Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pošlem na ně Ramba?

Česko

Dováželi jsme je po tisících, aby nám zvyšovali HDP, a teď se jich najednou chceme zbavit. Jenže už není cesty zpátky

Stojíme se studentkou Ha v buddhistické svatyňce pražského obchodního centra Sapa a díváme se na svíčkami ozářenou fotku vietnamského mladíka, kterého hospodářská krize, jeho vlastní naivita a českovietnamská mafiánská chobotnice dohnaly k sebevraždě. Vzpomínám na návštěvu ubytovny, kde jeho krajané s vyhaslými pohledy popisovali svou odyseu. Dali úplatky, sedli na letadlo a doufali v český sen. Jenže zprostředkovatelé práce je společně s českými úřady a firmami šikovně zbavili dokumentů a okradli o velkou část výplaty, což by se dalo vydržet, kdyby jim krize nesebrala práci. Teď mají jen dluhy a strach. Všichni přesto (nebo právě proto) touží po jediném: najít byť sebehorší práci a být otroky i nadále. „Jsou zvyklí na mnohem drsnější život, než si umíš představit,“ říká mi Ha.

Pracovat šestnáct hodin u pásu za 4000, nechat se buzerovat a mlátit mafiány, to vše deset tisíc kilometrů od domova, aniž bych rozuměl jedinému slovu, to si fakt představit nedovedu.

Ha má to štěstí, že sem přijela už v deseti - její tatínek díky socialistiké družbě v Československu vystudoval a v 90. letech začal podnikat. Dnes vlastní kamenný obchod a jeho dcera studuje ekonomku. Ha se u nás cítí celkem dobře. Češi si na vietnamské obchodníky zvykli, vždyť k nim mnozí chodí nakupovat každý den.

Poslední dobou ale přijíždějí do Česka úplně jiní Vietnamci, a to po tisících do továren. Verbováni jsou v nejchudších částech šestaosmdesátimilionové země přímo z rýžových polí, kde dřou 365 dní v roce za 100 dolarů měsíčně. Často ani neumějí číst a po příjezdu zákonitě utrpí civilizační šok. Že by venkovana jen tak napadlo vyrazit na druhý konec zeměkoule? Samozřejmě že ne. Vietnamská vláda řeší situaci své země částečně právě vývozem lidí. Propaganda polostátních agentur vypráví lidem bajky o bohaté zemi na druhém konci světa, kde vydělají kupu peněz. I ten nejnuznější venkovan zná CocaColu a Beckhama. A kdo by nevyužil životní šanci? Jelikož komunistický Vietnam s kapitalistickou tváří je prolezlý korupcí ještě víc než naše postkomunistická vlast, nad úplatkem se nikdo nepozastaví. A jelikož jde o cestu do země zaslíbené, tak ani nad jeho výší. Na 13 tisíc dolarů se složí třeba i celá vesnice, zastaví se dům. Půjčku poskytne vláda, která z odjezdu každého člověka inkasuje peníze. Vyvolený pak nesmí selhat, doma na něj spoléhají. Vrátit se s ještě větším dluhem? Neexistuje. Zapomeňte na Buddhu a vonné tyčinky, v Asii se hodnota života měří penězi ještě víc než u nás.

Japonská továrna, jež vyrábí dráty do německých aut, si do Česka za jásání našich politiků dováží tisíce lidí z Asie, kteří něco jako tramvaj vidí poprvé až v Plzni. Na vykořisťování globálního proletariátu, který opravdu nemá nic než své okovy, se podílejí úředníci, komunální politici, policisté a podnikavci, jež zakládají pracovní agentury a ubytovávají Asiaty po deseti ve sklepích - každý platí 4 tisíce. Nejnovějším hitem je prodávat nelegálům živnosťáky (10 000 Kč), povolení na neexistující pracovní místo (30 000 Kč) a za ještě vyšší částky nové pasy a trvalé pobyty. A vietnamská vláda nechce imigranty zpět. České straně dala najevo, že pokud začne lidi posílat domů, ohrozí to naše investice ve Vietnamu. A když nějaký imigrant zotročování nechce snášet a přihlásí se do návratových programů, musí dost často zaplatit další úplatky, či dokonce mizí beze stopy. Agentury Asiaty uklízejí do Francie, Belgie, Německa. A vozí další. Jak říká jeden vysoce postavený státní úředník, obchod s drogami je proti tomu jen slabý odvar. Situace v Česku začíná připomínat kastovní společnost. Žije zde vrstva lidí, která nemá žádná práva, jen povinnost dřít u pásu.

Ale co s propuštěným Vietnamcem někde na Moravě, který nemá šanci se vrátit domů? Cizinecká policie chystá razie. Postaví jim za čas koncentráky? Nechá nácky, aby do nich kopali? Češi se k cizincům, kteří dlouho zvedali naše HDP, začínají chovat jako ke špinavé rase. Šéf cizinecké policie Husák stále bohorovně opakuje, že situace, do které se dostali, je jen jejich problém. Opravdu?

O autorovi| MILAN VIDLÁK, autor je redaktor Pátku

Autor: