Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zelienková odchází z ANO. Babišovi nevěřím, hnutí boří své principy, tvrdí

Česko

  16:34aktualizováno  17:26
PRAHA - Kristýna Zelienková, poslankyně Poslanecké sněmovny a bývalá zastupitelka Berouna, oznámila, že vystupuje z hnutí ANO. Jako hlavní důvody uvedla to, že přestala důvěřovat předsedovi strany Andreji Babišovi, a že se hnutí ANO postupně změnilo v politickou stranu, ve které se porušují původní principy.

Poslankyně Ing. Kristýna Zelienková. foto: Hnutí ANO

První verdikt o Čapím hnízdě. Jsou indicie, že farma patřila Agrofertu, píší auditoři

Zelienková také prohlásila, že se nevzdá svého poslaneckého mandátu. Rozhodnutí oznámila již dříve s tím, že ho dostatečně vysvětlí během víkendu. V neděli odpoledne na facebookovém účtu udala důvody své nespokojenosti s hnutím ANO. Důvody vystoupení vypsala ve třech bodech.

Kauza Čapí hnízdo

České i evropské orgány vyšetřují, zda nebyla porušena dotační pravidla. O evropské peníze pro „malé a třední podniky“ požádala na stavbu farmy Čapí hnízdo v roce 2008 firma, která byla jen nakrátko oddělena od koncernu Agrofert, jenž vlastní Andrej Babiš. Agrofert by na dotaci neměl nárok. Babiš ve sněmovně přiznal, že firmu vlastnily jeho děti a bratr jeho partnerky.

V prvním bode kritizuje činnost Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo. Ten podle ní řadou právních a účetních operací připravil malé a střední firmy o peníze, které byly původně určené jim. „Je možné, že vyšetřování zjistí, že se p. Babiš, resp. jeho firmy, nedopustily ničeho nezákonného. Z mého pohledu ale porušil svůj mravní politický kodex, neboť kázal vodu, ale pil víno. Jeho heslu „nelžu a nekradu“ už nemohu věřit,“ píše v prohlášení Zelienková.

„Ani mě to nepřekvapuje, my jsme to čekali,“ komentoval už v pátek odchod poslankyně ze strany pro iDNES.cz předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš. „Měla jiný názor na uprchlíky, vždycky chtěla, aby se přijímali uprchlíci,“ řekl Babiš. Podle něj se ve Sněmovně spekulovalo o tom, že by Zelienková mohla přejít k opoziční TOP 09. Mluvčí TOP 09 Martina Macková v pátek ale řekla, že takovou informaci nemá.

„Bezvýhradná poslušnost“

Ve druhém bodě poslankyně kritizuje postup hnutí ve vnitrostranické diskuzi. ANO se podle ní začalo vzdalovat od idejí, na kterých bylo založeno a v hnutí se před výměnou názorů v rámci diskuze dává přednost bezvýhradné poslušnosti. „Debaty nahradily direktivy. Podle mě se tím zcela degradoval samotný princip parlamentarismu,“ uvádí Zelienková.

Ve třetím bodě Zelienková popisuje praktiky, které se podle ní začaly objevovat v oblastní a komunální politice. Podle ní členové ANO těmito praktikami brutálně porušují „všechna psaná i nepsaná pravidla Hnutí“.

Píše, že členové ANO měli zakládat místní organizace v rozporu se stanovami, vyráběli falešné zápisy, schvalovali kandidátky bez svolání sněmů, účelově si měnili bydliště v naději na získání pozic v zastupitelstvech. Nelegitimně Zelienkovou obcházeli v komunální politice a snažili se ji vyloučit z povolebních vyjednávání.

„Pan Faltýnek (šéf poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek - pozn. red.) mi opakovaně a dlouhodobě říkal: ‚Bojujte Kristýno, musíme Hnutí očistit. Nevzdávejte to!‘ Když jsem bojovala, veřejně mě zahrnovali takovou smrští vulgárních urážek, že jsem byla na kraji kolapsu. Nakonec jsem případ předala Rozhodčí a smírčí komisi, která ho ovšem smetla ze stolu. „

Podle poslankyně přitom jde o řízený proces vedení hnutí zneškodnit členy, kteří mají jiné názory. Podle ní v tomto postupu dochází i k přesunu členů do nevolitelných míst na kandidátkách.

Autor: