Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Poslední miliardy na výměnu kotlů. Od září 2022 nesmí mít nikdo neekologické vytápění

Domácnosti na Ostravsku vyrobí skoro tolik rakovinotvorných látek jako tamní hutě. Dva roky starý vědecký pokus ukázal, že nevhodné topení zdaleka není nevinnou aktivitou, po které nikomu zvenčí nic není. I proto musejí všechny staré neekologické kotle do září 2022 zmizet z provozu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Nad deset kw, to máte kde jaké kamna. Kotel pro vytápění domu, stoprocentně do toho limitu spadá. A o ty tady jde především. Jistě, někde mohou mít v domě více kamen, ale v součtu to těch deset a více dá. Je tedy jen otázkou, jak ta pravidla budou znít. Je jasné, že to bude běh na dlouhé trati, ale zatím tu nikdo neměl žádný nástroj jak to čmoudění omezovat a toto je alespoň něco, když lidi mají květák místo mozku a sami na to nepřijdou.

0/0
14.5.2019 13:11

Fakt si myslíte, že můžete střílet v obytné zóně? Rychle by jste přišel o zbraň. A vzdušný prostor nad Vašim domem, není Váš, takže žádnou "protidronovou" obranu mít ani nesmíte a sestřelovat je, tak to už vůbec ne. Lidi jsou úplně praštění, raději budou riskovat kdejaký průšvih a obrovské pokuty, místo toho, aby si požádali o dotaci a problém jednoduše vymysleli. Jo, takto holt funguje část Čechů a myslí si, jak je bůhví jak chytrá. Opak je pravdou, jinde to už dávno pochopili a také to tam vypadá poněkud jinak, než mnohde u nás. U nás jen ztrácíme čas a prostředky jak něco očůrat, jinde ty prostředky čas věnují tomu, aby něco vylepšili, což přesně tento návrh je.

0/0
14.5.2019 13:05

Zapomínáte všichni na jednu věc, výměna se týká pouze kotlů připojených do teplovodní soustavy s výkonem od 10kw. Naši milí spoluobčané co topí nejrůznějším odpadem obvykle kotle nemají ale různé druhy peter a krbovek maximálně s teplovzdušným výměníkem a ti budou vesele topit dál a můžou jim nad hlavami lítat kolik dronů bude chtít, zákon nevyřeší nic , v chudých lokalitách bude ovzduší stejné jak teď

0/0
14.5.2019 12:48

To by byla teorie. A teď praxe: a) který zákon umožňuje poletování dronů nad soukromými budovami?, b) nesmíte koukat na Columba, kluci z laborky a tak; odebrání vzorku kouře by se muselo provést za přesně definovaných podmínek, nejspíše přímo na komíně - jak to provést? Na běžné vesnici (kterou nemyslím satelit, kam zajíždí MHD) "čmoudí" všichni. Topí totiž uhlím.

0/0
14.5.2019 11:15

Hm, takže bych doporučil státu to jen nařídit a ať si to každý zaplatí sám ze svého. Máte pravdu, žádné dotace, když jsem si rekonstrukci před několika lety mohli zaplatit kompletně ze své já sám, proč by ji měl dostat třeba Sottner. No ne? Víte, já si ale myslím něco jiného. Je mnoho lidí, kteří prostě peníze nemají a ta dotace jim může pomoci si nejen vyměnit kotel, ale dokonce mít s tím méně práce a v některých případech i topit levněji. A pravda je, že bez zpřísnění norem, by se tady čmoudilo i za sto let. Já z toho nebudu nic mít, ale jsem rozhodně pro.

0/0
14.5.2019 11:14

Kolikrát Vám během zimy na 24 hodin vypnuli proud během posledních dvaceti let? Když napíši že ani jedinkrát, tak se určitě nepletu. To jsou takové hospodské keci, které stejně nemají žádný význam, ten trend je jednoznačný a nikdo se Tachovského ptát nebude, jestli s tím má nějaký problém. Když si třeba jen tak namátkou vzpomenu na freon v klimatizacích, tak se to prostě rychle vyřešilo a dnes už nekoupíte klimatizaci, která by jej obsahovala. Jistě že takové klimatizace ještě fungují, ale nikdo Vám už do nich nedá novou náplň s obsahem freonu. U domácích kotlů to klidně může být podobné, jen s tím rozdílem, pokud to projde a schválí se to, budete muset možná úřadu prokázat, že topíte ekologicky. I ty úřady to mají tak nějak zmapováno, kde je jaké topení, dle stavebních povolení, plynových přípojek a podobně, takže to nebude žádný problém zredukovat na problematické nemovitosti a ty překontrolovat.

