Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Babiš věří v podporu lidí. Fiala a Bartoš vyzvali v poslední televizní debatě před volbami ke slušnosti a změně

Česko

  20:14aktualizováno  22:18
V poslední televizní předvolební debatě TV Nova se střetli lídři tří nejsilnějších stran a koalic - šéf hnutí ANO Andrej Babiš, lídr koalice SPOLU Petr Fiala a lídr koalice PirSTAN Ivan Bartoš. Babiš během debaty označil Fialu a Bartoše za „pana politologa a pana ajťáka“, kteří nerozumí inflaci.

„Pro mě jsou nejdůležitější lidi a jejich podpora. Kdybych ji neměl, tak bych se neprezentoval jako kandidát na premiéra, který nabízí občanům moji zkušenost, rozhodnost, odvahu, moji pracovitost a můj boj v Evropě za zájmy České republiky. Žijeme v neklidné době,“ prohlásil na začátku debaty Andrej Babiš.

Na dotaz, zda by nebylo pro zklidnění situace lepší, kdyby odešel do ústraní, uvedl, že „účelové kauzy se netýkají jeho politické kariéry“. 

V první části debaty politici diskutovali o koronaviru a boji s ním. Současný premiér Andrej Babiš uvedl, že již žádný lockdown nehrozí. „Musíme přesvědčovat lidi, aby se naočkovali,“ uvedl a dodal, že situace je podle něj stabilní.

Nedělat to chaoticky a podle ega

Podle šéfa ODS Petra Fialy je koronavirová krize v Česku obrovskou tragédií. „Zemřelo tady 30 tisíc lidí a řada z nich zbytečně. Místo odborného postupu jsme byli svědky chaosu ze strany vlády. To se podle nás nesmí opakovat,“ prohlásil. Cestou podle něj je očkování.

„Vážné případy, které jsou teď v nemocnicích, jasně ukazují, že jsou to především neočkovaní. Už nesmějí být žádné lockdowny, zavřené školy, to není cesta pro Česko,“ dodal.

Podle Ivana Bartoše je nutné znát data, případně zajistit PCR testy zdarma. „Nedělat to chaoticky, podle ega, ale podle dat,“ popsal. Zcela zásadní podle něj je, aby se podařilo naočkovat zbývající seniory. „Pokud lidé nevěří vládě, prosím, věřte vědě, je to nejlepší způsob, jak chránit sebe nebo své blízké, když je přesvědčíte,“ prohlásil. Co se týče očkování proti covidu, všichni se nicméně shodli na tom, že je potřeba. 

Fiala: Žijeme na dluh

V části debaty, která se týkala zdražování, Fiala uvedl, že situace v České republice je velmi vážná. „Žijeme na dluh. Každý z nás dluží 225 tisíc. To je strašná zpráva. Rostou ceny, všichni to vidí na svých domácnostech. Inflace má mezinárodní příčiny, ale i národní a je to politika Babišovy vlády,“ prohlásil. Podle něj je potřeba rozhýbat trh s byty nebo jednat o cenách emisních povolenek.

Bartoš se v debatě vrátil k tomu, že je potřeba valorizovat slevu na poplatníka. „Do ekonomiky musí proudit peníze. které můžeme investovat.“ Nutné je podle něj i dobře zainvestovat peníze z fondu obnovy EU. „Pojďme se dívat na celý proces postcovidové obnovy jako na šanci na změnu,“ dodal. 

Jsme schopni dočasně úplně zrušit DPH na energie, řekl v superdebatě Babiš

Podle Babiše jsou hlavním problémem výdaje domácností za energie. „Použijeme snížení DPH a také máme možnost zastropovat ty emisní povolenky. Lidi dostanou kompenzace, slušné peníze,“ sliboval v debatě. 

Premiér zároveň označil za absurdní některé argumenty Fialy a Bartoše. „My jsme snížili daně, navyšovali důchody, platy. Opozice argumentuje, že naši občané tím, že jsme jim dali peníze, zvýšili inflaci, to je absurdní,“ prohlásil. Babiš následně vyčítal oběma dalším hostům, že problematice týkající se inflace, nerozumí. „Pan politolog a pan ajťák tomu nerozumí,“ řekl na adresu Petra Fialy a Ivana Bartoše.

