27. května 2010 21:47, aktualizováno  23:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslední duel Nečas - Paroubek: šéf ČSSD se potil a byl nervozní

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 65Diskuse
Jiří Paroubek a Petr Nečas v Otázkách Václava Moravce speciál. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek a Petr Nečas v Otázkách Václava Moravce speciál. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Petr Nečas a Jiří Paroubek se utkali v posledním předvolebním televizním duelu. Zorganizovala ho Česká televize a stanovila pro debatu přísná pravidla. Lídři největších politických stran se prali o hlasy posledních váhavých voličů. Debata začala tématem ekonomiky. Nebyla to žádná estráda, spíš pořad pro fajnšmekry z řad milovníků politických programových sporů. Vzduchem nelétaly nadávky a vtipy, ale miliardy a procenta.

Na Nečasovi bylo vidět, že si na něm dali poradci záležet. Ve své modré kravatě se snaží působit energicky a docela se mu to zpočátku i dařilo. Postupně mu ale elán ubýval. Rukama gestikuloval víc než jindy a snažil se ekonomická témata oživit tak, aby byla srozumitelná každému.

"Bylo by pohodlnější zvýšit daně. Jsme ale přesvědčeni, že začít dusit hospodářství vyššími daněmi je to jako když někdo po úraze leží na jednotce intenzivní péče a vy mu začnete ubírat kyslík," prohlásil.

Jiří Paroubek v Otázkách Václava Moravce speciál.

Paroubek se snažil působit klidně, ale atmosféra ve studiu mu asi nesvědčila, potil se a chvílemi na něm byla vidět nervozita. S nešťastně zvolenou bílo černou úzkou kravatou ve světle modré košili vypadal trochu unaveně. "Zahraniční investoři přijdou do jasného průhledného prostředí, kde nebude prostor pro korupci jako dnes," říkal.

Padaly jen mírné invektivy, na konci pořadu oba aktéři poděkovali voličům za podporu a vzájemně se pochválili za to, že vyrazili za lidmi do krajů. Na dotaz moderátora České televize Václava Moravce, co oceňují na soupeři, vyzdvihl Nečas Paroubkovu snahu co nejvíc hovořit s lidmi. "Postavil se do čela ODS odvážně," ocenil šéf ČSSD Nečase, který nedávno vystřídal v čele strany Mirka Topolánka.

Anketa

Kdo měl v předvolebních debatách navrch?

Petr Nečas 3512
Jiří Paroubek 440

Ke každému tématu nejdříve kladl otázky lídrům moderátor, pak šest pozvaných odborníků a nakonec se mohli Nečas a Paroubek ptát sebe navzájem. Oba lídři vůči sobě byli relativně korektní.

"Opravdu si myslíte, že se státní dluh neplatí?" zeptal se Nečas Paroubka. "Považujete za normální, že generální ředitel má stejnou daňovou sazbu jako pokladní v samoobluze?" kontroval Nečasovi na druhou stranu Paroubek.

Poslední předvolební duel měl přísná pravidla. Česká televize si stanovila 41 pravidel, na která oba hosté přistoupili a stvrdili to svými podpisy.  Do sálu si tentokrát nemohla ČSSD přivést svou klaku podporovatelů, kteří byli hlasitě slyšet mimo jiné v předchozím duelu Českého rozhlasu. Přímo směly sledovat debatu dvě desítky sympatizantů každého z lídrů. Diváci měli zakázáno pískat a výkřiky přerušovat pořad.

Tři okruhy a odborní tazatelé
Debata začala ve 21 hodin. Možní příští premiéři odpovídali na otázky ze třech okruhů - ekonomiky, zahraniční politiky a korupce.

