Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pošlapali jste ústavu jako za komunistů, opřel se kardinál Vlk do Zimoly a spol.

Kardinál Miloslav Vlk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kardinál Miloslav Vlk. | foto: Lidové noviny

PRAHA Někteří politici podle kardinála Miloslava Vlka stále uvažují nebo jednají v duchu komunistického režimu. Podle Vlka se jedná o novodobou normalizaci, která je pozůstatkem minulého režimu. Kardinál vidí příčinu tohoto jevu v argumentaci a způsobu myšlení některých politiků jako jsou jihočeský hejtman Jiří Zimola nebo předseda KSČM Vojtěch Filip.

Vlk politiky zkritizoval ve svém článku Naše současná normalizace. Podle kardinála se i více než 25 let od „sametové revoluce“ lidé nedokázali vypořádat s minulým režimem. „Po pádu komunismu jsme se s tímto totalitním kriminálním systémem nevypořádali. Po všech těch zločinech jsme je nechali dále ‚působit’,“ uvedl Vlk.

Podle něj je stále běžné nenazývat věci pravými jmény podobně, jako za minulého režimu. „Mnoho z toho, co nám říkali, že je normální, zůstalo dodnes. Například deformovat pravdu, bezostyšně lhát, nenávidět, krást atd.,“ pokračoval v kritice Vlk. Ten také uvedl, že k tomu pomáhá i myšlení a argumentace některých politiků.

Kardinál i přímo označil některé politiky. Poslankyni a předsedkyni klubu KSČM Martu Semelovou označil za stalinistku, navezl se i do předsedy strany Filipa.

Kardinál Miloslav Vlk.
Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD) 8. října na brífinku po...

Největší kritiku od kardinála slyšel ale hejtman Zimola. „Příkladem normalizace v oblasti práva je hejtman Zimola se svým návrhem zdanit finanční náhrady církve. To je ukázka, jak v současnosti někteří politici bezostyšně komunisticky ‚normalizovaně‘ myslí a pošlapávají ústavu i dnes, tak jak to soudruzi dělali za totality,“ uvedl Vlk, jehož kritice neunikl ani bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek. Do něj si kardinál rýpl v souvislosti s kauzou „falešné mluvčí“.

Filip: Církev nedodržuje postoje o lásce k bližnímu svému

Šéf komunistů Filip kardinálovu kritiku odmítá. „Kardinál Vlk patrně zapomněl, jakým způsobem v mnoha případech církev majetek nabyla. V současné době, kdy pravice před časem restituce prosadila, si církev v mnohých případech nárokuje pozemky či budovy, které patří obcím a městům a došlo k jejich zvelebení za nemalé náklady,“ uvedl předseda KSČM pro Lidovky.cz.

Ten se také pozastavuje nad tím, že církev požaduje od státu i budovy škol. „Zcela bez skrupulí požaduje i školy a nezajímá se o to, kam budou žáci či studenti přestěhováni. Kromě toho chce církev i umělecká díla, která mají nevyčíslitelnou hodnotu,“ pokračoval v kritice církve i kardinála Filip.

„Mám za to, že zcela nedodržuje postoje o lásce k bližnímu svému, pokoře a pomoci lidem. Spíše se stará o svůj prospěch a zisk bez ohledu na to, komu jaké příkoří způsobí. Jako zvlášť zavrženíhodné považuji žaloby na soukromé osoby, které podle zákona nemohou být povinnými k vydání majetku,“ uzavřel svoji kritiku Filip.

Semelová se ke kritice odmítla vyjádřit. „Výlevy pana Vlka mi nestojí za komentář,“ uvedla v sms zprávě Semelová. Hejtman Zimola se ke kritice ze strany kardinála Vlka nevyjádřil.

Nebylo to poprvé, co se kardinál Vlk vyjádřil k české politické scéně. V říjnu například zkritizoval prezidenta Miloše Zemana, že kšeftaří se státními vyznamenáními, jak informoval server Lidovky.cz.

Jakub Kopřiva

Autor

Jakub Kopřivajakub.kopriva@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!
Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!

99 % přírodních ingrediencí a 1 % šetrných složek pro ochranu pokožky. To jsou dětské čisticí ubrousky Pampers® Coconut Pure™, které můžete...