0/0
14.5.2019 11:08

Z. Lapil

To rád slyším. Coby technik se cítím schopen správně uvažovat o technických věcech, ale když člověk začne fušovat do cizího oboru, vždycky je možné, že přehlédne nějakou samozřejmost a udělá ze sebe sice excelentního, ale přesto blbce.

0/0
14.5.2019 11:04

to chci vidět jak (ne)lze ovlivnit bezdomáče, nebo naši milou nepřizpůsobivou menšinu.

To bude řevu o diskrimanaci a rasizmu.

Ombudsmanka to lehce a s úsměvem zvládne.........

0/0
14.5.2019 10:59

Kdyz vesnicky myslivec strefi kachnu strefi i dron. Jinak drony nad obytnymi domi letat nesmi.

0/0
14.5.2019 10:58

Víte, já si pamatuji, jak to vypadalo dříve. Sice nám ani nepřišlo divné, dýchat ten smrad z komínů, prostě jsme se do toho narodili a vyrostli v tom, ale dnes když na ulici zatopí jeden soused v řadovce asi necelých sto metrů od nás, cítím do docela dost silně a už mi to vadí. Takže je to i o toleranci k sousedům a nebo naprosté bezohlednosti a upřednostňováním vlastních ekonomických zájmů před zájmem ostatních, dýchat čistý vzduch. Kdyby snad nebyly technologie a jinak to nešlo, tak bych to pochopil, ale když už jsou lidi líní si zajít pro peníze, které dostanou od státu zdarma a obvolat a sehnat nějakou instalační firmu, tak to je už opravdu na přes hubu.

0/0
14.5.2019 10:57

ekologické vytápění po Ostravsku:

PET flaška naplněná vyjetým olejem. tak zvané "Ostravske torpedo" + guma (na cirguli nařezané ojeté pneumatiky)

A toho tepla co to dá..........

0/0
14.5.2019 10:53

Je jen otázka, jestli utáhnete s těmi pokutami i to topení. Dron Vám proletí nad komínem a je hned jasno čím topíte, a Vám do domu ani nikdo nemusí, jen Vám přijde obsílka. Oni to už lidi tak nějak i vědí, čím kdo topí, takže stačí někdo, koho s tím čmoudem naštvete.

0/0
14.5.2019 10:49

Je to prosté. Jde o to, že mnoho dětí je naprosto nevychovaných až sobeckých a na rodičích jim záleží jen do víše hodnoty případného dědictví a nebo ochoty, je neustále dotovat . Ale sami ti lidi, neumějí hospodařit a mnoho peněz prolijí hrdlem. Ostatně, když vypukla lihová aféra, mohli jsme sledovat ty regiony, které to zasáhlo. Jsou to vlastně pořád jedny a ty stejné a když jsem poslouchal ty story, jenom jsem nad tím kroutil hlavou, jak k tomu přišli. Nakupovat alkohol někde v pokoutném stánku v nějaké pet láhvi, to už opravdu vyžaduje hodně velkou tupost. Já si zdaleka nedovolím tvrdit, že se jedná o sto procent lidí v těch regionech, spíše jde o velmi malé čísla, ale v té množině, to jsou už něco dá a ti o sobě dávají vědět. Je to jeden průšvih za druhým. Exekuce, alkohol a v podstatě vše, co s tím souvisí. Ale takové lidi bych našel i u nás na jihu, ale bude jich podstatně méně a hlavně, pijí víno. No a chtít s těmi lidmi řešit ekologii? Tak to se asi někdo zbláznil.

0/0
14.5.2019 10:45

"Od září 2022 nesmí mít nikdo neekologické vytápění" - to přece nemůže být myšleno vážně. Nebo jako v Praze předpokládají, že na vesnicích začnou všichni naráz měnit kotle jenom proto, že v parlamentu si cosi odhlasovali? Omyl, stávající kotle budou sloužit tak dlouho, dokud to půjde.

0/0
14.5.2019 10:44

Nejsou topenáři, a už ani nejsou ty dotace, ale "ňák se zařiďte" ... :-P Jinak, se záměrem souhlasím, aby bylo jasno.

0/0
14.5.2019 10:40

Jo a kdyz vypnou proud, tak nezatopite. Diky nechci.

0/0
14.5.2019 10:39

Presne tak, kdyz date do stareho kotle suche drivi a nepriskrtite mu vzduch, tak necoudi

0/0
14.5.2019 10:37

Popsal jste to správně. Jen bych dodal, že obsluha kotle má zásadní vliv na účinnost spalování a tedy i množství emisí a CO. U pelet se dá celá obsluha (doplňování paliva a regulace výkonu) krásně automatizovat.

0/0
14.5.2019 10:33

Z. Lapil

Spíš se obávám, že ekologismus projde obdobím konstruktivní sebekritiky, zjistí se, že se udělaly nějaké chyby a (neziskovka?) ZEMI (Zelené Milice) prosadí nový, teď už definitivně dokonalý zákon.

0/0
14.5.2019 10:00

Ne, já si to pamatuji. Stát masivně dotoval plynofikaci obcí. Všichni do toho šli. Dnes jsou zpátky na dřevu a uhlí.

0/0
14.5.2019 9:56

Z. Lapil

Špatná otázka. Správný dotaz zní: kolem koho budou dvacet let tancovat právníci a půlka státního aparátu.

0/0
14.5.2019 9:55

Z. Lapil

A jak byste si nezdeformovanou realizaci představoval? Komisi, která bude chodit dům od domu, zkoumat vkladní knížky a topení, a tomu dala, tomu dala a na toho se už nedostalo, tak ríííchleutíkalaatadyseschovala?

Ptám se vážně.

Připomínám, že slavná tepelná čerpadla dají poměrně nízkou teplotu vody, takže stávající topný systém nemusí ve výsledku stačit. Což ale vadí jen když je zvlášť zima (dvacet dní v roce???) a dá se to řešit těmi elektrofukárky investičně za dvě tři stovky, takže se i při poměrně drahém provozu proti kompletní výměně radiátorů nejspíš dost vyplatí.

0/0
14.5.2019 9:54

Z. Lapil

Myslím, že dost. Seděl jste někdy u ohně? Je u něj líp když kouří nebo když hoří?

Víc teoreticky: dřevo nepochybně obsahuje látky, které - rozptýleny ve vzduchu - jsou VELMI neekologické. Když dřevo jenom kouří, tak je jenom rozpouštíte do ovzduší. Hoří-li plamenem, mění se aspoň z části na H2O a CO2.

Moderní kotle, předpokládám, nejenom lépe hoří a jsou lépe izolovány, ale asi bude také efektivněji řešen přechod tepla "z ohně" do vody. Přinejmenším si dovedu představit nějakého klikatého hada s pomocí tahového ventilátoru.

Nejsa kotelníkem nevím, jestli je komerčně zvládnutá automatika, která v situaci "oheň dohořel, jsou jen žhavé zbytky" přiškrtí tah a nechá uhlíky, ať hřejí, místo aby je ochlazovala novým a novým příchozím vzduchem.

Kolega se onehdy nad svým novým peletovým kotlem přímo rozplýval - jak se o sebe postará (přikládá si sám, jen je čas od času nutno doplnit zásobník pelet) a jak málo mu stačí k plnému provozu.

0/0
14.5.2019 9:43

Vy o tom pochybujete? Já,ne...

0/0
14.5.2019 9:38

:D

0/0
14.5.2019 9:31

Podle me tim nikoho nekoupi, krome tech certifikovanych topenaru. I kdyz stat zaplati vymenu stareho funkcniho kotle za novy, tak s tim ma majitel problemy, pakarnu z urady, rozvrtanej dum, straveny cas zbytecnosti.

0/0
14.5.2019 9:31

No určitě.

0/0
14.5.2019 9:30

Ano, dotace pro bohaté, jinak to ani v ČR nejde. A efekt dotací jaksi nikde nebyl zveřejněn, očekával bych protokoly z měření emisí před a po instalaci. Takže jen další korupce a nákup voličů.

0/0
14.5.2019 9:24

A ten coud obsahuje to neekologickeho ?

0/0
14.5.2019 9:19

Jsem zvědavý,koho za ty dotace zase zavřou...

0/0
14.5.2019 9:19

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...