Formát debaty České televize vychází z podobných pořadů britské BBC.  Hned na začátku dostali lídři minutu na představení, Paroubek ji použil na kritickou bilanci koaliční vlády ODS, KDU-ČSL a SZ. Vyjmenoval, že "jsme zažili" korupci, snížení daní pro bohaté a nekontrolovatelný růst cen energií.Nečas se orientoval na budoucnost. Uvedl, že ODS chce po volbách zastavit zadlužování země, bojovat s korupcí a zneužíváním sociálního systému. "Není pravda, že jsme strana pro bohaté," konstatoval. Dodal, že objel řadu měst a ve všech cítil strach o práci, proto ODS chce podporovat podnikání.

Následoval blok určený ekonomice, ve kterém Paroubek vylíčil plán ČSSD založený na předpokladu hospodářského růstu. "Nic nepochopili, nevyřeší to ekonomický růst. Je to pštrosí politika, která tuto zemi dovede do Řecka, Portugalska a Maďarska," oponoval Nečas. Je podle něj třeba zaměřit se na efektivitu výdajů a omezení provozu státu.

Petr Nečas v Otázkách Václava Moravce speciál.

Za jednu z priorit své vlády označil Paroubek lepší čerpání financí z
evropských fondů. Spolu s veřejnými investicemi mohou podle něj rychle nakopnout ekonomický růst.

Ekonom a neúspěšný prezidentský kandidát Jan Švejnar, který přišel do studia klást dotazy, oba debatéry pochválil za klid, se kterým k dnešní debatě přistoupili. Televize určila pro duel seznam 41 pravidel, které museli oba lídři potvrdit podpisem. Hned v prvních desítkách minut nicméně moderátor Václav Moravec oba lídry napomenul, aby odpovídali na dotazy, a nevedli samostatné přednášky.

Oranžovo-modré studio
Při duelu politici stáli u vysokých pultíků ve speciálně upraveném studiu, za Paroubkem bylo studio nasvíceno dooranžova, za Nečasem domodra. Každý si mohl do televize přivést dvě desítky straníků a sympatizantů.

V hledišti zasedla například místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS), předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř, na druhé straně patřící ČSSD místopředseda strany Milan Urban, předseda Asociace krajů Michal Hašek či bývalý šéf odborů Milan Štěch.

Vítěz jsem já. Ne, já!
Po skončení debaty se oba její aktéři prohlásili za vítěze, Paroubek ale rozhodnutí chtěl nechat na divácích. "Určitě si sami vybrali, kdo je zkušenější a kompetentnější a kdo může pro tuhle zemi více udělat," řekl.

Nečas byl podle něj slušnější než v předchozích duelech. Lídr ODS odcházel z televize jasně přesvědčen o svém vítězství. "Každý, kdo se díval, musel vidět, že jsem uvedl přesvědčivější fakta, jasnější argumenty a argumentaci určenou pro vnímavé voliče," řekl.

Debatu nesměli přerušovat výkřiky či pískáním, jak se to stávalo v televizních předvolebních debatách z regionů.  Dnešní duel je už třetím přímým soubojem Nečase a Paroubka v posledních dnech. V neděli se utkali v Partii televize Prima a ve středu absolvovali
duel v Českém rozhlase.

Čtěte více:


Druhá z debat přinesla zatím nejostřejší výpady mezi lídry nejsilnějších stran. Počastovali se mimo jiné invektivami "lovec sekretářek" a "lovec tlumočnic". Také dubnová debata v ČT místy přešla v hádku obou politiků. Striktní časový limit na odpověď ale dnes prostor pro podobné slovní přestřelky zúžil.

Otázky Václava Moravce speciál.

Poslední předvolební debaty mohou ovlivnit hlavně nerozhodnuté voliče. Podle odborníků přitom nezáleží ani tak na tom, co politici řeknou, ale jak na diváky zapůsobí - chováním, rétorikou, gesty, oblečením a celkovým dojmem.

Například v letošních britských volbách televize do kampaně výrazně zasáhla. Televizní diskuse předáků tří hlavních stran se v Británii pořádaly poprvé a raketově vynesly do popředí lídra dosud opomíjených liberálních demokratů Nicka Clegga.

Adéla Čabanová, Lidovky.cz, ČTK
  • 65Diskuse