Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pošlete všechno, co máte! Hasiči do Průmyslového paláce ‚dali držku‘. Škoda miliarda, proč nebyl nikdo potrestán?

PRAHA Odstartovala to obyčejná lidská netrpělivost. Kvůli ní vypukl přesně před 10 lety, 16. října 2008, jeden z největších požárů v pražských dějinách s rekordní škodou. Hasiči díky odvaze a správným rozhodnutím zachránili střední a pravou část historické památky. Příběh požáru Průmyslového paláce vám přináší první díl nového seriálu Praha v plamenech - příběhy hrdinů.

Pražští hasiči v seriálu svými slovy odvypráví, jak zasahovali u největších a nejtragičtějších požárů v historii. Diváci se dozví „příběh“ každého ohně, včetně toho jak vznikl a kdo za něj mohl.

Seriál vznikl ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem hlavního města Prahy, který si letos připomíná 165 let od svého založení. Diváci od 16. října do 20. listopadu uvidí každé úterý jeden ze šesti videodokumentů.

Požár Průmyslového paláce z 16. října 2008.
Požár Průmyslového paláce z 16. října 2008.

V dalších týdnech seriál ukáže nejtragičtější požár v historii České republiky, kdy na Florenci uhořelo devět lidí. Díky rychlým rozhodnutím se hasičům podařilo z ohnivého pekla dva mladé lidi zachránit. Bez zásahu hasičů jim zbývaly desítky sekund života v okně za mříží.

Podívejte se na promo video dílu o Florenci, ve kterém Aleš Šenkýř popisuje, jak se po příjezdu vydal na průzkum.

V seriálu mohou diváci spatřit i dosud nepublikovaná unikátní videa a fotografie z archivu HZS Praha. Průvodcem seriálu je Martin Kavka, bývalý výjezdový hasič, nyní vedoucí vyšetřovatelů požárů a tiskový mluvčí. V seriálu promluví jak „maníci“ - běžní hasiči, tak nejvyšší velitelé.

Banner Praha v plamenech.

A o čem budou další díly? Praha v plamenech - příběhy hrdinů připomene i druhý nejtragičtější požár ČR. Při požáru hotelu Olympik v roce 1995 zemřelo osm lidí, 34 se jich zranilo. Hasiči však dalších sto lidí z osmi pater hořícího hotelu, které prostoupil jedovatý kouř, zachránili.

Podívejte se na promo video dílu o Olympiku, ve kterém Pavel Valeš líčí, co je potkalo po výstupu do nejvíce zasaženého 11. patra.

Přesně na desáté výročí - v úterý 6. listopadu - vyjde díl o obřím požáru tržnice Sapa, při kterém byl poprvé v historii nasazen vrtulník na hašení budovy ve městě. Zásah v Sapě tehdy trval neuvěřitelných 181 hodin, v akci bylo 81 jednotek, celkem 954 hasičů ze šesti krajů. Diváci také uslyší výpovědi hasičů, kteří letos v lednu zachránili okolo 40 lidí z hořícího hotelu v Náplavní ulici. Požár si i přesto vyžádal pět mrtvých.

Propadl do hořící haly. V 900 °C strávil 90 sekund

Jedinečný bude díl o Jiřím Čmakalovi.  V roce 1999 při hašení tržnice Sapa se pod ním propadla střecha. Čmakal strávil ve strašlivé výhni 90 sekund, pak tři jeho kamarádi bez ohledu na vlastní zdraví šli obličejem proti plamenům a podařilo se jim ho z hořící haly vytáhnout. Čmakal měl však na polovině těla popáleniny III. stupně. Šest dní strávil v kritickém stavu a v bezvědomí. Absolvoval desítky operací, přesto se k hasičům po roce vrátil.

Šestidílný seriál na serveru Lidovky.cz doplní od 19. října každý pátek dalších šest článků s množstvím videorozhovorů, fotogalerií a dalších videí. Čtenáři se v nich dozvědí opráci hasičských vyšetřovatelů. Další díl bude zaměřen na práci „neviditelných profesionálů“ - lidí z operačního střediska.

Seriál se zaměří i na legendárního Jana Havrdu a jeho rodinný „klan“ hasičů. Havrda neboli „starej Johnny“ strávil na výjezdu neuvěřitelných 44 let a zasahoval u největších požárů. Čtenáři také dostanou příležitost nahlédnout do „hasičského MASHe“ - stanice č. 3 v Holešovicích, postavené nacisty jako provizorium na deset let.

Další díly se budou věnovat tomu, co hasiče k jejich práci láká, proč ji dělají a jak se jim žije či ukáže příběhy hasičů, kteří při záchraně či hašení riskovali to nejcennější, co mají - vlastní život.

Poděkování

Tvůrci tímto děkují vedení, současným i minulým příslušníkům HZS Praha za spolupráci: Pavel Boček, Martin Bouška, Petr Červenka, Ondřej Černý, Jiří Čmakal, Jan Havrda, Jan Havrda mladší, Jarka Havrdová, Martin Haušild, Roman Hlinovský, Jiří Hošek, Pavel Hošek, Tomáš Horský, Lukáš Kavala, Martin Kavka, Antonín Kasík, Radek Kislinger, Jiří Klindera, Lukáš Král, Magda Kramářová, Václav Kratochvíl, Jiří Krygel, Josef Křen, Milan Mach, Felix Malec, Milan Pacík, Vladimír Polanecký, Jiří Rýpar, Radek Svatoš, Aleš Šenkýř, Iveta Škramlíková, Antonín Šustr, Pavel Valeš, Miloš Vorel.

Všem, na které jsme zapomněli, se předem omlouváme.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!