovým členem.

Tejc byl jedním z účastníků lánské schůzky u prezidenta Zemana

  • Vizitka poslance ČSSD Jeronýma Tejce (39), který v pátek oznámil, že fakticky odejde z politiky: Datum a místo narození: 23. srpna 1977, Brno Vzdělání: Právnická fakulta Masarykovy univerzity Brno (2001), v roce 2004 získal titul JUDr.
  • Současná pozice: poslanec Sněmovny (od 26. října 2013; v dolní parlamentní komoře zasedal i od června 2006 do srpna 2013); předseda ústavně právního výboru (od 2013) a předseda podvýboru pro ústavu (od 2013)
  • Praxe: poslanecký asistent (2000 až 2001), advokátní koncipient (2001 až 2004), od roku 2005 je advokátem (specializace zejména na obchodní, občanské a trestní právo; od roku 2012 má na vlastní žádost pozastaven výkon advokacie). Ve Sněmovně mimo jiné působil jako předseda mandátového a imunitního výboru a byl předsedou poslaneckého klubu ČSSD (prosinec 2011 až srpen 2013 a od 29. října 2013 do listopadu téhož roku, kdy rezignoval). V letech 2010 až 2013 byl ministrem vnitra stínové vlády ČSSD. V letech 2002 až 2006 byl členem městského zastupitelstva v Brně.
  • Funkce a členství v politických stranách: do ČSSD vstoupil v roce 1997, od roku 2004 do listopadu 2011 byl předsedou brněnské organizace strany, v letech 2001-2002 byl místopředsedou jihomoravské krajské ČSSD.
  • Rodina: ženatý, manželka Pavlína, dcera Mia (2003)
  • Tejc byl po volbách do Sněmovny v říjnu 2013 účastníkem tajné schůzky některých členů vedení ČSSD s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech, po které se část vedení strany postavila proti předsedovi strany Bohuslavu Sobotkovi
  • Po takzvaném lánském puči, kdy se předsednictvo strany pokusilo odstavit Sobotku od vyjednávání o vládě, Sobotka svoji pozici uhájil a někteří účastníci schůzky přišli o funkce ve vedení strany či ve Sněmovně. Tejc opustil funkci předsedy poslaneckého klubu ČSSD.
  • Tejc v posledních letech dvakrát neúspěšně kandidoval na funkci statutárního místopředsedy ČSSD. Na volebním sjezdu v březnu 2015 prohrál s Milanem Chovancem, získal však značnou podporu, hlas mu dalo 335 z více než 700 delegátů. Chovanec Tejce porazil i na letošním březnovém sjezdu, Tejc dostal 280 hlasů. Tejcovi, který byl na sjezdu spolu s jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou nejhlasitějším kritikem současného vedení strany, pak těsně uniklo kvórum pro zvolením řadovým místopředsedou.
  • Tejc se ve straně věnuje především oblasti spravedlnosti a bezpečnosti.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz