Sobota 11. července 2020svátek má Olga 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslední opona padne o půlnoci. Místní chtějí otevření hranice se Slezským vojvodstvím bujaře oslavit

Policisté na přechodu s Polskem v Českém Těšíně kontrolují koronavirová opatření | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté na přechodu s Polskem v Českém Těšíně kontrolují koronavirová opatření | foto: Tomáš Vlach, Lidové noviny

Český Těšín (Karvinsko)  Nejasné informace kolovaly o otevření posledního úseku česko-polské hranice se Slezským vojvodstvím, které o víkendu ohlásili český ministr zdravotnictví Adam Vojtěch i polská vláda. Lidé se přes hranice chtěli dostat už v pondělí a hlídkující policisté je vraceli zpátky, leckdy se strážci zákona nesetkali s pozitivní reakcí. Otevřeno bude až od pondělní půlnoci.

Na mostě přes pohraniční řeku Olši v Českém Těšíně postávají v dešti dva policisté. Nemají žádný přístřešek a tak přešlapují zachumlaní do modrých pršiplášťů, zatímco „leje jako z konve“. „Dnes se alespoň nenudíme,“ pokyvuje jeden z nich.

Strážci zákona se skutečně nezastaví, každou chvíli se objeví auto nebo chodec, přičemž každý z nich chce překročit hranici. Odvolávají se na informace od českého ministra zdravotnictví či některých, hlavně polských, médií, že v pondělí by měl zvláštní režim na hraničním úseku s polským Slezským vojvodstvím skončit.

Cedule na českém břehu přče řeku Olši, který se objevila během uzavření hranic...
Policisté kontrolují auta na Mostě přátelství v polském Těšíně

„Proč nemůžu dál? Vždyť říkali v rádiu, že je ode dneška otevřeno,“ rozčiluje se muž středních let a policista mu trpělivě vysvětluje, že je vše při starém. „Dál můžete. Ale až pojedete zpátky, připravte se na to, že po vás budeme chtít test na koronavirus. Nebo si vás tu zaznamenáme a budete muset podstoupit dvoutýdenní karanténu,“ říká policista a řidič se zklamaně otáčí zpět.

I když prakticky po celém obvodu českých hranic padla omezení od 15. června, Slezské vojvodství zůstalo nadále pro české úřady oblastí s vysokým výskytem nákazy, na „semaforu“ je vyznačené červenou barvou. Důvodem byl vysoký výskyt koronavirové infekce, testy tehdy odhalily nákazu u více než deseti tisíc Slezanů, zatímco v ostatních patnácti polských vojvodstvích se počty pohybovaly v řádu stovek, nanejvýš několika málo tisíc.

Červená barva na semaforu znamená, že všichni lidé přijíždějící do Česka včetně českých občanů musí předložit buď test na koronavirus, nebo nastoupit dvoutýdenní karanténu. Poláci a jiní cizinci z „červených“ oblastí navíc cestovat do Česka bez vážného důvodu jako je třeba pracovní jednání nesmí.

V sobotu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) tweetoval, že Česko režim na v současnosti jediném „přivřeném“ úseku uvolní. „Epidemiologická situace se v sousedním Slezském vojvodství v Polsku výrazně zlepšuje. Plánujeme proto uvolnit opatření na hranicích.“ napsal Vojtěch.

Mnozí si tento výrok interpretovali jako otevření hranic od pondělní půlnoci a tak se to také objevilo v polských médiích. Novináři přitom vycházeli z tweetu mluvčího polské vlády Piotra Mullera, který v sobotu napsal, že na hranici bude otevřeno už od pondělí. „Český premiér Andrej Babiš před chvílí předal tuto informaci (polskému) premiéru Morawieckému,“ uvedl mluvčí.

Policie nic nevěděla

A i když se Muller později opravil, k hranici chodili lidé v domnění, že ji už můžou překročit. „Chtěl jsem se podívat do Českého Těšína, po více než třech měsících, co tu žijeme jako rozdělené město,“ říká Andrzej, který se vydal po druhé spojnici, Mostě přátelství, a zastavili ho čeští policisté. „Budete si muset ještě chvíli počkat,“ odpovídá policistka a na otázku, kdy otevřou, jen krčí rameny. „Nic nevíme. Nedostali jsme žádné rozkazy,“ odpovídá.

„Cholera! Já normálně nenadávám, ale tohle nejde,“ rozčiluje se asi osmdesátiletá žena a ukazuje na frontu aut z polské strany, řidiči vycouvávají a otáčí se. „Němci a Rakušani si jsou s Čechy blíž, než Poláci!“ křičí. Hodně nelibosti je i na sociálních sítích. „Myslím, že tak rychle hranice otevřena nebude, alespoň po dnešním projevu ministra Vojtěcha… Víte,oni tak mluví,aby jim nikdo nerozuměl....“ píše na Facebooku uživatelka jménem Marie Nieslanikova.

Mezi místními v Českém Těšíně ještě v poledne kolovala informace, že otevírat hranice se bude až 1. července. Teprve kolem jedné hodiny se objevily zprávy, že poslední úsek „koronavirové opony“ padne s prvními minutami úterního dne. „Mělo by se otevírat od půlnoci, už přišly pokyny,“ potvrzuje mi to zjevně už více informovaný policista na přechodu. Rozdělené město i celé Slezsko už na tento okamžik napjatě čeká a o půlnoci ho hodlá oslavit happeningem přímo u hraniční čáry.

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Kristýna Třešňáková známá pod jménem Týnuš Třešničková (Praha, 27. června 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...