Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Fízlovsko-estébácké, řekl Korte o projevu poslance z ANO. Omlouvat se nemusí

Česko

  15:29
PRAHA - Poslanec ANO Josef Hájek neuspěl u sněmovního mandátového a imunitního výboru se žádostí, aby zahájil řízení s Danielem Kortem (TOP 09). Hájek chtěl po Kortem omluvu kvůli tomu, že označil jedno z jeho vystoupení na plénu za "typicky fízlovsko-estébácké". Výbor obecně vyzval poslance, aby se při schůzích zdrželi výroků, které by mohly být považovány za urážlivé, řekla novinářům jeho předsedkyně Miroslava Němcová (ODS). Minulý týden se přitom Miroslav Kalousek odmítl omluvit jinému poslanci za to, že ho nazval komunistickým fézlem.

Spor vyvolala debata z minulého týdne o daňových změnách, konkrétně o omezení výdajových paušálů pro živnostníky. Hájek označil za podjatého Františka Laudáta (TOP 09), který omezení kritizoval.

ČTĚTE TAKÉ:

Hájek poukazoval na to, že Laudát přiznal za loňský rok čistý výdělek dva miliony korun za projektovou činnost v metru, a proto chce paušály zachovat.

Josef Hájek (ANO)

"Vážený pane poslanče, to, co jste zde předvedl, byl příspěvek rázu typicky fízlovsko-estébáckého, což je v souladu s charakterem strany, jejímž jste členem. A já vám blahopřeji," reagoval na Hájkova slova Korte.

Hájek to potom komentoval slovy, že Korteho výroky by "zvedly i chromého", a poukazoval na to, že citoval z veřejně dostupného majetkového přiznání.

Ve čtvrtek by se měli poslanci zabývat sporem mezi Zdeňkem Ondráčkem (KSČM) a místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem. Kalousek se má podle rozhodnutí výboru omluvit Ondráčkovi za červnová slova o "komunistickém fízlovi". Místopředseda TOP 09 se vzhledem k Ondráčkovu působení za socialismu omlouvat nehodlá a proti verdiktu se odvolal.

Čtěte: Kalousek se má omluvit za fízla

„Před chvílí jsem převzal oficiální rozhodnutí mandátového a imunitního výboru, který mi ukládá, abych se bývalé Jakešově mlátičce z Palachova týdne - poslanci Ondráčkovi, omluvil za to, že jsem řekl, že byl komunistický fízl. V rozhodnutí se píše, že to označení je "urážlivé a nevhodné". Kdybych se omluvil, nevhodně bych tím urazil všechny ty, kterým komunističtí fízlové typu poslance Ondráčka ničili životy, mlátili je za jejich názory a rozháněli je vodními děly. Strany vládní koalice mají v mandátovém a imunitním výboru většinu. Toto rozhodnutí je jejich hanbou a já se na jejich hanbě podílet nebudu. Odvolal jsem se k Poslanecké sněmovně a samozřejmě se neomluvím,“ uvedl Kalousek.

Autoři: ,

Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.
Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.

Potravinové dózy jsou nepostradatelnou součástí každé domácnosti. Jak ale zajistit, aby v nich potraviny zůstaly dlouho čerstvé? Na to jsme se...