Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslední miliardy na výměnu kotlů. Od září 2022 nesmí mít nikdo neekologické vytápění

Česko

  5:00
Praha - Domácnosti na Ostravsku vyrobí skoro tolik rakovinotvorných látek jako tamní hutě. Dva roky starý vědecký pokus ukázal, že nevhodné topení zdaleka není nevinnou aktivitou, po které nikomu zvenčí nic není. I proto musejí všechny staré neekologické kotle do září 2022 zmizet z provozu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Lidové noviny

Stát teď naposledy rozděluje evropské dotace, za něž si mohou lidé čistší vytápění pořídit. Jako první začal včera žádosti přijímat Moravskoslezský kraj – a přidělená půlmiliarda byla rozebraná za 54 vteřin.

Ministr životního prostředí obratem oznámil, že na sever Moravy přidá další půlmiliardu oproti plánované alokaci – aby každý, kdo projeví zájem, uspěl. Poptávku zrychluje, že v této v pořadí třetí vlně stát zavedl i bezúročné půjčky. Úvěr je vedle severní Moravy k dispozici také Ústeckému a Karlovarskému kraji, kde se nejvíc potkává počet špinavých zdrojů s nedostatkem vlastních peněz.

„Výměna starých kotlů je naprostá priorita. Čím dříve je vyměníme, tím dříve budeme dýchat čistší vzduch,“ dodal ministr Richard Brabec (ANO). Dohromady už šlo či půjde skoro o devět miliard, díky nimž ukončí čmoudivý život necelých 91 tisíc nevhodných lokálních topenišť. Jenomže to nestačí; dohromady jich v zemi chrlí emise asi 300 tisíc.

„Nejčastějším příjemcem dotací je movitější člověk, který výměnu až tolik nepotřebuje, ale víc se orientuje a nebojí se podat žádost. Ti do toho jdou častěji než ti chudší na vesnici, kteří by to nejvíc potřebovali,“ řekl LN Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta, který sdružuje podnikatele s dřevními palivy a kotly.

Další svízel tkví v počtu certifikovaných topenářů – bez nich nelze dotaci získat. Množství řemeslníků osciluje v řádu desítek na kraj, ale tempo výměny musí být devět tisíc kotlů měsíčně. „A to se nestihne. Prostě na to fyzicky nejsou lidi,“ dodává Stupavský.

Pokračování a více na straně 3...