Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Poslední rekord Steva Fossetta

Česko

Pátrání po americkém dobrodruhovi zůstává i po čtrnácti dnech bezvýsledné. Hledači se stále nevzdávají

Výstřední milionář Steve Fossett, který posbíral přes stovku rekordů v různých sportech, je od 3. září nezvěstný. Se svým letounem se ztratil v drsné nevadské pouštní krajině, když prý hledal vhodnou lokaci pro - ano, jak jinak - nové překonání pozemského rychlostního rekordu.

To, co si každý myslí, se ale zatím nikdo neodvažuje vyslovit. Fossettova manželka Peggy stále doufá v „úspěšné završení našeho pátrání“, dva tucty letadel krouží nad nevadskou pouští a co je na celé akci nejunikátnější, stovky lidí prohledávají na svém počítači satelitní snímky nevadské oblasti. Všichni doufají samozřejmě v jediné - nalezení muže, který se nikdy v životě nesklonil před hranicemi lidských možností.

Prázdný letový plán

Svým způsobem je to unikát. Mnoho významných dobrodruhů skončilo sice svůj život předčasně a zbytek zmařené životní dráhy už žily jen mýty a pochybnosti o jejich skonu. Ty se ale vždy zakládaly na exotických nebo těžko přístupných místech planety.

Americký objevitel Richard Halliburton (jinak velmi čtený spisovatel) zmizel v předvečer války během uragánu v Pacifiku i se svou lodí, na které se pokoušel přeplout oceán. Jiná mytická smrt o pět let později potkala autora Malého prince Antoina de Saint-Exupéry potom, co ze základny na Korsice vyletěl na svůj poslední let k nacistické říši a ztratil se nad mořem.

Steve Fossett však zmizel v mírových dobách v srdci Ameriky, v době automatických lokačních systémů v letadlech a polohovacích satelitních systémů GPS. Zdá se, že si 3. září navíc vybral všechnu smůlu, kterou po několik dekád tak pokoušel. Ráno vyletěl s jednomotorovým letounem Flying M Ranch a o šest hodin později už po něm začalo pátrání. Palivo měl totiž na pouhých pět šest hodin letu, zároveň ale na letišti nezachytili vysílání nouzového lokátoru (ELT). Ten by se měl automaticky spustit s případnou havárií letounu. Navíc Fossett nevyplnil letový plán (ani k tomu nebyl vyzván, což ze zákona měl být). Nikdo tedy přesně neví, na která místa hornaté krajiny se zaměřit.

Koordinátor hledání Mark Marshall stále vyzývá další piloty, aby se se svými stroji přidali k pátrací akci. V hlavním štábu platí heslo „Zůstaňte pozitivní. My takoví jsme“. Prohledat oblast 10 000 čtverečních mil pouhým pohledem z kokpitu je však nadlidský úkol. Místní zástupce šerifa Joe Sanford z Lyonského regionu už vyslovil rouhačskou myšlenku, že Fossett „nemusí být nikdy nalezen“.

Překonal Pacifik, ne USA

Při pohledu na Fossettovy rekordy už mnoho lidí napadlo, že dobrodruh neskončí dobře. Vydělané peníze z komoditní burzy v Chicagu dával do takových akcí, jako byl oblet zeměkoule v jednomístném letadle bez mezipřistání či doplnění paliva před dvěma lety. Trvalo mu to 67 hodin a kromě svých peněz v podniku nechal slušnou částku i jeho přítel miliardář Richard Branson. Ke třiadevadesáti leteckým rekordům Fossett „ulovil“ i další dvacítku plavebních. Je v tom jistá hořkost osudu, že se Fossett ztratil v USA, když zvládl přežít nejen start horkovzdušného balonu ze Severní Koreje, ale i samotný přelet Pacifiku. Nejbláznivější podnik však byl oblet zeměkoule v balonu před pěti lety. Zprávy o nesnadno ovladatelném balonu Spirit of Freedom se skoro každý den onoho června různily od katastrofických palcových titulků až po úspěšné gratulace. S takovýmto rejstříkem bizarních rekordů proto překvapí, že se nezvěstným stal právě v USA.

Nový typ pátrání

Když Francis Scott Fitzgerald přemýšlel, kam umístit svou povídku Diamant velký jako Ritz, kde bohatá rodina žije mimo dosah amerických úřadů a nikdo o ní neví, rozhodl se spisovatel nakonec pro Montana Rockies u hranic s Kanadou. Fossett nyní tragicky dokázal, že představa o bílých místech v nejrozvinutější zemi světa není pouhou beletristickou licencí.

Pokud už Fossett opravdu není mezi živými, může jeho obdivovatele alespoň těšit, že i svým koncem inspiroval jeden nový rekord. Stovky lidí po Fossettově letadle totiž pátrají prostřednictvím programu Google Earth, který satelitně mapuje krajinu. Spolu s jiným programem Mechanical Turk se tak poprvé vytváří nový typ pátrání. Už ne s vycvičenými psy a neohroženými záchranáři, ale se svítící obrazovkou, na které hledáte při zadaném přiblížení objekt 21 pixelů dlouhý a 30 pixelů široký - tedy Fossettovo letadlo - kdesi v nehostinné nevadské poušti.

Oddaným fanouškům Fossetta se může zdát urážlivé srovnávat pátrání po něm třeba s jeho slavným obletem zeměkoule v balonu. Zde jde jen o zdokonalené pátrání prostřednictvím počítačové a satelitní techniky, kdežto jeho oblet v roce 2002 byl těžce vykoupenou dřinou po pěti neúspěšných pokusech, kdy jednou ztroskotal v zapomenuté indické vesnici, jindy se zase zřítil se svým balonem do moře.

Přesto není vyloučené, že si za čas se jménem Fossetta budeme nejprve spojovat pátrání po něm. Zapojení dobrovolníků do zkoumání satelitních snímků tady asi už bylo, ale rozhodně ne v takovém rozsahu. Před deseti dny se spojila vyhledávací služba Amazonu s vysoce rozlišenými mapami DigitalGlobu a o tři dny později už na padesát tisíc lidí prohledalo více než tři sta tisíc kilometrů čtverečních na svých počítačích. Dobrovolníci sice Fossettovo letadlo nenašli, ale vypátrali minimálně šest jiných zapomenutých leteckých havárií. Tento fenomén zapojování co nejširšího počtu lidí do řešení problému (anglicky crowdsourcing) našel nečekaně jedno z mimořádně důležitých uplatnění.

Lovec rekordů a excentrik Steve Fossett se nemohl rozloučit stylověji - novým a tentokrát i velmi praktickým rekordem.

O autorovi| David Klimeš, novinář

Autor: