8. listopadu 2010 12:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pospíšil investoval státní peníze do umění. Koupil obrazy za 600 tisíc

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Reprezentativní prostory ministerstva spravedlnosti i pracovnu šéfa resortu Jiřího Pospíšila (ODS) zdobí obrazy soudobých tuzemských malířů za 600 tisíc. Obrazy nechal Pospíšil nakoupit v době českého předsednictví EU.

Upozornil na to časopis Týden. Polovina z nákladů na koupi obrazů od Evy Prokopcové a Michala Bauera šla z dotací Evropské unie. Plátna ministerstvu doporučila kunsthistorička Hana Jirmusová z Egon Schiele Art Centra v Českém Krumlově. Právě krumlovská galerie pak plátna Evy Prokopcové ministerstvu dodala. Vše ale proběhlo bez výběrové řízení, na zakázky do dvou milionů se totiž soutěž vypisovat nemusí.

Geometrická imprese od Michala Bauera visí v reprezentačních prostorách ministerstva spravedlnosti
Obraz Geometrická imprese Michala Bauera umístěný v reprezentačních prostorách ministerstva spravedlnosti.

Podle ministerstva spravedlnosti šlo o taktickou koupi. Cena obrazů totiž může v budoucnu stoupat. "Jejich hodnota je dnes stejná nebo vyšší, než byla jejich kupní cena," řekl ředitelka sekce kabinetu ministra spravedlnosti a bývalá mluvčí resortu Veronika Ludvíková.

Čtěte také


Jedenáct obrazů visí v reprezentativních prostorách úřadu, zdobí ale také pracovnu ministra a kanceláře náměstků. Ostatní ministerstva přitom řeší výzdobu úřadů jinak. Například na stěnách kanceláře ministra kultury Jiřího Bessera (TOP 09) visí vypůjčené obrazy z Muzea umění v Olomouci, ministerstvo zahraničí zase uzavřelo dohody přímo s umělci o zapůjčení jejich výtvarných děl.

Lidovky.cz

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz