Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nová výzva pro Pospíšila, chce být hejtmanem v Plzni

Česko

  12:30aktualizováno  23:20
PRAHA - ODS Plzeňského kraje je kvůli odvolanému ministru Jiřímu Pospíšilovi na nohou, večer se její zástupci sešli na jednání mimořádné oblastní rady. Exministr na něm přijal nabídku být lídrem kandidátky v podzimních krajských volbách.

Jiří Pospíšil. foto: Lidové noviny

"Paní Marcela Krejsová, která nyní kandidátku vede, s tím bez emocí souhlasí, mluvil jsem s ní," řekl místopředseda regionální ho sdružení v Plzeňském kraji Roman Jurečko. Nominaci nyní musí schválit výkonná rada ODS.

Pospíšil připustil kandidaturu již během čtvrtka, den po odvolání z ministerského křesla. "Je to jedno z témat, které tam budeme řešit a pokud plzeňská ODS uzná za vhodné, abych jí na podzim pomohl v krajských volbách, budu to zvažovat," řekl serveru Lidovky.cz.

Ve středu narychlo odvolaný ministr spravedlnosti deklaroval, že by se rád regionální politice věnoval. "Do žádné pozice se ale netlačím, jsem dál poslancem, budu mít dost práce v muzeu kampa," dodává.

Vše o odvolání Jiřího Pospíšila


Pokud by jeho kandidaturu rada posvětila, stal by se Pospíšil lídrem kandidátky ODS v Plzeňském kraji ve volbách do krajských zastupitelstev, které se uskuteční společně s prvním kolem voleb do jedné třetiny Senátu 12. a 13. října.

Možnost Pospíšilovy kandidatury začali plzeňští občanští demokraté řešit hned po tom, co ho jako jednoho z nejpopulárnějších ministrů odvolal premiér Petr Nečas. O chystaném kroku svého předsedy údajně nikdo z ODS netušil.

Nečas svůj krok obhajoval ministrovým rozpočtovým nezvládnutím rezortu spravedlnosti, jak ale jako první upozornil server Lidovky.cz, skutečný důvod může být jiný. Pospíšilovi totiž na stole ležel návrh na jmenování ústecké žalobkyně Lenky Bradáčové šéfkou pražského vrchního zastupitelství.

Na tuto okolnost později poukázal i samotný Pospíšil, Nečasovi nevěří ČSSD, protikorupční organizace ani státní zástupci. Premiér ale trvá na svém: o ničem takovém nevěděl, kromě Bradáčové se prý v souvislostí s funkcí spekulovalo o několika dalších jménech.

Pospíšil měl zajistit nová pracovní místa:

Nečekané odvolání ministra spravedlnosti z funkce vyvolalo velké obavy o budoucnost nové věznice ve Vidnavě na Jesenicku. Pospíšil ještě na začátku měsíce sliboval, že v bývalém kněžském semináři vznikne nejen věznice mírnějšího typu, ale časem i potřebný detenční ústav. Regionu s vysokou mírou nezaměstnanosti by to přineslo až stovku pracovních míst. Osud projektu, jehož náklady se pohybují kolem 200 milionů korun, je nyní nejistý.

Autoři: , ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat