Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pospíšil hodlá vrátit hranici na 15 let

Česko

TRESTNÍ ZÁKONÍK

PRAHA Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil chce vyjednávat se senátory o tom, aby podpořili nový trestní zákoník. Části Senátu se nelíbí, že zákoník snižuje věkovou hranici trestní odpovědnosti i pro legální sexuální styk z nynějších 15 na 14 let. Pospíšil nabízí, že pokud Senát zákoník schválí, připraví po Novém roce novelu, která věkovou hranici vrátí zpět. Řekl to v nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi.

Pro část senátorů, například lidovce, představuje snížení hranice trestní odpovědnosti a legálního sexuálního života na 14 let problém. Mezi kritiky této změny se zařadil například i europoslanec za ODS Jaroslav Zvěřina. „Nemůžu pochopit, jak to mohlo projít. Zdá se mi to úplně zhovadilé. Nechápu, jak může někdo předhodit čtrnáctileté děti třeba i deviantům,“ řekl Mladé frontě Dnes.

„Já jsem v tomto směru připraven, pokud bude schválen trestní zákoník v té podobě, jak byl připraven, navrhnout novelu již schváleného trestního zákoníku, zvýšit věkovou hranici na 15 let a tím otevřít diskusi k tomuto bodu,“ řekl Pospíšil.

Autor: