30. září 2011 14:40, aktualizováno  16:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pospíšil podal kárné žaloby na dva soudce

Jiří Pospíšil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Pospíšil. | foto: ČTK

BRNO Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) podal kárné žaloby na předsedu Krajského soudu v Brně Jaromíra Pořízka a místopředsedu Jana Kozáka, sdělila mluvčí úřadu Tereza Palečková.

Kozák podle ní nerozděloval insolvenční řízení soudcům, kterým podle rozvrhu práce patřila. Ministr navrhuje Nejvyššímu správnímu soudu, aby ho odvolal z funkce. Zároveň na něj podal trestní oznámení.

Místo Dufka dostal důvěru Sýs

Brněnský městský soud vede od pátku jeho dosavadní místopředseda Zdeněk Sýs. Původně měl být do této funkce jmenován jeho kolega, místopředseda soudu Aleš Dufek, který vyhrál výběrové řízení na předsedu. Objevily se ale okolnosti, které zpochybňují jeho vhodnost, řekla k tomu mluvčí Krajského soudu v Brně Miroslava Sedláčková.


Dufkovo jméno bylo v uplynulých dnech zmiňováno v souvislosti s jihomoravským policejním Toflovým gangem, který podle policie vydíral podnikatele. Dufek však není z ničeho obviněn. Jeho jméno bylo pouze, podle dostupných informací, zmíněno v souvislosti s případem. Podrobnosti k tomu policie neuvedla.

"Ministerstvo Mgr. Kozákovi vytýká rozsáhlé porušení rozvrhu práce v roce 2010. U celkem 295 věcí se lze domnívat, že nebyly rozděleny v souladu s rozvrhem práce, což by mohlo mít závažné procesní důsledky," uvedla Palečková. Místopředseda soudu podle ní zároveň úřadu lhal. Tvrdil mu, stejně jako svému nadřízenému, že testuje automatické přidělování případů soudcům.

Ministerstvo kontrolovalo brněnský krajský soud letos v létě. Důvodem bylo právě to, že jako jediný soud v Česku nepřiděluje insolvenční návrhy soudcům automaticky, a může tak s rozdělováním řízení manipulovat. Na letošní rok pak Kozák podle úřadu připravil rozvrh práce, na základě kterého by mohl nezákonně měnit rozdělení insolvenčních řízení soudcům.

Jako kárné opatření pro místopředsedu soudu odpovědného za obchodní úsek navrhl Pospíšil zbavit ho funkce. Trestní oznámení podal s tím, že se muž pravděpodobně dopustil trestného činu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. Pořízka navrhuje ministr potrestat důtkou.

Zatím ani jeden z nich neobdržel kárnou žalobu

Předseda ani místopředseda brněnského krajského soudu zatím kárné žaloby neobdrželi. Řekla to mluvčí soudu Miroslava Sedláčková. "Chtějí se nejprve seznámit s jejich obsahem, nastudovat si je a teprve následně se k nim případně vyjádří," uvedla. Nejvyšší správní soud již podle mluvčí Petry Lavické ve čtvrtek přijal kárnou žalobu na Kozáka. Žalobu na Pořízka zatím neobdržel.

Jméno soudce Kozáka média v poslední době zmiňovala zejména v souvislosti s insolvenčním řízením zkrachovalého Oděvního podniku Prostějov. Od poloviny května již Kozák řízení nevede. Rozhodl o tom Pořízek. O tom, komu insolvenční řízení OP, Pořízek nově přidělí, rozhodoval na základě pokynu Vrchního soudu v Olomouci. Podle tohoto vrchního soudu byl případ přidělen Kozákovi v rozporu se zákonem o soudech a soudcích.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!