„Když jste kupoval zámečky ve Francii, pane premiére, já jsem řídil jednu z největších českých institucí Masarykovu univerzitu. A s vyrovnaným rozpočtem. Tak mi neříkejte, že tomu nerozumím,“ reagoval Fiala a zároveň připomněl nedávnou kauzu Pandora Papers

Daně zvyšovat nechceme, shodli se lídři

Co se týče daní, všichni tři lídři se shodli na tom, že občanům daně nechtějí zvýšit. „Pokud budu ve vládě, lidé budou dál platit 15 procent. Občané budou platit nízké daně,“ podotkl k dani z příjmu ministerský předseda. Fiala uvedl, že chce daňovou brzdu. „Aby si žádná vláda nemohla pomáhat tím, že zvýší daně,“ podotkl. 

Do vysílání předvolební debaty zasáhly i manželky všech tří politiků. Ty měly zdůvodňovat, proč by se jejich manžel měl stát ministerským předsedou. Monika Babišová řekla, že nezná lepšího muže, než je Andrej. Jana Fialová o svém muži řekla, že je slušný, vzdělaný a sečtělý. 

Lydie Bartošová ve svém předtočeném videu uvedla, že její partner - Ivan Bartoš je čestný člověk. „Není mu jedno, jak politická rozhodnutí dopadají na lidské životy. Mít premiéra, který nelže a nekrade, by byla změna, kterou všichni potřebujeme a doufám, že i zasloužíme,“ prohlásila. Právě její příspěvek překvapil Andreje Babiše. „Máme premiéra, který lže a krade?“ ptal se s podivem.

Strašák jménem Green Deal

Rozruch mezi politiky způsobilo i téma ochrana životního prostřední a Green Deal. Podle Babiše Grean Deal nebyl schválen. „Je to jenom politická dohoda a byl dohodnut modernizační fond,“ uvedl současný premiér.

Došlo i na téma spalovacích motorů. „Tady nikdo spalovací motory nezakazuje. Automobilky na ekologičtější motory samy přecházejí, vidí to jako možnost, kterou si ten trh určí. Při sériové výrobě cena půjde dolů a bude dostupná jako u spalovacích,“ prohlásil Bartoš a připomněl knihu Andreje Babiše z roku 2017, ve které podle něj mluvil o tom, že chce obnovitelné zdroje.

Proti možnému zákazu prodeje spalovacích motorů se ohradil i premiér. Věc označil za „produkt zeleno-pirátského Evropského parlamentu“. „My nedopustíme, aby zkrátka skončil prodej aut se spalovacími motory. Budu apelovat na celou Evropu,“ uvedl. Petr Fiala v souvislosti s tématem řekl, že auto není žádný luxus, ale životní nutnost.

Okamura chce vystoupit z EU. Podle Hamáčka je to ekonomická sebevražda

Před koncem televizní debaty se politici zastavili ještě u téma bezpečnosti. Babiš uvedl, že se musí bojovat proti pašerákům. Podle Fialy je hrozba jinde, než v migraci. „Po těchto volbách tady mohou vládnout populisté s extremisty, budou se tady vymýšlet nějaká referenda o vystupování z EU nebo NATO,“ uvedl. Bartoš naopak zmínil hybridní války. 

Politici odpovídali také na otázku, na obsazení jakých tří ministerstev budou po volbách trvat. Bartoš jmenoval vnitro, ministerstvo životního prostředí a „ministerstvo pro místní rozvoj s posílenými pravomocemi“. Babiš zmínil ministerstvo práce a sociálních věcí, zdravotnictví, dopravy a také financí. Fiala se odpovědi vyhnul s tím, že bude záležet na povolebních jednáních.

V posledních vzkazech voličům Fiala slíbil změnu. „Jsme připraveni zkrotit drahotu, inflaci. Chceme vrátit do politiky morálku,“ uvedl. I Bartoš mluvil o změně. „Je to šance, jak změnit politiku a vrátit do ní slušnost. Je to velká výzva, jak řešit nejpalčivější problémy. My jsme země skutečně šikovných lidí. Nebudeme krást, nebudeme lhát a spolu s vámi vrátíme naší zemi budoucnost.“

Babiš ve své závěrečné řeči mluvil zejména o sobě. „ANO nabízí premiéra, který je rozvážný, úspěšný, urputný a hlavně pracovitý. Premiéra, který bojuje za zájmy českých občanů,“ řekl v závěru.

Televize rozdělila debaty do dvou částí. V první odpolední proti sobě stáli Tomio Okamura (SPD), Jan Hamáček (ČSSD), Vojtěch Filip (KSČM) a Róbert Šlachta (Přísaha).

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se konají každé čtyři roky. Volí se 200 poslanců. Ty letošní se konají 8. a 9. října. V pátek budou volební místnosti otevřeny od 14 do 22 hodin. V sobotu od 8 do 14 hodin.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...