Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Novým šéfem civilní rozvědky bude Posolda. Nastoupí místo Mlejnka, který měl kontakty s Redlem

Česko

  14:29
Vláda kývla na to, aby ministr vnitra Vít Rakušan jmenoval nového ředitele civilní rozvědky – Úřadu pro zahraniční styky a informace. Stane se jím bývalý náměstek rozvědky Vladimír Posolda. Funkce ředitele rozvědky není obsazena kvůli rezignaci Petra Mlejnka a jeho kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem obviněným v kauze Dozimetr.

Na snímku uprostřed poradce náměstka pro sekce bezpečnostní a multilaterální Ministerstva zahraničních věcí a nově šéf civilní rozvědky Vladimír Posolda foto: cuni.cz

Šéfa civilní rozvědky jmenuje ministr vnitra se souhlasem vlády. Ministr vnitra Posoldu vybral kvůli jeho dobré reputaci, profesnímu životopisu i manažerským zkušenostem v tajných službách.

Posolda je dlouholetý zpravodajec a bývalý náměstek rozvědky pro operativní činnost. Ve zpravodajských službách se věnoval technické, analytické i operativní činnosti.

Byl také na ministerstvu zahraničí poradcem náměstka pro sekce bezpečnostní a multilaterální. Aktuálně se chystal vyjet jako velvyslanec do Jordánska, kde už získal takzvaný agrément.

„Je to člověk, který službě velmi dobře rozumí a svými charakterovými danostmi je schopný dát té službě patřičný klid, který každopádně potřebuje,“ uvedl Rakušan.

Ve čtvrtek nového ředitele rozvědky představí sněmovnímu bezpečnostnímu výboru. Posolda zákonodárcům za zavřenými dveřmi sdělí své priority.

Mohlo by vás zajímat