Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslední závodní skok „Batmana“ přinesl bronz

Česko

PLANICA/PRAHA Na startovní číslo si nechal natisknout slůvko „kiitos“, což ve finštině znamená děkuji. Pak se Adam Malysz spustil z nájezdové věže mamutího můstku ve slovinské Planici k poslednímu soutěžnímu skoku v životě. Přistál na 216 metrech, což ho postavilo na třetí místo. Na dvaadevadesáté pódium v závodech Světového poháru.

Čtyřnásobný mistr světa, vítěz Světového poháru i Turné čtyř můstků se v Kristových letech rozhodl skončit se závodním skákáním na lyžích.

Z výsledkových listin tedy mizí nezapomenutelné jméno, ale především skromný, sympatický chlapík, férový a vždy slušný gentleman.

Jeho odchod přinesl i jistou symboliku. Jednokolový závod totiž včera vyhrál jeho krajan a možná i nástupce Kamil Stoch.

I tak ale Polsko truchlí. Loučí se totiž miláček národa, kvůli němuž si fandové, ale i hodně jeho soupeřů, nechali narůst nebo si pod nos namalovat jeho pověstný knírek.

„Povedl se mi krásný skok, je to nádherný konec kariéry,“ lebedil si „Orel z Visly“, často zvaný též Batman.

Aproč si vlastně nechal slůvko děkuji natisknout ve finštině? Jeho finský trenér Hannu Lepistö, jenž se o jeho úspěchy postaral, se na Malysze o víkendu díval z helsinské nemocnice, kam ho v týdnu převezli kvůli srdečním problémům.

Poslední skoky v životě pak Malysz předvede 26. března v Zakopaném. Během neobvyklé soutěže budou muset závodníci skákat na cíl, jehož vzdálenost si vylosují. Účast přislíbili i takové hvězdy jako Morgenstern, Ahonen, Ammann či Schlierenzauer. Čechy bude reprezentovat Jakub Janda.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...