Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš 1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pekarová Adamová chce nahradit Pospíšila v čele TOP 09. Její kandidatura překvapila Czernina i Kalouska

Nová předsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová předsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová. | foto: ČTK

PRAHA Poslankyně Markéta Pekarová Adamová chce být šéfkou TOP 09. První místopředsedkyně strany kandidaturu ohlásila krátce poté, co dosavadní předseda Jiří Pospíšil oznámil, že tento post nebude na podzim obhajovat. Poslankyně se o místo v čele strany utká se senátorem a místopředsedou TOP 09 Tomášem Czerninem, kterého rozhodnutí stranické kolegyně překvapilo, stejně jako předsedu poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska. Volební sněm TOP 09 se bude konat 23. a 24. listopadu.

„Nyní jsem připravena TOP 09 vést a převzít za ni plnou odpovědnost,“ uvedla Pekarová Adamová na svém facebooku. „Myslím, že TOP 09 potřebuje restart a já ten restart chci provést,“ řekla v České televizi.

Nové vedení strany by si podle ní mělo rozdělit úkoly v rámci takzvaného Plánu pro Česko a v regionech ho představit lidem. Pilíři plánu má být podle Pekarové Adamové ochrana přírodních zdrojů, ukotvení Česka v EU, včetně přijetí eura, a návrat důvěry lidí k tradičním stranám stojícím proti populismu, extremismu a oligarchickému řízení státu.

Czernin ČTK řekl, že jeho rozhodnutí kandidovat se tím nemění. Ocenil, že nebude kandidovat sám, neboť je známkou demokracie, pokud je kandidátů více. „Nicméně mě to u paní Pekarové Adamové přece jenom trošku překvapilo, protože ona ještě před poměrně krátkou dobou říkala, že v žádném případě kandidovat nebude,“ uvedl.

Tomáš Czernin.
Poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek si prohlíží symbolické zlomené srdce, které...

Poslankyně se podle Czernina stala v tandemu s Pospíšilem „jakýmsi symbolem ustrnutí strany“. To byl důvod, proč se Czernin už před prázdninami rozhodl na předsedu TOP 09 kandidovat a dát straně nový impulz. Věří, že výsledek hlasování na sněmu koncem listopadu nepovede k nesváru ve straně a že s Pekarovou Adamovou bude dobře spolupracovat.

Také Kalousek přijal informaci o kandidatuře Pekarové Adamové na předsedkyni strany s rozpaky vzhledem k tomu, že ji podle něj ještě před prázdninami „kategoricky vylučovala“. Za nejdůležitější ale pokládá, aby Czernin a Pekarová Adamová navázali na sněmu strany spolupráci s cílem zvýšit voličskou atraktivitu a čitelnost TOP 09. Kalousek také uvedl, že takovému tandemu dá přednost a nebude kandidovat na prvního místopředsedu strany. „TOP 09 musí ze sněmu vyjít posílena, nikoli rozdělena a oslabena,“ uvedl na facebooku.

Pospíšil své rozhodnutí nekandidovat sdělil serveru Blesk.cz a potvrdil ČTK. Zdůvodnil to tím, že se chce soustředit na práci europoslance a pražského zastupitele. Stranu by podle něj měl vést politik, který chce být současně lídrem do sněmovních voleb. Podle Pospíšila by TOP 09 mohlo prospět, kdyby ji vedla žena. Pospíšil ale neodmítá kandidaturu na jinou funkci ve vedení strany. Czernina podporuje čestný předseda strany Karel Schwarzenberg a Kalousek.

Pospíšil řekl ČTK, že svému nástupci předá stabilizovanou stranu, která jak ve volbách do europarlamentu, tak do pražského zastupitelstva dosáhla dvouciferného výsledku a v průzkumech do Poslanecké sněmovny se pohybuje kolem pěti procent. „Co považuji za svůj velký úspěch, je obnovení spolupráce s hnutím STAN,“ řekl. Dodal, že nekandidovat se nerozhodl proto, že by svoje předsednictví nepovažoval za úspěšné.

Vizitka Markéty Pekarové Adamové (34)

  • Markéta Pekarová Adamová je od října 2013 poslankyní za TOP 09. V listopadu 2017 byla zvolena první místopředsedkyní TOP 09, do té doby byla od listopadu 2015 místopředsedkyní strany, do které vstoupila v roce 2009.
  • V letech 2010-2018 byla zastupitelkou Prahy 8, v letech 2010-2014 byla i radní. V radě se věnovala sociální oblasti.
  • Rodačka z Litomyšle (narozena 2. října 1984) vystudovala andragogiku na Univerzitě Karlově (Bc.) a ekonomii a management v průmyslu na ČVUT (Ing.). Pracovala v obchodním oddělení telekomunikačního operátora T-Mobile, mezi roky 2008 a 2010 působila v personální a vzdělávací agentuře.
  • Před vstupem do TOP 09 v roce 2009 se politicky neangažovala.
  • Ve Sněmovně je místopředsedkyní poslaneckého klubu TOP 09 a členkou výboru pro sociální politiku, výboru pro životní prostředí a členkou stálé komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny. Jako poslankyně se například hlasitě ozývala proti zdanění církevních restitucí. Neúspěšně také navrhovala přesun peněz na slevy z jízdného na dávky státní sociální podpory a pěstounské péče.
  • Jako dobrovolnice se věnuje práci v dětských domovech v Arménii a Maroku, pracovala s postiženými lidmi v Srbsku a spoluorganizuje dětské tábory a akce pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí v ČR.
  • V roce 2016 se vdala, jejím manželem je slovenský odborník na IT Tomáš Pekara.
Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Parkuj na modré | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...