Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Poslanecká malá domů: zaměstnání asistentů

Česko

  19:42
PRAHA - Funkce asistenta zákonodárce v některých případech neslouží k ničemu jinému než k posílání „malých domů“ do rodinných rozpočtů. Takhle to alespoň může vnímat veřejnost, když vidí ve funkcích asistentů poslanců a senátorů jejich manžele, děti či jiné příbuzné.
Asistentka (ilustrační foto)

Asistentka (ilustrační foto) foto: Hynek Glos, Lidové noviny

A zákonodárci se už několikrát zaklínali, že tento nešvar hodlají řešit: například sociální demokraté si před rokem odhlasovali kodex, podle kterého měli u svých členů zaměstnávání blízkých osob ve funkcích asistentů dokonce pokutovat.

Zanedlouho se však ukázalo, že zůstalo jen u řečí: hned první „inventura“ dodržování kodexu přišla na to, že svou manželku zaměstnával coby asistentku poslanec ČSSD Milan Urban. Pokutě nakonec ušel, předseda Bohuslav Sobotka i místopředseda Michal Hašek se jej zastali: Urbanova manželka měla podle slov obou lídrů jen formální úvazek, pouze proto, aby měla přístup do sněmovní budovy.

INFOGRAFIKA: V oblibě jsou rodinní asistenti

V oblibě jsou asistenti z rodiny.

Ze stejného důvodu zaměstnával svoji manželku donedávna i další sociálně demokratický poslanec Alfréd Michalík. Také on podle svých slov chtěl umožnit své ženě v důchodu vstup do sněmovny. Přístupová karta do parlamentu ovšem skýtá značné praktické výhody: její držitelé se například mohou velice lacino najíst ve sněmovní restauraci, kde polévka stojí do deseti korun.

Zaměstnávání příbuzných coby asistentů chtěly hned po svém nástupu do sněmovny tepat i Věci veřejné. Jejich předseda Radek John ještě před rokem deklaroval, že jediná výjimka v jejich klubu je dnes už bývalý poslanec Věcí veřejných Stanislav Huml (dnes nezařazený), kterému dodnes dělá asistentku jeho dcera Tereza.

Otčím je spolehlivý, hájí se Drastichová

Nejmenší vládní strana nakonec nebyla ve svých proklamacích důsledná. Příkladem budiž poslankyně Jana Drastichová, mezi jejímiž třemi asistenty najdeme i nevlastního otce Františka Dědice. Údajně proto, že Drastichová nemohla najít nikoho dostatečně spolehlivého. „Hledala jsem i přes pracovní agenturu. Nepovedlo se to,“ hájila se včera pro LN Drastichová, která rezolutně odmítla domněnku, že by svého otčíma zaměstnala z finančních důvodů: Dědic prý ze svého asistentského platu sponzoruje sdružení hasičů v Orlové.

Rodinné příslušníky zaměstnávali či zaměstnávají i zákonodárci Občanské demokratické strany. Ti, kteří tak činí, však většinou říkají, že je čistě na jejich zodpovědnosti, koho si v té funkci platí. Například poslankyně ODS Zdeňka Horníková, která nedá na svého syna Jiřího jakožto asistenta už osm let dopustit.

ČTĚTE VÍCE:

„Za poslancem by měla stát jeho práce, a jak naloží se svými penězi, je jen a jen na něm. Když lidé vidí, že někdo třeba zaměstnává manželku, tak ho už příště nezvolí. Mého syna lidi znají a mají ho rádi,“ říká poslankyně z Náchoda. Svou dceru jako asistentku dříve zaměstnávala i senátorka ODS Daniela Filipiová. „Hledala jsem někoho, na koho jsem se mohla stoprocentně spolehnout, neměla jsem na výběr. Dcera si už ale našla jinou práci,“ vysvětlila včera LN Filipiová. Také poslanci ODS Tomáši Úlehlovi dělá dodnes asistentku jeho manželka Pavla.

 Některá jména asistentů zákonodárců nicméně působí ještě kuriózněji. To je například případ poslance ČSSD Jaroslava Krákory, kterému dělají asistenty hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová a její partner, vlivný člen severočeské ČSSD Roman Houska.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!