15. srpna 2011 22:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslední rozhovor: Nechtěli jsme rozjet povstání, říká Ctirad Mašín

Ctirad Mašín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ctirad Mašín | foto: 'My sloužíme svému národu', Paměť a dějinyReprofoto

PRAHA Politolog Tomáš Šmíd je patrně poslední, kdo zaznamenal životní příběh Ctirada Mašína. Před měsícem s ním vedl v americkém Clevelandu exkluzivní rozhovor pro LN.

LN Nekladli jste si za cíl či v to nedoufali, že vaše činnost podnítí i další jedince či skupiny k činnosti?
To je dobrá otázka. Dnes se hodně diskutuje o tom, hlavně mezi našimi kritiky, že se k nám nikdo nepřidal. Ale my jsme takový cíl neměli. Byli jsme sice mladí kluci, ale ambice rozpoutat všelidové povstání jsme neměli, protože bylo zřejmé, že tomu situace a nálady ve společnosti vůbec nepřejí. Podněcovat širší povstání v situaci, kdy neprobíhá standardní horká válka, to je odsouzeno k nezdaru. Státní moc se může plně a nerušeně soustředit na potlačování takového povstání. Snad na Slovensku ve strmějších horách by mohl být nějaký větší potenciál širšího ozbrojeného odporu.

KUPTE SI ÚTERNÍ VYDÁNÍ LN

Velký dvoustránkový rozhovor se Ctiradem Mašínem najdete v úterním vydání Lidových novin. Mašín vypráví o motivaci ke své činnosti, o prvním nepovedeném útěku za hranice a pobytu ve vězení, o svém vztahu k Němcům či k současnému Česku.

V LN současně vycházejí i unikátní fotografie bratří Mašínů z dob vojenské služby v armádě USA.  

LN Následující otázku nemůžeme obejít, poněvadž se jedná o nejspektakulárnější moment ve vašem příběhu a pro vaše kritiky je to většinou ten hlavní argument v jejich odmítání způsobu vašeho odboje. Vy jste během své činnosti usmrtili na území ČSR tři lidi. Jak se na to díváte zpětně?
Byli to reprezentanti komunistického režimu, který vyhlásil třídní boj a válku kdekomu. Reakci, církvi, vesnickým boháčům a tak podobně. Mně docela vadí i část našich příznivců, když nás různě omlouvají. Ne, to zkrátka byli reprezentanti komunistického režimu, toho režimu, který vraždil a zavíral tisíce lidí. Shromažďovali jsme zbraně, a ty jsou k tomu, aby se s nepřítelem bojovalo. To tak vždycky bylo, je a bude. Nějaké sametové přístupy, to podle mého názoru nefunguje.

PROHLÉDNĚTE SI UNIKÁTNÍ FOROGALERII:

LN Kdyby se podobný případ stal za protektorátu, tak to nikdo nebude řešit, i kdyby to byl mladičký český příslušník protektorátního četnictva. Spíše byste byli zasloužilými příslušníky druhého odboje…
To je velmi pravděpodobné, protože komunismem jsou Češi infikovaní mnohem více. A hlavně – po bitvě je každý generálem a lidé dnes neuvažují v kontextu doby. Pro nás to byl nepřítel. Když jsem podřezal toho pokladníka, tak šlo navíc o obavy z prozrazení.

Tomáš Šmíd

Najdete na Lidovky.cz