Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslední snaha o záchranu vily na Petřinách? Šikanují mě, říká majitel

Česko

  7:31
PRAHA - Majitel funkcionalistické vily na pražských Petřinách Jiří Šalda začal s vyklízecími pracemi. Z budovy, kterou by rád přestavěl na bytový dům, již zmizely třeba okna nebo parketové podlahy. To se ovšem nelíbí hrstce místních, kteří požádali městský úřad Prahy 6 o přerušení vyprazdňování stavby. Majitel jejich aktivitu považuje za šikanu, úřad prosbu nevyslyšel.

Majitel funkcionalistické vily na Petřinách začal vyklízecími pracemi. foto:  Michal Šula, MAFRA

Šalda zahájil vyklízecí práce počátkem června, ihned poté, co ministerstvo kultury z vily sejmulo památkovou ochranu. Za kulturní památku ji přitom prohlásilo letos v únoru na návrh zastupitele Prahy 6 za Stranu zelených Adama Nechvátala. K záchraně budovy před demolicí tehdy politiky vyzvali místní obyvatelé, kteří se zbouráním nesouhlasí.

Z činžovní vily z roku 1939 majitel dosud odstranil dveře, okna, parketové podlahy či starý nábytek. Demontovat nechal také například umyvadla či koupelnové obklady. Takové počínání ovšem probíhá k nelibosti desítky občanů ze sousedství, kteří se snaží vyklízecím pracím zabránit. V žádosti adresované úřadu mimo jiné argumentují tím, že Šalda takto jedná, aniž by bylo o odstranění předmětné stavby pravomocně rozhodnuto.

„Na můj písemný pokus o přímou komunikaci jsem nedostal jedinou odpověď a teď šikanují, koho mohou,“ okomentoval situaci Šalda pro Lidovky.cz s tím, že sousedy si člověk na rozdíl od přátel nevybírá.

Vila má dřevěné venkovní žaluzie.
Vila byla postavena v roce 1939.

Ve svém postupu se prý vždy řídil zákonem, stejně tak dle jeho slov činily též orgány státní správy. A právě jeden z nich, městský úřad Prahy 6, mu v pondělí dal znovu za pravdu, když návrh skupinky petřínských obyvatel zamítl.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o odstrojování některých konstrukcí a vyklízecí práce podřaditelné pod stavební zákon, je nutno konstatovat, že nepodléhají povolení stavebního úřadu,“ odůvodnil rozhodnutí vedoucí odboru výstavby Petr Malotin. O odstranění zmiňovaných částí prý vlastník úřad informoval.

„Jsou-li důvody žadatelů pro zastavení odstrojovacích a vyklízecích prací motivovány snahou o památkovou ochranu budovy, měl by být návrh předběžného opatření směrován na jiný orgán,“ doplnil Malotin.

Všechny byty v domě jsou momentálně obsazené nájemníky.

Šalda rozhodnutí odboru pochopitelně vítá, aktivitě sousedů nerozumí. „Já bych se na jejich místě hodně styděl,“ dodal. Aby mohl dostát svému záměru a srovnat vilu se zemí, potřebuje demoliční výměr, který prozatím nemá. Stavební úřad však již obnovil řízení o odstranění stavby, které bylo po dobu rozhodování ministerstva kultury přerušené.

Aktivisté se slovy Šaldy ani úředníků nesouhlasí. Majitelovo počínání považují za počátek demolice. „Na odbor výstavby jsme se obrátili jako sousedé a účastníci řízení zcela v souladu se zákonem. Nejedená se tedy o žádnou šikanu,“ sdělil serveru Lidovky.cz jeden ze žadatelů Vladimír Urbánek.

Vyloučil zároveň, že by se jej a jeho koloegy vlastník vily pokoušel kontaktovat. „Není tomu tak. Dopis jsme od něj dostali loni na podzim, kdy probíhalo řízení na ministerstvu kultury o zařazení vily na seznam kulturních památek,“ doplnil.

Praha 6 majiteli loni demolici nepravomocně povolila, místní však s tímto krokem nesouhlasili a vyzvali politiky k záchraně vily. Kvůli památkové ochraně pak budovu nemohl zbourat. Na protest tak loni v listopadu stavbu zahalil do černé plachty. Nelíbilo se mu, že úřady svým jednáním dle něj omezily jeho vlastnická práva.

Činžovní vila v ulici Na Petřinách byla postavena podle návrhu ruského architekta Pavla Simonova, mimo jiné autora asketického domu v pražských Střešovicích, v němž bydlel malíř Václav Fiala. Současný majitel ji koupil od potomků původního objednatele se záměrem zbourat ji a vybudovat místo ní čtyřpatrový bytový dům. Šalda se nabídl, že dům za 85 milionů korun prodá, pakliže ji chce někdo zachránit. Sám ji přitom o pár měsíců dříve pořídil o mnohem levněji, „jen“ za 23 milionů.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat