„Vše jsme uzavřeli, nedostali jsme žádné nové informace,“ řekl po jednání předseda poslanecké komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů Václav Klučka (ČSSD).
Skandál s údajným šmírováním inspektorů GIBS se vrací na stůl poslanců |
Kauza se týkala údajného odposlouchávání zaměstnanců inspekce, a to skrze aplikaci, kterou někteří z nich měli mít nainstalovanou v mobilních telefonech. Jednalo se o software Meraki, který může sledovat telefonní hovory či sms zprávy a dokonce zvládne i prostorový odposlech.
Jak pro Lidové noviny popsal jeden z pracovníků inspekce, o nainstalované aplikaci nevěděli. Vedení inspekce se ale bránilo tím, že software byl použit s vědomím majitele telefonu a naopak sloužil na ochranu, třeba v případě odcizení telefonu (více čtěte ZDE).
Poslankyně Lorencová však tvrdí, že inspekce kauzu dostatečně nevysvětlila a v případu jsou stále otazníky. Podle jejích kolegů z poslanecké komise je ale případ už skutečně u konce. „Obdivuji nasazení paní Lorencové, ale v mobilech příslušníků inspekce nic šíleného nebylo. Myslel jsem, že uslyšíme něco nového, ale nepřišla s ničím,“ uvedl k tomu Klučka s tím, že komise se nakonec usnesla, že se případem znovu zabývat nebude. Není prý proč a Lorencová jen opakovala to, co na předchozích jednáních.
Poslankyni krok zjevně rozzuřil a naštvaně proto jednání komise opustila. „Pošlu vám své vyjádření,“ zakřičela ještě ve dveřích na kolegy a odešla. O tom, že atmosféra na jednání byla poměrně vyhrocená, svědčí i odchod poslance Ivana Gabala (KDU-ČSL) po konci celé schůze. „Kdo se zeptá na Meraki, toho zabiju,“ zavtipkoval poslanec při odchodu směrem k novinářům.
Předseda Klučka poté znovu vysvětloval, proč inspekce systém do mobilů nainstalovala. Podle jeho slov telefony iPhone v sobě mají od výrobce zabudován systém pro ovládání na dálku, mobily se systémem Android však nikoli. A proto se v některých zařízeních pracovníků inspekce objevila aplikace Meraki. „Byl to testovací program na půl roku,“ dodal ještě Klučka.
Případem se od propuknutí kauzy, tedy od konce roku 2014, zabývala i policie a dozorovalo ho státní zastupitelství. Údajné odposlouchávání hlídačů policistů bylo ale nakonec odloženo. „Nebylo zjištěno spáchání trestného činu. K podrobnostem prověřování odložené věci se nebudeme vyjadřovat,“ uvedla mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.
Nainstalovaná aplikace prý v žádném případě nemohla odposlouchávat ani nikterak jinak sledovat telefony. „Instalovaná bezplatná a funkčně omezená verze Cisco Meraki poskytovala pouze evidenci mobilního zařízení, technických dat a umožňovala jednorázové vymazání dat, včetně obnovení továrních nastavení,“ doplnila mluvčí inspekce Radka Sandorová.