15. července 2010 14:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pospíšil bude děkanem práv v Plzni maximálně do 15. srpna

Jiří Pospíšil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Pospíšil. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PLZEŇ Jiří Pospíšil, jenž reformuje právnickou fakultu v Plzni poznamenanou skandály, opustí místo děkana nejpozději do 15. srpna. Nového děkana by měl akademický senát volit v září. Do té doby se funkce ujme první statutární proděkan fakulty Karel Eliáš. Pospíšil, jenž se funkce vzdává v souvislosti s jmenováním ministrem spravedlnosti, ve škole chce dál částečně působit. Řekl to novinářům.

"Preferoval bych přímo konec července," uvedl Pospíšil k termínu odchodu z čela fakulty. Na její adresu řekl, že reformní úsilí bylo úspěšné. Nyní jsou podle něj na fakultě prakticky vyloučeny možnosti, že by na ní někdo studoval nestandardně.

Pospíšil současně shrnul, jaké reformy se na fakultě za jeho působení uskutečnily. "Byly obnoveny orgány fakulty, nově ustanovena vědecká rada, ustaveno nové kolegium děkana jako poradní a kontrolní orgán, jmenováni proděkani," vyjmenoval.

Dále se změnila struktura kateder, tři katedry byly zrušeny, nová struktura nyní prý více odpovídá personálním kapacitám a moderním trendům v oblasti práva. "Výrazně poklesl počet zaměstnanců, ze
170 na 110. Pro letošní rok jsme ušetřili 11 milionů korun. Zavedli jsme kreditní systém, byly připraveny vnitřní vyhlášky fakulty, které znemožňují nestandardní uznávání zápočtů a zkoušek," dodal.

Pospíšil by na postu děkana rád viděl Eliáše
Pospíšil byl pověřen vedením práv loni v září, v listopadu byl zvolen
děkanem. Už tehdy avizoval, že na škole nezůstane po celé funkční období, ale řekl, že setrvá po dobu reforem. Na postu nového děkana by rád viděl současného proděkana fakulty a uznávaného právního experta Karla Eliáše.

Šéfka akreditační komise Vladimíra Dvořáková uvedla, že na fakultě byl udělán obrovský kus práce a fakulta teď funguje naprosto transparentním způsobem. Dodala, že podle rozhodnutí akreditační komise může fakulta znovu udělovat titul doktora práv JUDr.

ČTK, Lidovky.cz