12. dubna 2016 12:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslední týdny na přípravu ke zkoušce. Přinášíme 10 tipů, jak odmaturovat

Státní maturity, Gymnázium na Zatlance | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Státní maturity, Gymnázium na Zatlance | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Maturita bývá strašákem po celou dobu středoškolských studií. Když se její datum konečně přiblíží, bývají úzkostnější studenti svázáni obavami natolik, že v učení paradoxně poleví. To je ale škoda. Období vhodné pro intenzivnější přípravu nastává právě teď.

1. Zaměřte se na mezery

Projděte si seznam maturitních témat k ústní zkoušce i požadavky Cermatu k didaktickému testu a písemné (slohové) práci. Že jste došli až do maturitního ročníku znamená, že jste velkou část učiva úspěšně zvládli a vyhovět požadavkům maturity by neměl být mimořádně velký problém. Nezdržujte se proto zbytečným opakováním již naučeného a zaměřte se raději na témata, v kterých cítíte největší mezery. Na štěstí nespoléhejte. O každém tématu byste měli mít aspoň základní přehled. Půjdete-li k maturitě s tím, že když si vytáhnete dvacítku, můžete to rovnou „zabalit“, budete zbytečně vystresovaní.

2. Vypracujte si osnovy

Když už máte seznam otázek, které potřebujete probrat, protože o nich nevíte vůbec (nebo skoro) nic, vypracujte si ke každé osnovu s důležitými body. Učitele potěšíte, budete-li umět zasadit téma do kontextu. Promine pak nějaký ten nedostatek ve faktografii. Neučte se nic, čemu dobře nerozumíte, u maturity by vaše perly mohly nechtěně pobavit zkušební komisi.

3. Jděte se učit do parku

Změna prostředí při studiu většinou pomáhá. Na jarním slunci a čerstvém vzduchu pocítíte víc energie než za psacím stolem, zvlášť pokud za ním sedíte už dvě hodiny. Někdy splní stejný účel i kavárna nebo společné učení u kamarádů. Pokud ale přijdete na to, že vás hlučnější okolí nebo příliš krásné počasí rozptylují, držte se tradice a zůstaňte raději doma nebo v knihovně.

4 . Pozor na „chytáky“ v zadání

Každý rok se najdou studenti, kteří neodmaturují jen proto, že nedodrželi zadání písemné slohové práce z češtiny. Neudělejte stejnou chybu a seznamte se s přesnými definicemi takzvaných funkčních stylů. Při maturitě si pak ohlídejte, zda nepíšete fejeton místo úvahy. Stejně pozorní buďte při čtení zadání úloh v didaktickém testu, ať například nehledáte antonyma místo synonym.

5. Urychlovače učení nefungují

Výživové doplňky slibující lepší fungování paměti účinkují spíš jako placebo. Přírodní prostředky jako gingko biloba, guarana nebo lecithin sice povzbuzují činnost mozku, v případě komerčních výživových doplňků se ale před schválením k prodeji testuje pouze jejich neškodnost, nikoli účinnost. Procházka na čerstvém vzduchu nebo pár dřepů u otevřeného okna mají jistější efekt – mozek se okysličí a pracuje na plné obrátky. Na zlidnění naopak pomáhá čaj z meduňky nebo teplé mléko s medem.

Jak nejlépe využít svatý týden? Jak se chovat před zkušební komisí? A co musí maturant vlastně umět?

Najdete na Lidovky.cz