25. října 2016 13:55, aktualizováno  14:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Brady se vyznamenání dočká. Ocenění dostane od Sněmovny i premiéra

Osmaosmdesátiletý Jiří Brady. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Osmaosmdesátiletý Jiří Brady. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Sněmovna uctí Jiřího Bradyho na slavnostním shromáždění ve čtvrtek dopoledne. Dohodlo se na tom vedení dolní komory. Brady obdrží pamětní medaili spolu s pamětním listem, sdělil předseda Sněmovny Jan Hamáček. Potvrdil tak informaci serveru Aktuálně.cz.

Slavnostní shromáždění se uskuteční ve čtvrtek v 11:00. S myšlenkou už o víkendu přišla poslankyně Miroslava Němcová (ODS) v souvislosti s aférou kolem udělení státního vyznamenání Bradymu, kterého na něj navrhla prezidentu Miloši Zemanovi právě Sněmovna.

K ocenění Jiřího Bradyho se chce připojit i premiér Sobotka. Udělí tak Bradymu medaili Karla Kramáře. Pokládá za krajně nešťastné, že Brady nedostane státní vyznamenání, ale i okolnosti, které k tomu vedly.

Bradyho chce ocenit za celoživotní úsilí o obranu lidských práv, svobod a obhajování humanistických a demokratických principů.

Medaile Karla Kramáře je pamětní medaile udělovaná předsedou vlády za zásluhy o obnovu demokracie, práv a svobod člověka. Medaile byla vytvořena při příležitosti 90. výročí vzniku první československé vlády a pojmenována po prvním předsedovi československé vlády Karlu Kramářovi.

Sobotka uvedl, že se na něj v posledních dnech s doporučeními ocenit Bradyho obracela řada lidí. Příbuzného ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) v minulosti poznal osobně při návštěvě ve Washingtonu, kde mu Brady líčil své zkušenosti z nacistických koncentračních táborů. „Jsem přesvědčen, že si Brady ocenění zaslouží, ať už za sílu a odvahu, s kterou dokázal přežít holokaust, ale i za svou osvětovou a akademickou činnost,“ uvedl Sobotka.

Ocenění přidá i město Brno. Pamětní list mu předá v pondělí. Bradyho chce vyznamenat i primátorka Prahy nebo olomoucká univerzita.

ČTK